akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Pierwsze akwarium - seria upierdliwych pytań :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Witam, jest to mój pierwszy temat a zarazem post na tym forum, także witam serdecznie każdego i do rzeczy Smile

Zakładam swoje pierwsze akwarium 30L(30x30x35) i po przekopaniu już chyba całego internetu chciałbym rozwiać swoje wątpliwości. Najpierw opiszę jak to ma wygladać : Akwarium w stylu jeziora Inle, na dno okolo 2kg piachu, z tylu rogatek, dość gęsto aby zasłonić filtr i grzałkę. Z przodu 2 szczepki wgłębki, gałęzatka kulista i kilka małych listków i patyczków dla efektu wizualnego. I teraz tak :

1. Ile ryb mogę tam bezpiecznie trzymać ? Myślałem o 4 kiryskach pigmejskich + 8 microrasbora erythromicron lub galaxy. (Gatunków więcej nie potrzebuję, ale jak się da to dokupie więcej wymienionych. Co do kirysków to wolałbym panda ale nie wiem czy akwa nie za małe)

2. W domu mam kranik z wodą filtrowaną węglem aktywowanym z łupiny kokosa. Zalać akwarium tym, czy zwykła kranówką ?

3. Mam filtr Pat Mini i zastanawiam się czy zamontować rozgałęźnik na 2 gąbki ? Pociagnie to i czy ma sens ? Pozwoli to na większą ilość ryb ?

4. Zdobyć z 5-10 litrów dojrzałej wody od jakiegoś sprzedawcy, czy bez tego tez ruszy ?

To chyba tyle. Z góry dziękuję za poświęcony czas i wszystkie sugestie Smile

serol

Pat mini z tego co tu koledzy pisali szybko się zapycha więc jedna gąbka chyba max. Może lepiej mała kaskada? Pigmejki jak najbardziej, choć do pand zachowaniem bardziej habrosusom...
Razborki też ok choć może mniejsze lepsze (razborki uro lub borneańskie). 6 kirysków i malutkich Razborek 10 i ok....
1. Kirys pigmej nie występuje w jeziorze Inle. Oba Danio tak, ale nie kirys, bo jest z Brazylii.
2. Obojętnie. Mimo to zawsze lepiej przepuścić kranówkę przez filtr.
3. Nie wiem, nie miałem nigdy tego filtra.
4. Nie musisz załatwiać dojrzałej wody, bez tego ruszy, po około 2 tyg. Z wodą dojrzałą czas ten skróciłby się o może kilka dni.
Jezioro Inle-ciekawe miejsce mozna by było zrobić ładny biotop,ale nie na 30litrach.
Nawet na 30 litrach można zrobić zbiornik biotopowy, tyle że jednogatunkowy. 10-12 sztuk albo Celestichthys margaritatus, albo Celestichthys erythromicron, albo Sawbwa resplendens.
Z roślin to rogatek, moczarka... wgłębki, gałęzatki raczej bym odpuścił. Jako podłoże piach zmieszany z gliną. Liście i patyczki bym odpuścił również - nad praktycznie całym jeziorem brak drzew, więc ciężko o takie elementy.
Ja wiem, że kirysków nie ma w jeziorze Inle, ale chciałem jedynie wyglądem upodobnić to akwarium do tego miejsca, nie zależy mi na biotopie a chciałbym żeby tam pływały przynajmniej 2 gatunki.

Co do filtra to taki był w zestawie, bo kupiłem Shrimp Set Smart 2, chorowałem na nowy Shrimp Set Duo (49L, kaskada) ale cena zestawu 2x droższa, a nie chcę szaleć na początek. Chyba, że da sie złożyć jakiś zestaw samemu w stylu Shrimp Set Duo za mniejsze pieniądze ?

Jeśli chodzi o rośliny, to możecie polecić jakieś, które nie potrzebują żyznego podłoża ani nawożenia, w stylu rogatki właśnie ?
Według mnie mini pat uciągnie dwie gąbki (takie jak ta podstawowa) Smile tylko po co? zajmie miejsce wewnątrz akwarium Smile. HBL501 + gąbka na wlot to idealny filtr na tą kostkę Smile nie zajmuje miejsca w środku, jest tani cichy i łatwy w eksploatacji, idealnie poradzi sobie z taką kostką, może warto rozważyć jego zakup?.

