Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: (54l) Miał być źółw, są rybki..
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8

asiulka007

Nie mając nic w tym podłożu czyli chociaż kulek gliniano-torfowych nic tam nie wyhodujesz podłoże to bardzo ważna podstawa dla roślin.Podłoże potem jeszcze oświetlenie i nawożenie
No to właśnie chce coś zrobić żeby rosły.
Już mam mętlik w głowie.
O rybkach piszą to:
"Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych".

Więc już wiadomo jak powinno wyglądać dla nich akwarium. A ile korzeni, roślin czy kamieni tam wrzucisz to już kwestia gustu Oczko
Tak, tylko musiałbym to jakoś sensownie rozsadzić.
A co muszę zapewnić żeby rośliny dobrze rosły, ponieważ bardzo mi na tym zależy.
Jak pisał Mariusz, na początek kulki nawozowe pod roślinki.

Mariusz76

Jak chcesz trzymać kiryski to piach by był idealny. One śmigają po dnie, więc musi być takie podłoże które nie będzie kaleczyć im pyszczkówOczko Jeśli w podłoże dasz kulki i będzie odpowiednie światło to roślinki powinny rosnąć bez problemu.

macon

Zależy też jakie rośliny- te co masz teraz raczej będą Ci rosły ale wielkich przyrostów się spodziewaj. Pamiętaj też, że Ramireza to bardzo delikatne pielęgnice. Nie lubią skoków parametrów. Piach jest idealny dla nich- nie chce teraz skłamać ale jeśli dobrze kojarzę to ich łacińska nazwa Mikrogeophagus ramirezi znaczy "mikro ziemio jad ramireza". Jednak to niech inni potwierdzą.

I powiedz czy jakimś budżetem wolnym na akwarium dysponujesz? Bo tak jak Alex napisała- najlepiej wszystko sobie przygotować dopiero potem tworzyć.

cleo1985

Ten piach to bardziej nawet do Ramirezek jak kirysków Oczko Może być taki jaki już masz, drobny i jasny tylko bez tych głazów (grubego żwiru, który tam sypnąłeś).
Z roślin najlepiej różnego rodzaju kryptokoryny do posadzenia w podłoże, pod nie pałeczki nawozowe (po kawałku, nie po całej), do tego jakiś ciekawy, rozgałęziony korzeń, może być nawet centralnie po środku posadzony i obsadzony takimi roślinami jak mocrozorium a jeszcze lepiej anubiasy. Ten kokos jeśli możesz to przetnij na pół, będzie dużo lepiej wyglądał a i rybki będą sobie w nim buszować po piasku.

raiders

Taka mała moja uwaga ... daruj sobie pielęgniczki ramireza bo to bardzo wrażliwa rybka ,wiem że ładna ale wrażliwa na parametry wody dla początkującego może być sporym problemem .
Zamiast ramirezów zaproponował bym harem pielęgniczki zółta (borelli) lub parkę Kakadu

Co do podłoża to również jestem za tym żebyś wymienił je na piasek tym bardziej że chcesz kiryski .W dodatku obecnie podłoże jest zupełnie jałowe nic tam nie urośnie .

Zakup zwykły piasek do piaskownic pod piasek np jbl aquabasiss plus a jak nie masz kasy to kluki GT 50szt w tedy można myśleć o roślinach
A jakie kulki polecacie?

raiders

zwykłe gliniano torfowe z allegro 50szt 8zl
Właśnie patrzyłem na allegro i nawet nie znalazłem ich za 8 zł tylko taniej nawet Uśmiech
Zamawiam.
Planuję zacząć od zmiany podłoża, może jeszcze w tym tygodniu, albo w następnym.
Jaki dać ten piasek? Te kulki po prostu pod roślinki? I co ile je stosować?

cleo1985

Kreisel do piaskownic lub ze żwirowni, jeśli chcesz jaśniejszy to od Retne na Allegro (1zł/kg). Sypiesz 1cm piasku, układasz na to kulki w rzędach co kilka cm i zasypujesz pozostałą częścią piasku tak by z przodu było ok 5cm z tyłu 7-8.
za gruba warstwa tego piasku na taki mały zbiorniczek. No i strefy beztlenowe.
Rafał - strefy beztlenowe to wyolbrzymiony mit Oczko
Zwłaszcza w takim zbiorniku - wręcz są wskazane bo redukują NO3 - nie będą stanowić problemu. Wiem co mówię - mam i sobie chwalę Oczko A nawet biorąc pod uwagę mityczne strachy z nimi związane - w piasku się nie grzebie, bo i po co Oczko
Jeszcze moja uwaga odnośnie Apistogramma cacatuoides (Pielęgniczka kakadu) w takim zbiorniku - nie ma opcji nawet na parkę. Minimum dno 80x35cm, bo przy tarle będzie bardzo niesympatycznie. Ramki są wrażliwe, ale nie demonizujmy - jak się nie leje nawozów i dba o podmiany oraz zróżnicowaną dietę to te ryby sa jak każde inne. Zaraz będą tak mitologiczne jak paletki Oczko
I tak jak napisał macon - Ramki (Mikrogeophagus ramirezi) to mikroziemiojady - one bez piasku zdecydowanie będą mieć problemy z odpornością (stąd też część mitów o ich wrażliwości - jak się je trzyma na bazalcie, żwirze albo substratach to nie dziwota, że są problemy. Uśmiech
Okej, w przyszłym tygodniu zmieniam to podłoże na sam piasek. Jutro muszę się przejść do zoologicznego za tymi kulkami, a jak nie to zamówię na Allegro.
No i mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i będzie to jakoś wyglądało. Uśmiech
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie