akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Zakładanie akwarium słonowodnego - krok po kroku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zakładanie akwarium słonowodnego – krok po kroku



Chciałbym wszystkim Wam przybliżyć ten dość skomplikowany proces jakim jest zakładanie akwarium morskiego.


Rodzaje akwariów morskich :


Fish-only – Tylko ryby, światło wystarczające do oglądania.
Konikarium – Koniki morskie, słaby prąd wody
Zimnowodne – Niska temperatura, często poniżej 17 stopni Celsjusza.
Rafowe – Temperatura około 25 stopni, mocne oświetlenie oraz cyrkulacja. Tym się zajmiemy.


Akwarium :


Litraż akwarium – Zalecana pojemność akwarium powinna wynosić minimum 100L. Dlaczego ?
1. Łatwiej utrzymać prawidłowe parametry wody.
2. Łatwiej dobrać obsadę pod względem wymagań oraz różnorodności.
3. Aktualny rynek oprzyrządowania skupia się na takim mniej więcej litrażu.

Gabaryty akwarium – W tym przypadku lepiej zastosować akwarium wyższe i szersze. Dlaczego ?
1. Tyczy się to głównie środowiska naturalnego – Jeżeli zależy nam na różnorodności korali, automatycznie musimy zapewnić odpowiednie warunki świetlne panujące na różnych głębokościach. Przyjmijmy że najlepszą wartością będzie tutaj minimum 40cm słupa wody.

2. Z racji terytorializmu korali jak i reszty obsady, powinniśmy zapewnić im w miarę możliwości dużą powierzchnię dna jak I skał. W tym przypadku lepiej skupić się na szerokości akwarium bowiem dużo estetyczniej będzie to wyglądało, a obserwacja będzie znacznie ułatwiona.
Dobry efekt uzyskamy stosując szkło OptiWhite z przeźroczystymi spoinami. Tylną ściankę można wykleić płatem PCV spienionego w kolorze jaki nam odpowiada.


Stelaż – najczęściej wykonany ze stalowych profili zamkniętych dobrany wytrzymałościowo do akwarium. Obity płytą meblową będzie tworzył dobrą podstawę jak i miejsce przechowywania sprzętu czy Sumpa( o nim niżej).

Pokrywa – Nie będę teoretyzował na temat pokrywy, niektórzy lubią akwarium zakryte inni nie. Ważną sprawą natomiast jest doskonała wentylacja pod pokrywą gdyż ilość światła jaka jest potrzebna do oświetlenia akwarium wytwarza bardzo dużo ciepła. Inną sprawą jest tutaj lampa podwieszana która nagrzewa wodę znacznie mniej, przez co można wyeliminować znaczną część wiatraków.

Oświetlenie – Różne źródła podają różną moc oraz techniki oświetlenia. Potrzebujemy dwóch źródeł światła - dziennego i aktynicznego. Barwa światła dziennego to minimum 8.000K - unikniemy w ten sposób glonów. Tworzymy w ten sposób kompozycję 50/50 światła białego i aktynicznego( możemy zwiększyć stosunek niebieskich do dziennych). W przypadku świetlówek przyjmujemy wartość 0,7 – 1.0W/L dla korali miękkich i LPS oraz około 1.0 – 1.5 W/L dla korali typu SPS (typy opisane w terminologii). Powyżej głębokości 50cm stosujemy HQI.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku oświetlenia Led i HQI - 0,5W/L przy LPS i miękkich oraz 1W/L przy SPS.



Sprzęt :


Odpieniacz białek - Element służący do mechanicznego pozbywania się nieczystości z wody. Zasada działania polega na wybiciu przy pomocy drobnych pęcherzyków powietrza brudu do osadnika. Przyjmujemy iż w akwarium poniżej 40L wody nie stosujemy odpieniacza ze względu na małą obsadę jaką możemy wprowadzić do zbiornika, regularne cotygodniowe podmiany wystarczą. Słabsze odpieniacze napędzane są pompką i kostką lipową, lepsze pompą z wirnikiem igiełkowym. Należy dobrać wydajność względem objętości i planowanej obsady.

Falowniki - Elementy służące do wytwarzania rozproszonej fali w akwarium. W zależności od obsady należy zapewnić odpowiedni prąd wody. Moc dobieramy tak by wyeliminować martwe strefy ze stojącą wodą.

Grzałka - Bardzo ważny element w przypadku naszego akwarium, koniecznie regulowana osobnym termostatem celem zapewnienia optymalnej temperatury.

Pompa obiegowa - Jedna lub więcej, jak nazwa wskazuje zapewnia obieg wody w akwarium pomiędzy panelem lub sumpem a zbiornikiem.

System odwróconej osmozy(RO/DI) - Zestaw filtrów podłączanych do kanalizacji zapewniający jałowość wody. Ważnym elementem jest tutaj filtr DI montowany po membranie osmotycznej - wkład wypełniony żywicą MB-20 lub MB-400. Woda na mierniku TDS powinna wskazywać absolutne zero (000ppm).

