Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Okrzemki czy dino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jakiś czas temu dodałem do akwarium worek żywego piasku, bo spora cześć dna była pusta. Dość szybko pojawił się glon na piasku. Wygląda na okrzemki, choć tak naprawdę nie wiem, czy to nie dino. Glon pojawia się w dzień, raczej w miejscach, gdzie jest światło. W nocy zanika. Niestety trwa to już dość długo.

[Obrazek: glon1.jpg]

[Obrazek: glon2.jpg]

Aktualne parametry wody: NO3 10, PO4 0,1-1 (nikt nie jest w stanie rozróżnić kolorów...), kh 8,9, Mg 1320, Ca 440, gęstość 1021. Parametry są generalnie stabilne, waha się tylko kh (od stycznia między 7,7-9,3 ale generalnie 8,3-8,9).

W sumpie mam purigen, węgiel aktywny od kilku dni (włożyłem po kuracji aiptazja-x), Phosguard i CupiSorb. Leję co tydzień bakterie Seachem Stability.

Skróciłem ostatnio świecenie, zmniejszyłem także moc białych i czerwonych LED-ów. Przy okrzemkach to chyba bez sensu, ale było tego światła chyba trochę dużo. Korale nie dają znaku, że im brakuje światła, może nawet odwrotnie, wyżej ułożone grzybki bardziej się otwierają, euphyllia polipuje cały dzień, przedtem po południu jakby "miała dość" i zawsze chowała nieco polipy. Miałem braki w ekipie kopiącej - babka nie kopała, chyba obecnie jej już nie ma, ostatnio wprowadziłem ślimaki kopiące, bo odkąd padła oliwka był tu vacat. Jest jakby nieznaczna poprawa, ale do szczęścia sporo brakuje. Macie jakieś propozycje co powinienem zrobić poza czekaniem?
A to nie jest przypadkiem osiadajacy syf w miejscu słabszej cyrkulacji, zjadany w nocy przez życie że skały?
Cyrkulację poprawiłem ostatnio, choć nie dmucha bezpośrednio na piasek. Ale obecność syfu z tego co widzę nie zależy od siły prądu wody. Raczej od światła.
Według zdjęć obstawiałabym okrzemki. Dino jest dość charakterystyczne z tymi swoimi bąbelkami powietrza.
Również myślę, że to okrzemki, dino wygląda inaczej.
Dodam jeszcze info o wodzie - biorę gotową ze sklepu, co mogłoby być przyczyną. Ale... Na tej samej wodzie działa inne akwarium, gdzie piasek jest taki, jak być powinien.

Z działań nowych - leję od ok. 2 tyg. VSV. Być może da to jakiś efekt.

Edit. Też stawiam na okrzemki. To co, świecić mocniej?
Przy niestabilnym zbiorniku z VSV uważaj, bo możesz właśnie dzięki wódce plagi takie jak dino czy cyjano wywołać.
Ok. Ale jeśli parametry są stabilne?
Skoro pojawiają się okrzemki, to zbiornik stabilny nie jest.
Bakterie - jak najbardziej. Ja znam Microbe-Lift Special Blend i Prodibio Biodigest. Innych nie stosowałem więc się nie wypowiem, ale wiele jest odpowiedników tych produktów na rynku.
A może dolewać inne bakterie?

Edit - jeszcze jedno. Wprowadziłem ok. 2 tyg. temu dietę. Ryby dostają 2 kostki rano i 2 wieczorem, czyli połowę tego, co przedtem.
Prodibio kiedyś stosowałem przy starcie. Zastanawiam się właśnie nad zakupem Microbe Lift. Lać to oprócz Stability Seachemu?
bartesta napisał(a):Wprowadziłem ok. 2 tyg. temu dietę. Ryby dostają 2 kostki rano i 2 wieczorem, czyli połowę tego, co przedtem.
A ja myślałem, dużo karmię.
Nie znam preparatu Seachema, ale chyba nie ma sensu dublowanie preparatów bakteryjnych. Jeden wystarczy.
4 kostki na dobę to całkiem sporo jak na dietę Oczko
Zawsze miałem miłosierdzie do zwierząt...Oczko Obecnie obsada to 12 ryb i 4 krewetki. Nie liczę harlekina i jeżowca. 3 pokolce już nieco podrosły i za żarciem uganiają się jak w ukropie. Może przesadzam z karmieniem, to bardzo prawdopodobne...
bartesta napisał(a):Obecnie obsada to 12 ryb i 4 krewetki.
To ja dla podwójnej obsady mniej dawałem. I to bez diety...
Stron: 1 2
Przekierowanie