Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Enzym Thiaminase
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

marcinsz30

Treść skopiowana z wątku Mateo,w którym ją zamieszczałem, dla wydzielenia i tak aby była jako niezależna :

Thiaminase z wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Thiaminasehttp://translate.google.com/translate?de...minase.htm

Thiaminase i jego rola w drapieżne zwierzę ryb (i innych piscivores) żywienie

Marco Lichtenberger

Owoce morza oferujemy do zwierząt drapieżnych, takich jak duże ryby i żółwie, axolotls drapieżnych nie zawsze mogą konkurować z ich naturalnej diety w warunkach zmienności i świeżości.

Ponieważ w większości karmić nasze zwierzęta mrożonki, musimy rozważyć wszelkie biochemiczne różnice między ich naturalnej diety i ich dieta niewoli. Zamrażanie i rozmrażanie procesy mogą powodować choroby niedobór w długim okresie, a jeśli to pogarsza źle wybranych produktów spożywczych, rezultatem jest to, że nasze zwierzęta będą mieli skróconą żywotność.

W szczególności, jeden z problemów często omówione w kontekście karmienia zwierząt drapieżnych jest obecność enzymu thiaminase w wielu gatunków ryb i bezkręgowców. Choć silne i często kontrowersyjne opinie na ten temat były dźwięczne wśród właścicieli zwierząt domowych, istnieje wyraźny brak rzetelnej informacji. Intencją tego artykułu, aby podsumować to, co wiadomo o thiaminase i związanego z chorobą niedoboru, co może być istotne dla zwierząt żywieniu ryb."Drapieżne ryby podobnych Moray Eel potrzebują diety podejrzany, ale nie wszystkie pokarmy dostępne w handlu są równie bezpieczne w odniesieniu do ich zawartości thiaminase".

Co to ​​jest thiaminase?

Thiaminase jest enzym, związek chemiczny, który niszczy lub dezaktywuje tiaminy. Tiamina jest ważnym witaminy znany również jako witamina B1. Nie tylko jeden typ thiaminase, ale wiele z nich, różne części, które mogą być wytwarzane przez bakterie, grzyby i rośliny, jest potencjalnie zwierząt.

Brak witamina B1 nazywa Beri-beri ludzi.

Zespołem niedoboru tiaminy i jej objawy

Witamina B1 (znany również jako chlorowodorek tiaminy, tiamina, w starszych podręcznikach, jak chlorowodorek ANEURYNY) jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla większości zwierząt. Jest bezbarwny i chemiczne, że rozpuszczalny w wodzie ułatwia konwersji węglowodanów w glukozę. Jest to szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Brak witaminy B1 jest nazywana zespołem niedoboru tiaminy.

Objawów tego zespołu są dobrze znane na rynku z kilku grup ryb oraz istotnych można potwierdzić stosując odpowiednie testy biochemiczne. Halibut karmione wyłącznie z małżami thiaminase bogatych cierpią i umierają z paraliżu i pokrewnych wstrząsy fizyczne. Węgorze wykazują syndrom nakręcania tułowia i krwotoki wzdłuż podstawy płetwy (podobne objawy były zgłaszane od moray hodowli, zbyt). Łososiowate pokazać zaburzenia nerwowe, brak apetytu, słaby wzrost i nerwowość (znowu, podobne rzeczy się zaobserwować wśród wielu gatunków ryb ozdobnych). Przekrwienie skóry i krwotokiem zgłaszano z karpia i innych ryb karpiowatych. W ogóle wtedy, nadmierne ilości thiaminase są związane z objawami choroby, które obejmują słaby rozwój, utrata apetytu, obrzęk brzucha i krwotok, utrata equilibrum, drgawki, zanik mięśni i słaby system odpornościowy.

Mimo, że nie został jeszcze naukowo udowodnione, że zwierzę ryby cierpią z powodu wyżej wymienionych objawów mają zespół niedoboru tiaminy, podobieństwa z ich krewnych ryb żywności są uderzające. Problemy thiaminase są obecnie dobrze znane w dziedzinach zawodowych żywienia zwierząt (np. hodowla ryb), ale do tej pory informacja ta nie została powszechnie przyjęta przez akwarystów i właścicieli zwierząt domowych. Ale jasne jest, że te hobbyści utrzymywanie dużych ryb drapieżnych i inne zwierzęta mięsożerne muszą być zaznajomieni z problemem zespół niedoboru tiaminy, i wykorzystać te informacje, aby sensowne decyzje przy wyborze żywności dla ich zwierząt.

