akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Lampa power LED
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Od roku nad moją małą rafą świeci lampka LED która sam zrobiłem. Przeszła kilka modyfikacji, a obecnie składa się z:
diody:
9x 450nm
9x biały 11000K
6x 420nm
3x czerwony
3x zielony
2x pomarańczowy
Wszystkie diody są 3W (a naprawdę 2,5W)

zasilacz 12v 5a
4x przetwornica step up
4x tranzystor TIP122 + oporniki 1k ohm

Lampa jest podzielona na 4 osobne kanały (białe, 450nm, 420nm i kolorowe)
Moc i czas święcenia każdego kanału jest sterowana z arduino za pomocą PWM.
Diody są osłonięte kawałkiem plexiglasu.

Zdjęcia wstawię jutro.

Niedługo będę zmieniać obecny sterownik na sterownik z wyświetlaczem dotykowym i sterowaniem chłodzenia wody, ale go opiszę później Smile


Chciałbym jeszcze podziękować Cypeksowi za pomoc bez której ta lampa by nie powstała Smile
Zanim zaczęłem ją budować nie miałem pojęcia o elektronice Smile
Widzę że kolega zna się bardzo dobrze na elektronice skoro sterowanie światłem jest przez logikę arudino? Nie mam z tymi elementami wogole doświadczenia. Ale jeśli chodzi o światło czy nie prościej zamiast łatać kilkadziesiąt diod Led nie lepiej zastosować było kilka power Led cob o mocy 30..50 lub 100 wat i regulacją pradową ustawiac płynnie natężenie? Aktualnie swiece 6 x 50 wat w tym 2 elementy że światłem niebieskim... 2 kolejne czekają na podmiane. Cob 50 wat to koszt 30 zł... a i roboty mniej. Mi niestety narazie nie udało się wysterować prądowo tych elementów w dół.. za pomocą regulowanego drivera. Arudino jako takie chyba jest bardzo ciekawe i jest w stanie poradzić sobie sterowaniem całym zbiornikiem łącznie z podmianami i balingiem ? Ja myślę o przystosowaniu systemu alarmowego satel integra 128 wrl do sterowania zbiornikiem..ale nie wiem czy system ten poradzi sobie z wszystkimi problemami..dlatego interesuje mnie te arudino..
Nie użyłem diod COB bo zależało mi na równomierny oświetleniu całego akwarium i dobrym wymieszaniu kolorów.
Z własnego doświadczenia wiem że ważne jest zastosowanie diod niebieskich o różnej barwie, przez pół roku świeciłem samymi 450nm i 11000K, potem dołożyłem 420 i kolory. Co bardzo dobrze wypłynęło na wzrost korali.
Korale SPS wyglądają dobrze tylko od strony oświetlonej, z drugiej są ubytki tkanki. Świetlówki jednak dokładniej (z każdej strony) oświetlają korale.
Przy diodach COB światło jest jeszcze bardziej punktowe.

Jest gotowy program na arduino ze sterowaniem 3x PWM i pompami do ballinga, dolewką wody i jeszcze kilka opcji. Nazywa się ,,Aqma", działa na arduino Leonardo. Tylko nie wiem dlaczego aktualnej strona internetowa nie dział poprawnie.
Jutro poszukam chyba gdzieś miałem pobrany opis tego sterownika.
Tak to wygląda
[Obrazek: 076cfd22a97e0e5da1f378e435ab226c.jpg]
[Obrazek: 7a4026020c12537f95202cf587d2c458.jpg]
[Obrazek: bd44a159f1f7e25bfc9e483adeccec1f.jpg]
A co robi te sterowanie ? I czy jest to z gotowców -np. TME ? Arudino ma oprogramowanie jakieś przyjazne na komputerze ? Które umożliwia wizualizację jakąś procesu sterowania ?

Co do diod power LED COB - to ich kąt świecenia jest dosyć duży bo przy module 50- cio watowym to około 120-140 stopni. Ja dwoma grupami po 3 elementy oświetlam z powodzeniem akwarium o długości 2,5 metra. Zabieram się za pomiary natężenia w różnych miejscach akwarium - ale na pierwszy rzut oka rozproszenie światła jest duże i równomierne. A więc nie trzeba konstruować takiej lampy z wielu drobnych elementów. Bez obsady koralami nie będzie widać - one będą najlepszym testem.
Ciekawi mnie coś innego - światło niebieskie to zakres fal 420-490 nm. Ja prawdopodobnie mam 460 nm - coś koło środka. Jak na razie nie spotkałem innych źródeł - o innej długości fali - np. 430 lub 490 nm. Gdzie można takie kupić? (w lampach użyłeś 420 i 450 nm).
Zastanawiałem się też czy nie zastosować zródła UV - w granicach 390-400 nm. Ciekawe czy ktoś doczytał się jakie jest maksimum absorbcji światła dla korali i eksperymentował właśnie z dłuższymi zakresami światła UV (UV-A). Już widzę że na pewno trzeba poszukiwać żódeł o innych długościach fali niż środkowa.

A co do obudowy - radiatora ? jest dodatkowe chłodzenie wentylatorami i czy ta słona parująca woda - nie niszczy elektroniki zbyt szybko - nawet połączeń diod ?
Dodatkowo zastanawiałem się też czy korodujące aluminium nie szkodzi jakoś koralą ?
Nie mam dodatkowych wentylatorów, sam radiator wystarcza (można go dotknąć jest lekkość ciepły nie parzy)
Diody są osłonięte plexyglasem.
Aluminium nie koroduje, skorodował tylko trochę karabińczyk.

