Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Test filtra modułowego Aquael Multikani
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzięki uprzejmości Pana Pawła Zarzyńskiego z firmy Aquael trafiła dzisiaj w moje łapki paczka zawierająca nowy filtr Aquael Multikani 800. Filtr dopiero trafi do sprzedaży, tak więc mamy okazję przyjrzeć mu się jako pierwsi.

Filtr jest nietypowy: Ma możliwość rozbudowy w razie potrzeb-na przykład przy zmianie akwa na większe. Kolejne moduły można dokupywać osobno i dobierać do własnych potrzeb. Może najpierw dane techniczne których nie ma za dużo
Moc: 6 wat
Przepływ: 800l/h
Przeznaczony do akwarium: 20-320l
Pojemność jednego modułu: 1l

Co producent pisze na stronie o tym filtrze:
Cytat:MULTIKANI to pierwszy na rynku filtr kanistrowy z możliwością jego rozbudowy. Początkujący adept akwarystyki kupuje z reguły stosunkowo niewielkie akwarium i – dopiero gdy już połknie na dobre akwarystycznego „bakcyla” – uświadamia sobie, że jest ono za małe dla jego potrzeb i ambicji. Kupuje wtedy większe akwarium, a później – w miarę rosnącego zapału i możliwości, jeszcze większe i jeszcze… Wraz z zakupem każdego okazalszego zbiornika staje – niestety – przed koniecznością skompletowania do niego nowego sprzętu w tym – przede wszystkim – filtra. Urządzenia te są bowiem dedykowane do określonego rozmiaru akwarium i – jak dotąd – nie było możliwości ich zaadaptowania do potrzeb większego zbiornika. Teraz taka możliwość już istnieje! Na rynku pojawił się filtr AQUAEL MULTIKANI– pierwszy na świecie filtr „skrojony” na miarę potrzeb każdego akwarysty i każdego zbiornika. Dzięki unikalnej konstrukcji może on rosnąć wraz ze wzrostem akwarium. Niemożliwe? A jednak! Filtr MULTIKANI ma postać cylindrycznego pojemnika wyposażonego w pokrywę z zaworami odcinającymi. Pojemnik ten wypełniony jest mediami filtracyjnymi (w zestawie są to gąbka i wkład ceramiczny) sprawnie oczyszczającymi wodę. Na tym jednak nie koniec. W ofercie AQUAEL znajduje się bowiem szeroki wybór gotowych do użycia pojemników dodatkowych wypełnionych różnorodnymi wkładami mechanicznymi, biologicznymi lub chemicznymi. Można je ze sobą łączyć liniowo (tworząc kolumny) i szeregowo (tworząc zespoły kolumn) sukcesywnie powiększając pojemność mediów filtracyjnych w filtrze. Maksymalnie można zintegrować ze sobą nawet 8 pojemników! W rezultacie – w zależności od ich ilości – urządzenie może współpracować równie dobrze z 20-litrowym (posiada płynną regulację wydajności) jak i nawet 300-litrowym akwarium! Urządzenie napędza niezależna pompa o wydajności 650 l/h, którą można instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz akwarium. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojemniki filtracyjne można lokować nie tylko pod akwarium, ale również obok niego lub nawet powyżej poziomu wody. Czyszczenie filtra jest niezmiernie proste bowiem zawór odcinający z funkcją by-pass umożliwia swobodne odcięcie dopływy wody do pojemników filtracyjnych bez konieczności wyłączania pompy. Wymiana pojemników jest bardzo prosta dzięki specjalnym kluczom dołączonym do filtra. Filtr MULTIKANI jest doskonałym wyborem dla wszystkich akwarystów, którzy noszą się w przyszłości z zamiarem zamiany swojego zbiornika na większy. Dzięki możliwości swobodnej rozbudowy tego urządzenia mogą nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również zapewnić w nowym akwarium ciągłość filtracji biologicznej wydatnie przyspieszając w ten sposób proces jego dojrzewania i zapewniając krystaliczną czystość wypełniającej go wody.

możliwość rozbudowy (do 8 modułów)
uniwersalny (do akwariów od 20 do ponad 300 l)
kompletna filtracja
niezależna pompa zewnętrzna
funkcja by-pass
łatwy w instalacji i obsłudze
szeroka gama akcesoriów dodatkowych

Pudełko jest solidne, utrzymane w kolorystyce firmy. Do mnie trafiła angielskojęzyczna wersja pudełka, w sklepach na terenie kraju będzie gościła polska wersja pudełeczka.