Czy nie thiaminase zawierające ryby jedzone w dziko?

Tak, są, a to może spowodować ogromne problemy drapieżnych ryb. Potomstwo z łososia od Morza Bałtyckiego - które najwyraźniej karmić głównie thiaminase bogatym śledzia i stosunkowo mało żywności, która zawiera duże ilości witaminy B1 - znaleziono cierpi na chorobę zwaną Powielanie Disorder M74. To było później zidentyfikowane jako po prostu jedna szczególna forma zespół niedoboru tiaminy. Jaja produkowane przez dorosłego łososia były z bardzo mało tiaminy, i smażyć, który powstał prawie wszystkie zmarł wkrótce po wylęgu. Porównywalne problemy znalazły łososiowatych w Wielkich Jezior Ameryki Północnej, a to hipotezę o związek z diety zawierającej dużą część alewives, inny rodzaj ryb thiaminase bogatych.

Jednak większość z rybami drapieżnymi czasu utrzymać rodzaj równowagi tych ryb drapieżnych bogatej thiaminase i tych ryb bogatych w witaminy B1. Tak długo, jak drapieżnik ma stosunkowo zróżnicowaną dietę, powinien dostać tyle witaminy B1, aby zachować zdrowie. Należy wspomnieć, że w przykładach chorych łososiowatych od Bałtyku, głównym problemem było to, że nie jedli urozmaiconą dietę, ale głównie zużywa tylko jeden rodzaj drapieżnych.

Duży problem na własne ryb jest to, że są karmione ryby mrożone. Thiaminase nie jest zniszczona przez mrożenie, a czasem zepsuje cokolwiek Witamina B1 występuje w mrożonych ryb. Dłużej przechowywane ryby, mniej Witamina B1 będzie zawierać. Ponadto jakiekolwiek ryby karmione takie ryby mrożone będą zużywały thiaminase i że zniszczy niektóre witaminy B1 to już ma. Dokonywanie rzeczy gorsze, zamrażania i rozmrażania zarówno rozpad niektórych treści witaminy B1 żywności, jak również.

Podczas gdy zamrażanie nie niszczy thiaminase, grzejąc ją będzie. Dlatego nie jest gotowane ryby niebezpieczna dla thiaminase do odżywiania ludzi lub zwierząt. Z perspektywy fishkeeper, duża wadą jest to, że gotowanie jedzenie ogrzewanie niszczy wiele przydatnych składników odżywczych, jak również. Podczas wszystkożerne ludzie zrekompensować jedząc zróżnicowaną dietę zawierającą zarówno surowe i gotowane roślin i żywności pochodzenia zwierzęcego, ryby rybożerny nie mają takiej opcji. Oni nie mogą być karmione gotowane ryby i oczekiwać, aby zachować zdrowie.

Przynajmniej niektóre rodzaje żywych ryb podajnika będzie zawierać więcej witaminy B1 niż mrożonki, ale minusem jest to, że wygoda żywych pokarmów towarzyszy poważne ryzyko wprowadzenia mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak prątki i pasożytów wewnętrznych. Ryby podajnik są drogie w porównaniu z mrożonek, i jak to zostanie opisane krótko, wiele gatunków ryb podajnika powszechnie sprzedawane zawierają wiele thiaminase tak, znacznie zmniejszając ich użyteczność.

Jakie ryby i inne potrawy pochodzenia wodnego zawiera thiaminase?

Wspólne uogólnienie często przez akwarystów jest to, że ryby morskie nie zawierają dużo thiaminase natomiast ryby słodkowodne zrobić. To jednak nie jest w ogóle.

Z mojego przeglądu literatury, z 32 gatunków ryb słodkowodnych badanych, 18 z nich stwierdzono obecność thiaminase. Spośród 61 badanych ryb morskich, 32 stwierdzono obecność thiaminase. Innymi słowy, 56% ryb słodkowodnych zbadać zawarte thiaminase w porównaniu z 51% gatunków ryb morskich. Jeśli różnica między ryby słodkowodne i morskie ryby pod względem zawartości thiaminase, takie różnicą wydaje się być stosunkowo niewielkie.