Myślę że warto przyjrzeć się specyfikacja markowych producentów lamp LED, nie używają oni poniżej 410nm.

Warto dołożyć diody 420, naprawdę zauważyłem różnice na koralach jak je dołożyłem.

Teraz używam tego programu
http://magu.pl/aqma-led-control

Ale mam już sklejony inny sterownik na tym:
https://github.com/mathompl/AquaLed
Myślę że za jakiś czas go opiszę w osobnym wątku.
Diody o różnej długości fali na pewno dołożę - bez dwóch zdań trzeba eksperymentować - światło dla korali jest chyba ważniejsze od wody Smile jak znajdę gdzieś inne żródła niebieskiego - podlinkuję.

Oprogramowanie bardzo ciekawe i sterowanie - przydało by się tylko gdzieś te wszystkie podzespoły - jakoś umieścić na jednej zintegrowanej płytce żeby zrobić porządek ? Smile . Oprogramowanie ma możliwość sterowaniem temperatura radiatora i wentylatorami ?

Tam z tej strony można kupić te podzespoły ?
U mnie widzę jeden problem - system jest przewidziany chyba tylko na małe elementy 3W ? nie wysteruje większych ?

Podpinam zdjęcie akwarium - niestety jeszcze prawie puste - tylko 10 kg skały - ale światło jak widać rozchodzi się dobrze - pomimo tylko dwóch punktów świetlnych - no tak...ale sterowania nie ma - a warto było by opanować płynna regulację właśnie Sad

Co do światła - z doświadczenia krótkiego wiem - że firmy nie są skłonne do eksperymentowania - światło ze specjalistycznych świetlówek czy halogenków - zapewnie pokrywały pełne pasmo światła niebieskiego a diody led ładuja te które sa na rynku - dlatego często pewnie dokładana też jest śwetlówka do wyrównania albo uzupełnienia pasma.. Przydały by się konkretne badania z podziałem na długości fali bardziej szczegółowo - i pochłanianie przez koralowce. Ogólne badania widziałem ktoś przeprowadził - typu - światło niebieskie/białe/czerwone - ale już w rozbiciu o poszczególne długości światła niebieskiego - nie - choć by w odstępie co 10 nm. Dla chlorofilu u roślin zielonych zdaje się jest to szczegółowo zbadane (maksimum absorbcji to 430 nm i 662 nm). Czy tak samo jest dla korali ?. Inspirują mnie właśnie rośliny zielone - bo tam chociażby doświetlają maryske światłem UV które ponoć jest skuteczniejsze od niebieskiego ... może i u nas to dzaiła przy zooksantellach ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorofile
Nowy sterownik jest na płytce uniwersalnej i posiada max 3 termometry i dla każdego mogę ustawić temperaturę powyżej której włącza się chłodzenie (obecny nie)

Z jakiej strony?
Za pomocą arduino można sterować diodami o dużej mocy też, tylko driver musi obsługiwać PWM. Jak masz zasilane LEDy?


http://reefhub.pl/efektywnosc-fotosyntez...diody-led/
Lukasz napisał(a):Aluminium nie koroduje, skorodował tylko trochę karabińczyk.

Korozja może być problemem po upływie dłuższego czasu. Moja lampa działa kilka lat i wyraźnie zauważam wpływ słonej wody na wszystko, co jest w jej pobliżu. Amelinium oczywiście nie koroduje (swoją drogą bardzo solidny radiatorSmile). Jednak wszystkie elementy z innych metali, które znajdują się w odległości kilku-kilkunastu cm od tafli wody narażone są na korozję w dłuższej perspektywie. Nie chcę straszyć, ale lutowania diod na brzegach lampy są pierwsze w kolejności... Mogą wyglądać podobnie jak ten karabińczyk. Miedziane przewody potrafią stopniowo od miejsca lutowania skorodować w głąb nawet pod izolacją. Wymieniałem już kilka kabelków, w których po zdjęciu izolacji nawet kilkanaście cm przewodu było całkiem czarne.
koroduje....to właśnie ten biały nalot ... tlenek glinu...i teraz pytanie .. czy jak taka drobina po drobinie wpadnie..to żle się rybą zrobi ?
Aluminium koroduje tylko warstwa korozji / patyny silnie przylegająca do powierzchni / nie łuszczy się tak mocno jak tlenki żelaza. .. zdarzyć się chyba jednak może ze coś tam nam do akwarium wpadnie z połączeń jakiś mechanicznych ? Nie wiem - zastanawiam się tylko czysto teoretycznie .. jak taka patyna mogła by zaszkodzić rybą ? a może pomaga?

LEDY jak pisałem duże ..50 watt . Wczoraj właśnie patrzyłem na te pwn ...ale do końca nie jestem pewien jak to działa ? steruje to sygnał cyfrowy ? czy analogowy ? i czy jest jakiś standard sterowania ustalony ? Bp te pwn to sterowanie częstotliwością prądu ? a le jak ze sterowaniem ? potencjometr? to arudnnio nie wysteruje wtedy ?
Stron: 1 2