[Obrazek: p1130700v.jpg]

[Obrazek: p1130707p.jpg]

Zawartość pudełka:
W zestawie mamy:
Jeden moduł filtra (zwany dalej słoiczkiemOczko
Pompkę/głowicę napędzającą całą konstrukcję
Węże 14/18 o długości 120cm
Rurki przelewowe
Dwa kolanka
Wylot
Zestaw przyssawek do głowicy.

[Obrazek: p1130682g.jpg]

Korpus filtra (nazwa producenta) Słoiczek (nazwa Sephera)

[Obrazek: p1130686.jpg]

Z góry wygląda jak normalny filtr. Posiada regulację mocy, możliwość wypięcia węży. Ciekawostką jest iż wypięcie węży nie powoduje zatrzymania przepływu, woda cyrkuluje po prostu w wężach(funkcja by-pass) . Regulacja chodzi dosyć płynnie, nie na tyle jednak aby spowodować samoistne lub przypadkowe przesunięcie się dźwigni.

[Obrazek: p1130687r.jpg]

Z boku już wygląd jest nietypowy. Zwraca uwagę przeźroczysta obudowa przez którą widać media jak i system otwierania filtra który jest podobny do wykręcania wiertła z wiertarki. Widać podobne jak w wiertarce listwy z zębami do których używa się specjalnego klucza.

[Obrazek: p1130689n.jpg]

Biorąc pod uwagę iż musi być zapewniona szczelność połączeń miedzy słoiczkami to rozwiązanie to wydaje się sensowne.
Na "wieczku słoiczka" jest specjalne miejsce gdzie można przypiąć klucz (chociaż jak znam życie i wiertarki to klucz będzie drugim po filtrze hitem sprzedażowym)

[Obrazek: p1130690b.jpg]

Widok z dołu:

[Obrazek: p1130688.jpg]


Do odkręcenia słoiczka przy pomocy klucza nie trzeba jakiejś specjalnej siły, jednakże nie da się go odkręcić ręką.
Jak widać filtr pracuje na standardowej zasadzie pobierania wody z dna filtra. Układ mediów jest dowolny, wedle uznania użytkownika. W filtrze który trafił do mnie zastosowano 2 gąbki o średniej strukturze oraz zeolit

[Obrazek: p1130692.jpg]

[Obrazek: p1130693.jpg]

[Obrazek: p1130694t.jpg]

Jak już napisał producent słoiczki można ze sobą łączyć dowolnie, maksymalnie do 8szt.

Pompka/Głowica
Głowica jest podobna do tej znanej z filtrów minikani jednakże ma zdecydowanie większą wydajność. Minikani dysponował przepływem 300l/h (wersja 80) i 350l/h (wersja 120) zaś multikani ma max przepływ 800l/h.
[Obrazek: p1130695.jpg]

Podobnie jak w głowicach minikani i ta może pracować wewnątrz i na zewnątrz akwarium. Producent gwarantuje zarówno jej wodoszczelność w przypadku używania wewnątrz jak i odpowiednie chłodzenie w przypadku używania na zewnątrz.

Dostęp do wirnika jest bardzo prosty, wręcz błyskawiczny.:
[Obrazek: p1130697q.jpg]

Instrukcja dołączona do filtra jest krótka ale treściwa. Wprawdzie nie dorównuje tym od filtrów unimax, jednak zawiera wszystko co potrzeba.

Tyle w temacie pierwszych oględzin filterka. Moje wnioski są takie iż może to być hit. Raz że brakuje porządnego filtra zewnętrznego do akwariów typu cube, dwa iż jest to w sumie pierwszy zewnętrzny filtr pozwalający na rozbudowę. Konstrukcja jest stosunkowo prosta, zobaczymy jak będzie z wydajnością. Brakuje mi trochę dołączenia deszczowni w zestawie (jest wyszczególniona w instrukcji jako dodatkowa opcja)
Tutaj znajduje się opis filtra Multi Kani: http://www.aquarist.pl/viewtopic.php?f=98&t=2286 Opis powstał ok. 4 miesięcy temu a sam filtr pracował wówczas około pół roku.
Co prawda wątek mogą przeczytać tylko zarejestrowani ale filtr był testowany przez Przemka, który jest z nami, więc może co nieco jeszcze napisze na temat tej nowości od Aquaela. To już prawie rok będzie jak filtr jest w posiadaniu Przemka, więc jakieś obserwacje na temat jego użytkowania i opinie na temat produktu powinny być.
Tak, jednak z tego co wiem (powiedziano nam podczas wizyty w suwałkach) sporo rzeczy się zmieniło, dlatego też opóźniona była premiera filtra. My dysponujemy wersją finalną.
No tak, tamto to był prototyp, na pewno zmieniła się pompka. Wygląd samych modułów jest bardzo podobny.
Oczywiście ciekawość nie pozwoliła mi zostawić filtra na późniejszy czas Oczko
Jako iż mam tylko jeden słoiczek filtr trafił do świeżo zalanej kostki 30x30x30.
Dwie rzeczy mi się nie spodobały: Pierwsza to brak przyssawek do rurek przelewowych. Niestety Aquael nie dostarcza ich w komplecie co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca: Nie jest to drogi element a ważny. Druga sprawa to same rurki przelewowe.