Wśród rodzin ryb żywnościowych spożywanych przez człowieka, gatunki, które zawierają thiaminase m.in. rybki, karpie, śledzie, anchois, goatfishes i spinkami. Wiele różnych bezkręgowców stwierdzono również zawierać thiaminase, w tym małże, małże, krewetki / krewetki, takie jak te w rodzaju Penaeus, niekiedy w jeszcze większym stężeniu niż w rybach.
W przeciwieństwie do kilku grup ryb zostały ogólnie uznane za wolne od thiaminase oraz North sunfishes amerykańskich, Flounders, dorsze i Croakers."Małże, takie jak małże może są dobre jedzenie w zróżnicowanej diety, ale wielu zawierają dużo thiaminase i
nie powinny być stosowane wyłącznie, niektórzy jednak, zwłaszcza cockles, zawierają mało thiaminase iw konsekwencji lepiej wszystko wokół żywności dla mięczak karmienia drapieżników, takich jak pufferfish ".

Treść Thiaminase

Dane dotyczące zawartości thiaminase pochodzi z różnych źródeł, głównie z National Research Council (1982), Deutsch & Hasler (1943), Greig & Gnaedinger (1971) oraz Hilker & Peter (1966), patrz również wykaz literatury na końcu artykuł. Wykazy są dalekie od zakończenia, ale większość zwykle wprowadzane do obrotu i do tej pory badane gatunków zamieszczenia. Choć przede wszystkim oparte na rybach zimnowodnych żywności i bezkręgowców, informacje zawartość thiaminase istnieje kilku tropikalnych gatunków powszechnie w obrocie, a te zostały uwzględnione odpowiednio.
Gatunki, które zawierają thiaminase

Ryby słodkowodne
Rodzina Cyprinidae (Minnows lub karpie):
Leszcz (Abramis brama)
Central stoneroller (Campostoma anomalum)
Goldfish (Carassius auratus)
Karp (Cyprinus carpio)
Emerald Shiner (atherinoides Notropis)
Spottail Shiner (Notropis hudsonius)
Rosy czerwony, Fathead minnow (Pimephales promelas)
Olive barb (Puntius Sarana)

Rodziny łososiowatych (Łososiowate):
Lake sieja (Coregonus clupeaformis)
Okrągły sieja (Prosopium cylindraceum)

Rodzina Catostomidae (Suckers):
Biały frajerem (Catostomus commersonii)
Bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus)

Rodzina Ictaluridae (North catfishes Amerykańskie słodkowodne):
Catfish bullhead Brown (Ameiurus nebulosus)
Catfish Channel (Ictalurus punctatus)

Inne rodziny:
Bowfin (Amia calva) - rodzina Amiidae (Bowfins)
Miętus (Lota lota) - rodzina Lotidae (morszczuki i burbots)
Biały bass (Morone chrysops) - rodzina Moronidae (Umiarkowane basy)
Rainbow pachniał (Osmerus mordax) - rodzina Osmeridae (wytapia)
Loach, Weatherfish (Misgurnus sp.) - Rodzina Cobitidae (bocje)

Słonawych (słodkowodnych do morskich) ryby

Rodzina Clupeidae (śledzie):
Alewife (Alosa pseudoharengus)
Żołądkiem Shad (Dorosoma cepedianum)

Inne rodziny:
Minóg morski (Petromyzon marinus) - rodzina Petromyzontidae (minogi)
Fourhorn Sculpin (Triglopsis quadricornis) - rodzina Cottidae (Sculpins)
Salmon (sp. indet, przetwarzane i solone, prawdopodobnie Oncorhynchus sp..) - Rodziny łososiowatych (Łososiowate)

Ryby morskie

Rodzina Engraulidae (sardele):
Szerokie paski sardela (Anchoa hepsetus)
Kalifornijska sardeli (Engraulis mordax)
Goldspotted grenadier sardela (Coilia dussumieri)

Rodzina Clupeidae (śledzie):
Śledź atlantycki (Clupea harrengus)
Atlantik ryb amerykańskich (Brevoortia tyrannus)
Gulf ryb amerykańskich (Brevoortia Patronus)
Razor brzuch sardynka (Harengula jaguana)
Sauger (Harengula jaguana)

Rodzina Scombridae (Makrele, tuńczyki, bonito):
Chub makreli (Scomber japonicus)
Tuńczyka bonito (Katsuwonus pelamis)
Tuńczyk żółtopłetwy (Neothunnus macropterus)

