Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Cuda cudne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

marcinsz30

w Gorzowie jest pierwszy na świecie pomnik kloszarda. Powstał na cześć najbardziej znanego gorzowskiego kloszarda, o którym krąży wiele legend Kazimierza Wnuka zwanego Szymonem Gietym. Urodził się On w 1914 roku, zmarł 1998 roku w Hospicjum w Gorzowie Wlkp. Każdy Gorzowianin zna pewnie jakąś anegdotę o Szymonie, czy to o malowaniu wróbli na żółto i sprzedawaniu jako kanarki czy o przedefiladowaniu z wózkiem ze złomem w czasie pochodu 1 maja przed trybuną zasłużonych Oczko


foto: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcsi.d...0&MaxW=580

[attachment=70]

marcinsz30

w Witnicy of połowy lat 90 funkcjonuje niezwykły Park- Park Drogowskazów. Fascynujące muzeum pod gołym niebem ma piękne i zaskakujące eksponaty. Kolekcja stale się powiększa, Park drogowskazów, kamieni milowych i innych jest prawdopodobnie jedynym na świecie! A Witnica to miasto na trasie Królewiec - Berlin, no i te w którym wykonano elementy jednej z pierwszych maszyn parowych na świecie.

Zapraszam do wirtualnego spaceru: http://www.witnica.pl/parkdrogowskazow/witnica.html

marcinsz30

Wielisławice to niewielka wieś koło Strzelec Krajeńskich. Ma tradycje już średniowieczne, ale nie to jest przedmiotem tego co chcę przedstawić. Znajduje się tam największa w Polsce kolekcja ciągników. Zajmuje się nią i tworzy Leszek Nowak, pasjonat techniki, starych motocykli i oczywiście traktorów.
Polecam prezentację:
http://www.zut.edu.pl/wksir/galerie-i-fi...aszyn.html
Pomnik niemieckiego leśniczego
Obelisk w postaci głazu narzutowego z tablicą poświęconą pamięci leśniczego Hermanna Schultza. Wielki głaz upamiętnia miejsce, w którym, w 1923 roku, zamordowali go kłusownicy.
Przetłumaczony z języka niemieckiego tekst brzmi:
"Wierny aż do śmierci! Rzetelnie wywiązując się ze swych obowiązków padł w tym miejscu 18 listopada 1923 roku w walce z kłusownikami państwowy leśniczy Hermann Schultz z leśniczówki Gośniewie. W pamięci urzędników leśnych landsberskich lasów".
Morderców dzielnego leśnika ujęto (byli to mieszkańcy obecnej wsi łośno) , osądzono i surowo ukarano.
Proponuję zostawić samochód na drodze brukowanej i przejść się pieszo. Dukt leśny w kiepskim stanie, droga może być zawalona drzewami (choć miesiąc temu przejeżdżałem jakieś 30 m od pomnika) . Od drogi brukowanej do pomnika jest około 1.5 kilometra. na niedzielny spacer jak znalazł
dla ułatwienia 52° 49' 54.91" N 15° 9' 35.04" E

marcinsz30

Przekierowanie