Sól - Kierujemy się głównie marką i przeznaczeniem. Opinie są podzielone, jedni wolą sól bogatą w pierwiastki by względnie wyeliminować potrzebę ich dozowania, inni zaś wolą ubogą by samodzielnie ustalać zapotrzebowanie. W przypadku tej drugiej opcji nie narażamy się na plagi wszelakiej maści.

Miernik zasolenia - Spławikowy lub Reflektometr. Służy do pomiaru zasolenia które jest zmienne w zależności od typu akwarium. Przyjmujemy zasolenie na poziomie 1.023 - 1.026 g/cm3 co odpowiada około 35g soli/L wody.

Testy wody - Zależy nam na bardzo dokładnych pomiarach, także stosujemy testy tylko do wody słonej i tylko renomowanych firm. Podstawowe testy jakie będą nam potrzebne to pH,KH, NO2, NO3, NH4, PO4, Mg, Ca. Jest to absolutne minimum potrzebne podczas dojrzewania oraz prowadzenia akwarium. O prawidłowych parametrach napiszę potem.

Dolewka wody - Automatyczne lub grawitacyjne dolewanie odparowanej wody. Wodę dolewamy koniecznie przepuszczoną przez RO/DI, nieosoloną.

Sump lub Panel - Miejsce wydzielone na sprzęt oraz filtrację wody. Umieszczamy w nim rzeczy takie jak grzałka, odpieniacz, materiały filtrujące czy zawory pływakowe/czujniki dolewki wody.

Żywa skała - najczęściej pochodzące z Indonezji fragmenty lekkiej i porowatej skały pokrytej wszelakiej maści glonami czy elementami korali. Przed umieszczeniem jej w akwarium oczyszczamy ją z martwych zwierząt i innych dodatków w postaci glonów lub też pasażerów na gapę jak ślimaki czy kraby - w tym miejscu chciałbym dodać iż nie wszystkie zwierzaki są szkodliwe. Najlepiej poprosić na forum o pomoc w identyfikacji gapowicza. Jest naturalnym podłożem bakterii filtrujących, toteż zapewniamy minimum 20% akwarium obłożonego skałą.



Czas na pierwsze testy :


Po skompletowaniu całego sprzętu potrzebnego do obsługi naszego skrawka oceanu, czas usytuować wszystko na swoim miejscu docelowym - najlepiej z dala od okna. Następnie należy zalać akwarium wodą kranową oraz sprawdzić szczelność, system ogrzewania i oświetlenia. Po upewnieniu się iż wszystko jest w porządku, upuszczeniu wody i osuszeniu zabieramy się za zalewanie i solenie wody.

Start Smile


Jak to wygląda ?
Otóż zbieramy odpowiednią ilość wody RO/DI - powiedzmy 2/3 zbiornika, solimy odpowiednią ilością soli, uruchamiamy falowniki i czekamy aż się wyklaruje.
Po upływie około 12 - 24 godzin woda jest gotowa do przyjęcia skały.
Tworząc kompozycję należy pamiętać że większość krabów czy ślimaków to dość silne zwierzęta, musimy zatem zadbać do stabilność konstrukcji. Do tego celu używamy stelaży z rurek PCV lub też kleju do skał który dostaniemy w dobrym sklepie z akwarystyką morską. Tak więc o ułożeniu skały i dolaniu reszty brakującej wody ( też osolonej i odstanej) czekamy. Należy uzbroić się w dużo cierpliwości ponieważ proces dojrzewania trwa około 3-6 miesięcy. Możemy go przyśpieszyć stosując żywy piasek i wodę z działającego zbiornika. Istnieją też startery zaopatrzone w pożywkę dla bakterii w pierwszych chwilach życia akwarium.

Przebieg dojrzewania różni się w zależności od konkretnego zbiornika. Główne założenie jest takie że czekamy na wysyp glonów brunatnych i powolny zanik nitkowatych glonów zielonych. Po około miesiącu należy sprawdzić podstawowe parametry wody które powinny wynosić :

pH - 8,1 - 8,5
NH4 = 0
NO2 = 0
NO3 - <25mg/l
KH - 8 - 12
PO4 - 0,01 – 0,05
Mg – 1300mg/l
Ca - 350 - 400mg/l


Jeśli parametry mamy zachowane możemy wpuścić "ekipę czyszczącą" składającą się z :

Krab pustelnik - Około 4 sztuk przy 100L akwarium.
Krewetka czyszcząca - Jedna sztuka spokojnie wystarczy.
Ślimaki - np. Turbo, około 4 szt na 100L.
Rozgwiazda Piaskowa - Najłatwiejsza w utrzymaniu (1 szt) lub ślimaki do przekopywania piasku.

