akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: PH preparat do regulacji
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam problem z PH wody .. jest troszkę za bardzo zasadowa.. bo łapie górne granice od miesięcy i trzyma się w przedziale 8,6-8,7 stopnia. Jakimi preparatami zbić te ph w kierunku kwaśnego ? kwas octowy ? fosforowy ? czy ktoś próbował czegokolwiek z chemii a jak z preparatów to jakie. W domu mam kominek i napowietrzam komin spływowy w akwarium pompką - by wzruszyć wodę - myślałem że to jest przyczyną - ale to nie logiczne- dwutlenek węgla z woda tworzy lekki kwas weglowy H2CO3 - więc ph powinno spadać w kierunku kwasowym ? czyli w kierunku 4 nie 14 stopni Smile wyłączenie napowietrzania nic nie dało. Sól ma ph tez zazwyczaj cos około 8,2 stopnia..woda RO ph 7 .. co w akwarium powoduje iż woda jest mocniej zasadowa ?? jakie organizmy ? skała ? i jak to skutecznie zbić ? KH bufer nie pomaga - podnosi tylko twardość węglanową. Ta górna granica PH jest dopuszczalna - ale lepiej było by znaleźć się gdzieś po środku zakresu i kontrolować ph. Wartość wapna i magnezu - nie wpływa na poziom ph - czy było go za dużo czy z mało - ph szoruje po górnym zakresie - 8,6 / 8,7 ph. Chcę zejść do 8,2 - co lać ?
Jesteś pewien wyniku, czym mierzysz ph?
Sorry, że pytam, ale większość z nas walczy ze zbyt niskim ph i zaskoczyłeś mnie Wink Jeśli nie używasz dobrej jakości sondy, to wygląda to raczej na błąd pomiarowy.

Każde dodatkowe napowietrzanie może podnieść ph (pompka w kominie, otwarte okna, zasilanie odpieniacza powietrzem z zewnątrz, itd).
Piasek , skała podnoszą raczek kh (Ca) i wątpię, żeby miało to taki wpływ na ph. Niejednokrotnie akwaryści morscy mają kh>10-12 i nie przekłada się to niestety na ph.
Można zbijać ph kwasem, ale po pierwsze:
- to niezbyt bezpieczne,
a po drugie:
- obniżasz też kh.
Morskie nie lubi takich ingerencji. Jak przegniesz to rozpuścisz korale i nie tylko. No i problem będzie prawdopodobnie wracał i musiałbyś to robić stale (a to bez sensu).

Jeśli nic złego nie dzieje się w zbiorniku (np. wytrącanie węglanów), to dałabym sobie spokój z korektami i cieszyła się , że mam takie ładne ph Smile
Taki wynik to albo błąd pomiaru albo wynik twoich kombinacji z wodą i solami.
Wiem że wszyscy walczą ze zbyt niskim ph...ale u mnie jest za wysokie..albo w górnej granicy. Pomimo dobrego kh .. i poziomu magnezu / wapnia. Testą nie wierzę wiec robię po dwa .. dwie metody badawcze .. robie elektronicznie volkraftem i jbl-em chemicznie ..kropelkowo. Co do testów jbl i Columbo na przykład rozbieżności wychodzą mi tylko przy kh duże .. magnez ...wapń ..ph..pokrywa mi się w 99 % . Co do soli ... wartość pH jest zdaje się ściśle określona przez producenta .. u mnie na kartce widnieje pH 8,2 stopnia . Czytałem wczoraj trochę i można zbić pH kwasami ..fosforowym..i solnym..ale zjedzie nam drastycznie..albo spadnie do zera kh... kwas zneutralizuje najpierw sole ..a później zabierze się za pH ... zmniejszy Wink co nie jest dla nas porzadane jak pisała Alex ..bo o kh też walczymy Smile niby pat....bo nie da się zejść z ph..bez zbicia kh do zera Smile ..no ...ale przypadkiem jechalem dzis z technologiem do Lublina ..I zadalem pytanie o te zbicie ph... bez utraty kh.. I odpowiedz prawie jest prostata ..na ten temat Smile trzeba uźyć kwasu słabszego niż kwas węglowy ( ten co powstaje przez rozpuszczenie co2 w wodzie morskiej) o stałej dysocjacji niższej niż on... przy tak slabych kwasach zbijemy ph bez ruszenia węglanów w wodzie .. wytracenia ich z ukladu. Na wstępie padło być może na kwas cytrynowy .. a na pewno na kwasy organiczne . Bedę szukał takiego slabego kwasu... napiszę co mi wyszlo.. wode sprawdzę jeszcze paskami ph Merca na wszelki wypadek ..Jako 3 test ..ale pewnie wyjdzie to samo. Skad tylko takie zakwaszenie ? Piach ? Za dużo kh buffera ?Sole pomierze oddzielnie .. ciekawe co wyjdzie? Padlo mi parę slimaków pomimo tego iż korale jako tako sobie radza z rybami ..ale Chyba te wysokie ph może być tego przyczyna... bo blokuje przyswajanie soli magnezu I wapnia przez mięczaki ...
Piach dość łatwo sprawdzić. Wsyp trochę do jakiegoś naczynia, zalej solanką przygotowaną do podmiany (sprawdź ph wody przed wlaniem), potrzymaj z dobę (dobrze by było dać jakąś lekką cyrulację) i potem zmierz ph.
Lepiej pobawić się w znalezienie przyczyny niż bawić kwasami (bo jeśli to piach lub skała, to problem będzie stale wracał).
Myślę że mat jest nadal Smile
Kwas octowy jest silniejszy od węglowego. Czy cytrynowym nie jestem pewien ale skoro używa się go do odkamieniania czajnika to jest silniejszy. Możesz to sprawdzić polewając nim sode oczyszczoną (wodorowęglan sodu).
Jedynym kwasem jaki znam który jest słabszy od węglowego jest fenol ale on zabije całe akwarium.

Szukałbym też innej przyczyny śmierci ślimaków, np. miedź albo jakaś ryba?
Lukasz napisał(a):Szukałbym też innej przyczyny śmierci ślimaków, np. miedź

Co przy kranówce jest niewykluczone.
Zbiornik niestandardowy, przekraczanie wytyczonych granic ma swoją cenę.