Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Fluval 305 a 25L
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich, potrzebuję małej porady odnośnie zastosowania filtra kubełkowego do baniaczka 25L. Mam stary filtr kubelkowy Fluval 305 i chciałbym go podpiąć pod tą 25-tkę i tu pytanie czy nie będzie za mocny i nie zrobi pralki z baniaka? Na aquastopie można zredukować przepływ wody tylko nie wiem jak wpłynie to na żywotność pompy. Co radzicie?
Jak za mocno go przysytopujesz to na pewno będzie to źle wpływać na żywotność filtra.
Do takiej kostki to dobre filtry kaskadowe jak FZN3
Możesz też zakupić na wylot coś takiego jak "lily pipe "
[Obrazek: 6393e78d395d66b7e63eaa5c1c080fad.jpg][Obrazek: 2acb70eb24ecfb73d62b385488a52633.jpg]
Zastanawiam się nad zrobieniem bypassu miedzy wlotem a wylotem z filtra a na nim założyc zawór. Teoretycznie woda powinna sobie skracać drogę i można by było właśnie tym zaworem regulować ilosc wody zasysanej z akwarium. Pompa mogła by sobie chodzic bez hamowania przepływu. Co o tym myślicie?
No nie wiem ,wirnik i tak nie zwolni a jak nie będzie miał co przepychać (pompować) to albo będzie nie źle halasował albo się po prostu zepsuje .
Tak mi się wydaje na logikę.
Zakupiłem dzisiaj wszystkie niezbędne elementy do wykonania operacji Uśmiech jutro wszystko muszę tylko [/align]poskładać i przetestować. Nie omieszkam zdać relacji z całego procesu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to myślę ze wszyscy posiadacze mocniejszych filterków ucieszą się z możliwości zastosowania w małych baniaczkach.
Wszystko złożone i przetestowane, operacja się udała, pacjent żyje i ma się bardzo dobrze.

Teraz mały opis działania oraz spis użytych materiałów.

By-pass ma zapobiegać tworzeniu się tak zwanej pralki w małym baniaku po zastosowaniu dużo mocniejszego filtra kubełkowego. Zasada działania jest bardzo prosta a mianowicie otwierając stopniowo zawór pomiędzy wejściem a wyjściem z filtra tworzymy dodatkowy skrócony obieg zamknięty przez co filtr bez hamowania przepływu zaczyna sobie obracać wodą na krótszym obiegu a do akwarium dociera mniejsza ilość wody, co za tym idzie brak tzw. pralki. Starałem się to opisać jak najbardziej zrozumiale i mam nadzieję że tak jest. Pozdrawiam

Materiały potrzebne do wykonania operacji:

1x Zawór kulowy 1/2 cala
2x Nyple mosiężne do lutowania 15x1/2
2x Trójnik miedziany Fi15
2x 3cm rurki miedzianej Fi15
4x Opaska zaciskowa 12-22mm
Palnik oraz cyna do lutowania instalacji miedzianych
Taśma teflonowa do uszczelnienia połączeń gwintowanych

Zdjęcie konstrukcji

[Obrazek: 66fd5645b6f55251med.jpg]

Miejsce montażu

[Obrazek: 745cd1425bf4c753med.jpg]
A to nie będzie działało też jako "mieszalnik" wody czystej z brudną lub odwrotnie zależy w jakim kierunku damy zawór??
Konstrukcja jako taka pomysłowa ale gdzie sens nie lepiej kupić mniejszy filtr i zaoszczędzić na Watach
atbm napisał(a):ale gdzie sens nie lepiej kupić mniejszy filtr i zaoszczędzić na Watach
Ano taki że jak komuś zalega filtr w szafie nie musi kupować następnego, po drugie większe złoże filtracyjne. a jesli chodzi o oszczędności to w moim przypadku to różnica 5 Wat, tak że nie jakaś tragedia myślę.
Tak Wszystko się zgadza.
Z drugiej strony 5W w hobby jakim jest akwarystyka to sporo
.
Te rurki miedziane nie będą szkodliwe dla życia w baniaku?
myślę że nie powinno byc problemu skoro używa się miedzi w instalacjach domowych, my tez jesteśmy organizmami żywymi
(05.02.2019 15:57)Hani napisał(a): [ -> ]myślę że nie powinno byc problemu skoro używa się miedzi w instalacjach domowych, my tez jesteśmy organizmami żywymi

Każdy kto bedzie chciał sobie takie coś wykonać może użyć innego materiału, a ja z czasem zobaczę jaki wpływ ma miedz na rośliny bo zwierzątek w tym akwarium nie planuje, wszystkie zwierzaki są w 200L i tak zostanie, trochę czytałem o wplywie miedzi na organizmy żywe i zdania są podzielone tak że jakiego kto użyje materiału pozostawiam wam, osobiście bardziej chodziło mi o osiągnięcie zamierzonego celu. Jak dla mnie rewelacja.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Działa, czy jeszcze nie złożyłeś? Osobiście dołożyłbym jeszcze zawór jednozwrotny, żeby dodawało tylko czystą do brudnej, nie odwrotnie.

https://www.google.com/search?q=woda+zaw...20&bih=966
(05.02.2019 15:57)Hani napisał(a): [ -> ]myślę że nie powinno byc problemu skoro używa się miedzi w instalacjach domowych, my tez jesteśmy organizmami żywymi
Ludzie i ryby to różne organizmy. Stężenia miedzi nieszkodliwe dla ludzi są toksyczne dla ryb, to po pierwsze. Drugą rzeczą jest fakt, że nasza ludzka woda drogę przez miedziane rurki pokonuje raz. U Ciebie miedź jest w obiegu zamkniętym, opłukiwana cały czas. Oczywiście zależy co masz w akwarium, bo tolerancja wśród poszczególnych gatunków jest rozmaita.

Temat jest generalnie dość złożony.
cypeks napisał(a):Działa, czy jeszcze nie złożyłeś? Osobiście dołożyłbym jeszcze zawór jednozwrotny, żeby dodawało tylko czystą do brudnej, nie odwrotnie.

https://www.google.com/search?q=woda+zaw...20&bih=966

Według mnie dziala idealnie, woda krąży we właściwym kierunku. Czysta jest dodawana do brudnej, mogłem to zaobserwować zaraz po uruchomieniu filtra gdy jeszcze wrzucał resztki powietrza. W najbliższym czasie chyba zanurzę te końcówki w lakierze 2K żeby miedz nie miala kontaktu z wodą albo zrobię nowe z pvc
Ze względu na to iż nie jestem do końca pewien jak wpłynie na rośliny zastosowanie miedzi postanowiłem zrobić Update konstrukcji. Udało mi się kupić trójniki z tworzywa sztucznego, cena po przeliczeniu to okolo 2 zl za sztukę. Poniżej zdjęcia nowej wersji.

[Obrazek: e4029631580b1d41med.jpg]

[Obrazek: a416e33424e532cfmed.jpg]
Stron: 1 2
Przekierowanie