Aklimatyzując zwierzęta należy pamiętać iż wszystkie stworzenia słonowodne są bardzo wrażliwe na punkcie zmiany parametrów fizykochemicznych wody. Dlatego też zaleca się kropelkowe dozowanie wody z akwarium do woreczka ze zwierzęciem.
W tym celu zaopatrujemy się w wężyk sylikonowy ( taki jak do brzęczyka), robimy na nim pętelkę i siłą ścisku regulujemy ilość podawanych kropli. Cały proces powinien trwać minimum 45 min.
Ostatnim etapem aklimatyzacji jest umieszczenie woreczka w akwarium na 5 - 10 min i ostateczne ustabilizowanie temperatury. Po tych czynnościach można ostrożnie przerzucić zwierzątko do akwarium przy zgaszonym świetle. Karmimy dopiero następnego dnia.

Nie należy kupować wymagającej obsady, lecz taką która wybaczy początkującemu akwaryście błędy. Dobrym przykładem są Błazenki Okoniowe potocznie nazywane "Nemo". Pamiętamy też aby nie wpuszczać zwierząt "na raz" lecz z kilku tygodniowymi odstępami bacznie sprawdzając parametry wody. Akwarium o pojemności 100L przy dobrym systemie filtracji może być domem dla ekipy czyszczącej wymienionej wyżej oraz około 4 małych rybek.

Według różnych źródeł pierwsze korale miękkie możemy umieścić w akwarium po około 4 miesiącach. Najlepiej zacząć od tych łatwiejszych jak Sarcophyton, Sinularia, Grzybowieńce czy Zoanthusy.
Łatwymi koralami LPS jest na przykład Caulastrea furcata o ile potrafimy zachować stabilność wapnia. Korale SPS pozostawiamy sobie na sam koniec, na chwilę gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności i sprzętu.

Podmian wody dokonujemy w ilości 10% tygodniowo, wodę przygotowujemy w osobnym zbiorniku i postępujemy tak jak w przypadku zalania akwarium - czekamy aż sól się rozpuści i odstoi około doby. Można wspomagać się falownikami lub głowicami ułatwiając w ten sposób rozpuszczanie się soli.



Terminologia :

Korale miękkie - Zbudowane z miękkiej tkanki.
Korale LPS - Large Polyp Stony Coral- twardy koral z dużymi polipami.
Korale SPS - Small Polyped Stony corals - twardy koral z małymi polipami.

Jakiekolwiek błędy i uwagi proszę zgłaszać w tym wątku.

mareklaguna

Dziekuje za informacje, wlasnie przygotowuje wode dla moich nowych ,, mieszkancow" w akwarium. Czy moglbys mi podpowiedziec, jakie rybki i ile ich trzymac w akwarium 140 litrow?
Pozdrawiam ze slonecznej Californi, Marek
W 140 L z dobrym odpieniaczem z powodzeniem można trzymać :

Parkę Amphiprion ocellaris
Parkę Chromis viridis
Parkę Pterapogon kauderni
Parkę Nemateleotris magnifica
Parkę Sphaeramia nematoptera
Parkę Amblygobius rainfordi
Parkę Nemateleotris Decora
Chrysiptera hemicyanea
Labroides dimidiatus
Abudefduf Saxatilis
Babkę symbiotyczną ( wiele ich więc nie wymieniam z nazw)


i wiele, wiele innych ( ryby dobierałem na podstawie dostępnego asortymentu sklepu erybka.pl oraz reefshop.pl) jednak nie więcej niż 5-6 ryb. Dodatkowo polecam zapoznać się ze stroną http://pl.reeflex.net/ w celu poczytania o konkretnych rybkach i poznaniu większej ilości gatunków Smile
czytam i czytam lecz dalej nie wiem czy zainwestować w morskie akwarium. Chciałabym zobaczyć na żywo jakieś, w domu u kogoś a nie w sklepie, popytać jak ciężko trzeba pracować nad nim. Może ktoś doradzi?
Są morskie w zg, ja dopiero zaczynam, ale inni mają spore doświadczenia. A zabawa chyba warta inwestycji, choć zdecydowanie dla cierpliwychWink
Z tym się zgodzę, akwarium leży już od września i czeka na moją decyzję.( i przypływ gotówki) Mam wrażenie, że nie wiem nic o prowadzeniu takiego akwarium a nie chcę trzymać żywych zwierząt w złych warunkach. Jak do czerwca nie podejmę decyzji będę zmuszona zrobić słodkowodne.
Koszta są, ale pomalutku można zbierać. Nie wszystko musisz mieć od razu na czas dojrzewania.

tomek wrona

Norrden czy mogl byś rozwinąć troszkę temat korali , wiem ze w necie mozna znaleźć ale jak by to tu się znalazło bylo by fajnie. :-D
Ten wątek w ogóle wymaga modernizacji, pisałem go na początku zabawy z morszczyzną na podstawie tego co wyczytałem. Doszło sporo wniosków i na pewno wiele zmian w tym temacie. Muszę się za to zabrać w najbliższym czasie Smile

tomek wrona

Norrden napisał(a):Ten wątek w ogóle wymaga modernizacji, pisałem go na początku zabawy z morszczyzną na podstawie tego co wyczytałem. Doszło sporo wniosków i na pewno wiele zmian w tym temacie. Muszę się za to zabrać w najbliższym czasie Smile
Zważywszy na fakt iż forum z mmorszczyzną szybko się rozwijaWink
Stron: 1 2