Kup sobie galaxy Smile 8 szt. jest w sam raz, moim zdaniem są bardziej efektowne od erythromikronów i borneańskich (ale to subiektywna ocena oczywiście) No chyba ze chcesz ławicę wtedy postaw na borneańskie . Nawet dorosłe osobniki galaxy w takiej ilości nie są "za duże" na takie akwarium.

4-5 pand na upartego też upchniesz, dopóki będą małe będzie ok, jak urosną już niekoniecznie, choć to nie są duże kirysy i jedne z najładniejszych, wiec wcale się nie dziwię, że je chcesz mieć.
Pamiętaj , że pandy nie lubą "ciepłej wody" to samo rozbory .

Kirysy lubią cień i kryjówki, warto zadbać by je miały wiec korzonek raczej obowiązkowy (co nie stoi w sprzeczności z stylem Inle). Rozbory też muszą mieć swoiste "oazy" zieleni, gdzie mogą uciekać, ale muszą też mieć otwarte kawałki toni.

Przemyśl dobrze dobór roślinności Smile
Rogatek jak ma warunki rośnie jak szalony i będzie Ci mocno zarastał zbiornik. Z drugiej strony jest prosty w uprawie i bardzo dobrze wygląda. Ja wolę pelię od wgłębki jest dużo prostsza w aranżacji i mniej kłopotliwa ,bo tonie i niekoniecznie trzeba ją mocować Smile a gałęzatki nie lubię wcale Smile

serol

Ja jak pisałem min 6 habrosusów i borneańskie bym brał do małego akwa bo miżna dać ich o 30% więcej niż galaxy... albo Rafała konik Smile - Sundadanio axelrodi (blue) ponoć z tych wszystkich najbardziej widoczne i trzymające ławice. Galaxy lubią się schować...
Problem z kaskadami i tym akwarium jest takie, że będę miał pokrywę i raczej kaskady tam nie upchnę. Być może jakiś szklarz mi ją odpowiednio zmodyfikuje, zobaczę. Tych gąbek chciałem dwie, bo więcej powierzchni, to więcej bakterii i dzięki temu mniej azotu tak ? W trakcie czyszczenia wtedy też jest łatwiej, bo mogę wyciągać gąbki pojedynczo i nie muszę się martwić o rybki zbytnio - poprawcie mój tok myślenia jeśli jest zły.

Co do obsady to powiedzmy, że zdecydowałem się 4-5 kirysków (jakie, to jeszcze zdecyduję) i ok. 8 galaxy (rozważyłbym inne, ale zależy mi na niebieskim ubarwieniu tych razborek) - możecie mi jeszcze pomóc w doborze diety dla nich ? Tylko konkretnie, płatki czy pigułki (żeby nie zanieczyszczać wody) ? Polećcie mi jakąś konkretną markę.

Edit : Oczywiście, jeśli uważacie, że da się tam dać więcej tych rybek to mówcie. Mi właśnie głownie o ilość chodziło, tak żeby wpuścić jak najwięcej ale żeby się tam nie podusiły. Bo co do gatunków to wiadomo, każdy ma jakieś swoje widzimisię i każdemu się coś innego podoba.
Im więcej złóż tym szybciej przerobiony amoniak i azotyny do azotanów, ale na sumaryczną ilość azotu w obiegu ilość złóż nie ma wpływu (chyba, że miałbyś denitryfikator). Azot konsumują rośliny i podmianami go tez usuwasz.

Z kirysków to tylko hastatus, pygmaeus, habrosus - innych nawet nie bierz pod uwagę. Powinno być ich w ilości minimum 6 sztuk. To samo z rybami w toń (galaxy, czy coś innego).

Według mnie tak mały litraż kwalifikuje się tylko na jeden gatunek ryby stadnej w ilości 10-12 sztuk.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8