[Obrazek: przelewyb.jpg]

Są za długie do małych akwa... Multikani mógłby być idealnym uzupełnieniem luki na rynku filtrów do małych akwa (do tego chyba zresztą aspiruje gdyż na opakowaniu jest informacja że do akwarium od 20l) jednakże przy wysokości akwarium 30cm trzeba będzie ciąć rurki, nie mówiąc już o braku możliwości umieszczenia głowicy wg wskazań producenta na szybie akwarium.

Tyle czepiania się... Czas na sprawdzenie przepływu:
Pierwszy test to podniesienie wody z podłogi na wysokość 1,4m. I tutaj mamy dobry wg mnie wynik 1m 14s do napełnienia 10l wiaderka. Czyli przez 3600 sek (1h) możemy napełnić 48,5 wiaderek razy 10l to daje nam 485l/h.

[Obrazek: test1bi.jpg]

Drugi test został przeprowadzony już z poziomu na jakim stoi akwarium. Tym razem czas wyniósł 59s. 3600/59s=61*10l=610l.
Węże cały czas w oryginalnym rozmiarze 120cm.

[Obrazek: test2j.jpg]


Jeszcze jedna ciekawostka wypatrzona w manualu: Filtra nie trzeba przy większej konfiguracji układać w wieżę liniowo, można je połączyć też szeregowo:
[Obrazek: asd444.jpg]
Rozwiązaniem zbyt długich przelewów dla mnie okazały się dołączone kolanka. Są dobrze dopasowane i idealnie pasują jak i na przelewy tak i na węże.
[Obrazek: multi1.jpg]

Po ściągnięciu kaskady filtr zajął jej miejsce na tyłach akwa
[Obrazek: multi2t.jpg]

Głowica ma niewielkie wibracje, jednak są one dosyć dobrze wytłumiane przez dołączone przyssawki. Nie zmieniają się one też w przypadku skręcenia przepływu.

Generalnie na chwilę obecną moje odczucia to: Fajny filtr kubełkowy do małych akwa, w sumie jedyny sensowny. Wprawdzie miałem okazję posiadać wyrób chiński o nazwie cyclone cy-20 który w porównaniu z multikani był jakimś nieporozumieniem.
Cóż, poczekamy na odpowiedź Aquaela dotyczącą sugerowanych cen detalicznych, jeżeli nie trzasną ceny że klękajcie narody to mogą zmonopolizować rynek filtracji małych akwa.
Myślę, że dość istotna kwestia: Jaka jest rzeczywista pojemność modułów, tzn. ile litrów złoża filtracyjnego da się w jednym module upchnąć? No i jakie są wymiary modułu?
Dobra moja kolej, może nie po kolei, ale jednak.
Plusy z dość długiego jednak użytkowania:
- cichy dzięki pompie z minikani
- o dość wydajnej pompie, jednak dałbym ten filtr max do zbiornika o poj. 100l
- możliwość połączeń korpusów równolegle bądź szeregowo
Minusy widze, ze w wersji finalnej niewiele sie zmieniło (poza kolankami, które doszły)
- dalej toporne węże oraz wloty i wyloty (które są za duże do nano zbiorników)
- nierozwiązany system automatycznego zalewania (przynajmniej ja w swoim go dotad nie odkryłem).

Filtry są w naszym posiadaniu ładnych parę miesięcy, filtr u mnie w dalszym ciągu chodzi z podpiętym skimerem (duży plus, ze bezproblemowo fluvala da się podpiąć do niego), używam go do filtracji mechaniczno-chemicznej (gąbki+ purigen). tak jak pisałem powyżej, czy też w temacie na aquariscie, byłaby to bardzo ciekawa alternatywa do małych zbiorników, gdzie możemy sami decydować o ile i jak zwiększać powierzchnie filtracyjną. Z max ilością korpusów można stworzyć naprawdę fajne złoże do filtracji biologicznej.
Jednak nie wyobrażam sobie podłączenia go do małej kostki (z uwagi na toporne wloty/wyloty).
Chyba to by było tyle co przychodzi mi do głowy przy porannej kawie. Resztę opisał rzeczowo już Sepher.
Wloty i wyloty w nano zmienia się na szkło.
Nie wyobrażam sobie jakiegoś topornego plastiku.

