Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Marniejące rośliny.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam posiadam zbiorniczek 63l założony miesiąc temu, podłoże to drobny żwirek o grubości podłoża do 5cm. Obsada zbiornika to 10x neon inessa, 6x kirys spiżowy, 3 krewetki. Rośliny jakie posiadam to kryptokoryny, rogatki sztywne, żabieniczkę oraz najwięcej mikrantemum okrągłolistne, oświetlenie jakie posiadam na ten zbiornik to świetlówka 2x 15w 6500k, świecę po 10-12h oraz podaję easy carbo 1.5-2 ml dziennie.

Kryptokoryna rośnie dość dobrze, łodyżki nie padają, co jakiś czas puszczają nowe i powoli rosną, natomiast największy problem mam z mikrnatemum, rośnie dość szybko, natomiast gdy listki dojrzewają robią się ciemne i wygląda to bardzo brzydko, rogatek niby rośnie bardzo szybko, ale często jego nowe pędy też rosną żółtawo - brązowe. Niestety nie mam porobionych testów. Rybki wyglądają na zadowolone.

Co sądzicie o zastosowaniu dodatkowo easy carbo profito albo innego nawozu dla roslin ? podając na przemian carbo z profito? może jakieś inne pomysły.

Pozdrawiam.
Podaj parametry wody: NO3 i PO4.

raiders

Najlepszy pomysł to zbadać wodę pod kontem No3 i PO4 wtedy wiadomo czego brakuje a czego za dużo i można coś doradzić .
Lać w ciemno nawozy aby lać to kiepski pomysł więcej kłopotów sobie narobisz niż dobrego.
Potasu też żadnego nie podajesz ?
raiders napisał(a):Najlepszy pomysł to zbadać wodę pod kontem No3 i PO4 wtedy wiadomo czego brakuje a czego za dużo i można coś doradzić .
Lać w ciemno nawozy aby lać to kiepski pomysł więcej kłopotów sobie narobisz niż dobrego.
Potasu też żadnego nie podajesz ?

Muszę zakupić pod to testy, ponieważ zakładałem zbiornik bez żadnych testów.
Na razie dodawać mam to EC? czy nic nie lać i porobić spokojnie testy? może bimbrownia co2 + mikro oraz makro. ?
Narazie nic nie dodawaj. Zrób na spokojnie testy.

Zola67

Zazwyczaj właśnie potasu brakuje właśnie jak raiders napisał jak masz test zrób też na potas
Jeżeli będziesz kupował testy to proponuję zaopatrzyć się w: NO3, PO4, Fe.
Dzięki za zainteresowanie, zakupię testy i sprawdzimy co dolega. Myślałem, że bez testów się obejdzie a jednak!


Dodam, że niedługo zakładam drugi baniaczek 240-300l.

Pozdrawiam.

Zola67

Albo wez od kogoś potas i dowal 10ppm
Kup na akwanawozy.com.pl (albo na Allegro też znajdziesz tego całą masę) K2SO4. I zacznij podawać. W tym dziale znajdziej instrukcję jak to rozrobić i dawkować.
Zapomniałem dopowiedzieć, że 3-4 dni temu pojawiła się prawdopodobnie okrzemka ( żwirek dostał brązowego nalotu z przodu akwarium oraz liście kryptokoryny które są w tym miejscu), powinna zniknąć sama bez żadnych działań z mojej strony? Odbicie światła od tego żwirku powoduje, że woda wygląda jakby było żółto, a tak nie jest. Pozdrawiam Uśmiech

Zola67

Równie dobrze może to być brunatnica pojawia się w niedojrzalych zbiornikach
Sprawdź czy schodzi łatwo po przetarciu np. palcem.
wyjąłem parę kamyczków z akwarium, po przetarciu palcem ten brązowy/brunatny osad schodzi, więc pewnie to brunatnica? Zwalczać to jakoś, czy po prostu cierpliwość i standardowe podmianki wody ?
Czyścić mechanicznie, podmieniać wodę i cierpliwie czekać. W miejscach nadmiernego gromadzenia się zmniejszyć przepływ wody - brunatnica lubi wodę płynącą.
Zacząłem podawać nawozy plant gainera żelazo, potas oraz classica (mikro i makro w jednym) po mniejszych niż zalecane dawki od producenta, rogatek zaczął rosnąć na piękny zielony kolor, kryptokoryna puszcza dużo więcej młodych łodyżek niż dotychczas, jedynie nadal problem z wąkrotką białogłową (tak wiem w pierwszym poście pisałem o mikrantemum okrągłolistne natomiast pomyliłem rośliny, to na pewno wąkrotka), nie wiem czy obciąć te mocno brązowe liście czy pozostawić i mogą po prostu same stać się bardziej zielone? Okrzemka swoją drogą, to nie tylko jej wina na tej wąkrotce. Co sądzicie?
Stron: 1 2
Przekierowanie