Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Udane rozmożenie pięlegniczki kakadu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Anonymous

Na początek proponuje tradycyjnie zakupić z kilku źródeł młode ryby. Po dorośnięciu ryb najlepiej można spróbować (przynajmniej ja tak robie)z grupka ryb. Jakoś do haremów nie mam przekonania-bo po kilku próbach z 1 samcem i 2 samicami kończyło się zabiciem jednej z samic. Ja zrobiłem inaczej. Do akwarium 100 litrów wpuszczam 3 samce i 8-10 samic. Żeby nie dochodziło do walk samców-na dno wkładam więcej doniczek niz jest ryb. Samce nie widzą się w tym "lesie" doniczek więc nie dochodzi do walk o terytorium. Karmienie najczęsciej polega na podawaniu na przemian mrożonek dorosłej artemii, ochotki, wodzenia i czasami cyklopu albo dafni. U dorosłych ryb zbliżające się tarło jest bardzo dobrze widoczne. Rozpoczyna sie od zmiany barwy samic, które stają się cytrynowe i często wpływają do doniczek gdzie wcześniej zrobiłem małe otwory(ok 3cm średnicy). Gdy sie przypatrzymy to czasami za nimi wpłynie któryś z samców gdyż one podzielą sobie akwarium na strefy gdzie będą przeganiać konkurenta. Wówczas zaczynam przegląd doniczek w poszukiwaniu różowo zabarwionej ikry, która powinna znajdować się pod denkiem(oczywiście doniczka odwrócona jest dnem do góry). Tarła przy tylu samicach mogą trwac kilka dni.Każda samica składa oczywiście cały zapas ikry. Doniczke z wodą przenosze do osobnego zbiornika-nie większego jak 15 litrów. Zdaża się, że łącze 3-4 tarła w 1 zbiorniku jezeli ikra jest złożona w ciągu kilku dni. do wody dodaje środek przeciw pleśnieniu. Oczywioście jest tam grzałka i kostka napowietrzająca,która po wylęgu larw zostaje zamieniona na filtr gąbklowy. Po rozpoczęciu pływania-rozpoczynam karmienie larwami artemii. Po miesiącu rybki sa już dobrze widoczne,bo osiągają średnio ok 1cm. Gdy przekroczą 1,5cm rozpoczynam podawać większy pokarm-cyklop. Wówczas przygotowuje im większe akwarium gdyż od 4 samic spokojnie powinno byc 100-120 rybek.Większe akwarium powoduje też szybszy przyrost. Po ok 8 miesiącach samice sa juz niemal gotowe do tarła a samce musza jeszcze troche poczekać aż zakończą wzrost. Nie polecam zostawiac ikry z samicą w akwarium z innymi dorosłymi kakadu gdyż po rozpoczęciu pływania będa samicy uciekać z doniczki i staną się pokarmem dla pozostałych ryb. Nie stosuje chemii w celu uzyskania młodych. Czysta odstała poznańska kranówka im wystarcza.
Zaledwie tydzień minął od przywiezienia z targów we Wrocławiu pielęgniczek kakdu double red i w dniu dzisiejszym samiczka złożył ikrę pod korzeniem. Czy jest jakaś szansa na potomstwo ? mam coś zrobić czy zostawić tak jak jest ?[Obrazek: ikra_kakadu%7E0.jpg]
To zależy od tego co masz w akwarium,przy pewnych obsadach jest szansa na maluchy.
stadko neonów, stadko rodostomusów , stadko kardynałków ,3x brzanka rekinia, 5x ramirezka
No to sprawa kiepsko wygląda,raczej nie dadzą rady obronić maluchów.Neonki lubią takie przekąski,cała reszta zresztą też.
czyli mam jedno karmienie w cenie kakadu ? Uśmiech szkoda
No cóż tak to jest,na przyszłość możesz dać parkę do tarliskowego i mieć młode. Może gdy rybki będa starsze i mądrzejsze coś im wyjdzie,pierwsze tarła przeważnie i tak nie nie kończą się wylęgiem.
Nie wiem czy "niestety" ale nie sprawdziły się Wasze przewidywania, że ikrę kakadu zjedzą inne rybki. Zjadły ją Helenki, które miały tępić ślimaczki ale widocznie wolą "kawior"
Kawior jest przysmakiem wszystkich wodnych żyjątek.Czy to niespodzianka? chyba nie. Może gdy parka nauczy się rodzicielstwa coś wyjdzie z ich starań? trzymam kciuki!! powodzenia!!
Przekierowanie