Jak dla mnie numerem jeden kubełków do nano są Eheim 2211 oraz Tetra ex400.

Ten produkt wygląda mi na wariację Minikani.
Dołożone moduły, a reszta bez zmian.
Jeśli cena okaze się atrakcyjna to będzie to ciekawy filtr do akwarium z przedziału 50-150 litrów.
Znalazłem ten filtr w jednym sklepie internetowym, na Allegro na razie brak. Dostępny jest w sklepie KrakVet za 119 zł:
http://www.krakvet.pl/aqua-multikani-fil...18828.html

Czyli jest o połowę tańszy od Eheim Classic 2211, Classic 2213 czy jeszcze mniejszego Eheim Aquacompact 60 (200 - 250 zł, w zależności od modelu i wersji wyposażenia).
Porównanie z Tetra EX400 wygląda podobnie jak w przypadku Eheima (220 zł), również trzeba za niego zapłacić ok. dwa razy więcej niż za Multikani.
Resun CY-20 jest tańszy (80 zł) ale też dużo mniej wydajny.
W zbliżonej do Multikani cenia można kupić filtr Hagen Elite Crystal Flo 20 (130 zł)
No i w cenie poniżej 100 zł można także zakupić HW-302, które cieszą się naprawdę dobą opinią i pracują cicho i bezawaryjnie.

Może to być ciekawa propozycja wśród markowych sprzętów, bo cenowo nie jest najgorzej. Jednak jest dla Multikani tańsza alternatywa wśród produktów made in china (HW), które są wydajniejsze, a także ciche i bezawaryjne.
whyduck napisał(a):Wloty i wyloty w nano zmienia się na szkło.
Nie wyobrażam sobie jakiegoś topornego plastiku.
Tak tylko nie kazdy akwarystya ma kase na rurki, weź to pod uwagę.
A wloty z MultiKani to sa one grube i toporne porównujac chodźmy do eheimów, czy tez wspomnianym przez Rafala - Resunie, czy tez bliźniaczym mu Boyu.
Rafal napisał(a):Jednak jest dla Multikani tańsza alternatywa wśród produktów made in china (HW), które są wydajniejsze, a także ciche i bezawaryjne.
Problemem przy zastosowaniu w małych akwariach tych filtrów jest brak regulacji przepływu. Również zużycie prądu jest za wysokie w stosunku do rzeczywistej wydajności.
Wiadomo coś o cenie samych dodatkowych modułów?
Dziwne, ja u siebie w hw302 reguluje bez zadnego problemu przeplyw - za pomoca dzwigni odcinajacej wode. Ona pozwala na wypiece wezy tylko, gdy jest w skrajnej pozycji, wiec mozna bezpiecznie za jej pomoca ograniczyc przeplyw. Mozna tez za 15 zl kupic jeden zawor i zalozyc na waz, nadal bedzie taniej.

Zuzecie pradu jest zblizone do markowych produktow, np. JBL. Nie mowie o najnowszej, energooszczednej serii tylko wczesniejszej.
Przemek napisał(a):Tak tylko nie kazdy akwarystya ma kase na rurki, weź to pod uwagę.
Wiem i ciągle mam uśmiech na ustach gdy widzę kostki aquaela z filtrami gąbkowymi w środku.
A wyraziłem tylko własne zdanie.

A już teraz zastanawiając się czy wydam 120 na aquaela, czy 220 na eheima, bez zastanowienia kupił bym eheima.
Ale ja jestem raczej wymagajacy jeśli chodzi o sprzęt. Uśmiech
whyduck napisał(a):A już teraz zastanawiając się czy wydam 120 na aquaela, czy 220 na eheima, bez zastanowienia kupił bym eheima.
Widzisz ja też wybrałbym eheima, bo wiem, że to jest filtr na lata. Sam mam w zbiorniku, do którego podpięty jest multikani jeszcze eheim 2215.
Tylko nie każdy patrzy podobnie jak my, aczkolwiek jeśli chodzi o aquaela - z własnego doświadczenia (i nie tylko) - tu śmiało można polecić ich serwis. Chyba mają niezaprzeczalnie najlepszy na polskim rynku
Ja też wybrałbym Eheima, np. Classic 2213, który nowy, bez wkładów można kupić poniżej 200 zł
Stron: 1 2
Przekierowanie