Rodzina Lutjanidae (Lucjanowate):
Zielona jobfish (Aprion virescens)
Lucjan Ruby (Etelis carbunculus)
Crimson jobfish (Pristipomoides filamentosus)

Rodzina Ostrobokowate (Jacks):
Giant trevally (Caranx ignobilis)
Doublespotted queenfish (Scomberoides lysan)
Bigeye scad (Selar crumenophthalmus)

Rodzina Mullidae (Goatfishes):
Red Sea goatfish (Mulloidichthys auriflamma)
Yellowstripe goatfish (Mulloidichthys samoensis)
Manybar goatfish (Parupeneus multifasciatus)

Inne rodziny:
Amerykańska maślana (Peprilus triacanthus) - rodzina Stromateidae (Butterfishes)
Southern Ocellated Moray (ocellatus Gymnothorax) - rodzina Muraenidae (mureny)
Bonefish (Albula vulpes) - rodzina Albulidae (Bonefishes)
Milkfish (Chanos chanos) - rodzina Chanidae (Milkfish)
Koryfeny (Coryphaena hippurus) - rodzina Coryphaenidae (Dolphinfishes)
Hawaiian flagtail (Kuhlia sandvicensis) - rodzina Kuhliidae (Aholeholes)
Czarny dorsz (sp. indet.) - Rodzina Moridae (dorsze Morid)
Flathead cefal (cephalus Mugil) - rodzina Mugilidae (pięcioramiennych)
Sixfinger threadfin (Polydactylus sexfilis) - rodzina Polynemidae (Threadfins)
Regal papuga (Scarus dubius) - rodzina Scaridae (Parrotfishes)
Miecznik (Xiphias gladius) - rodzina Xiphiidae (Miecznik)

Bezkręgowce

Małże:
Ocean Quahog (Artica islandica)
Clam (Tellina spp.)
Cherrystone, Chowder, małże Steamer (rodzina Veneridae)
Pigtoe małż (Pleurobema cordatum)
Muszelka (Pecten grandis)
Hawaiian clam (sp. indet;. Bardzo wysokie w thiaminase)
Omułek (Mytilus galloprovincialis)

Ślimaki:
Pijawka (Helcioniscus sp.).

Głowonogi:
Hawaiian flying squid (hawaiiensis Nototodarus)

Skorupiaki:
Prawn, Tiger krewetki (Penaeus spp.)


"Ciałem z tego brazylijskiego ocellatus Ocellated gymnothorax moray zawiera thiaminase. Tworzy lepiej domowych ryb niż ryby żywności, tak!"


Gatunki, które nie zawierają ryby słodkowodne thiaminase

Rodzina Centrarchidae (North Sunfishes amerykańskie):
Largemouth bass (salmoides Micropterus)
Northern Rock bass (Ambloplites rupestris)
Northern smallmouth bass (Micropterus Dolomieu)
Niebieski gill (Lepomis macrochirus)
Czarny crappie (Pomoxis nigromaculatus)
Pumpkinseed (Lepomis gibbosus)

Rodzina Percidae (Grzędy):
Żółty okoń (Perca flavescens)
Walleye (Sander vitreus)

Rodziny łososiowatych (Łososiowate):
Pikling (Coregonus hoyi)
Lake trout (Salvelinus namaycush)
Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss)

Inne rodziny:
Ayu (Plecoglossus altivelis) - rodzina Plecoglossidae (ryby Ayu)
Longnose gar (Lepisosteus osseus) - rodzina Lepisosteidae (Gars)
Northern Pike (Esox lucius) - rodzina Esocidae (Pikes)

Słonawych (słodkowodnych do morskich) ryby
Rodziny łososiowatych (Łososiowate):
Cisco, Lake herring (Coregonus artedi)
Łosoś atlantycki (Salmo salar)
Kiżucz (Oncorhynchus kisutch)
Troci (Salmo trutta)

Inne rodziny:
Wspólna węgorz (Anguilla anguilla) - rodzina Anguillidae (True węgorze)
Staw pachniał (Hypomesus olidus) - rodzina Osmeridae (wytapia)

Ryby morskie
Rodzina Pleuronectidae (Flounders Righteye):
Zima flądry (Pseudopleuronectes americanus)
Zima flądry, złocice (Pseudopleuronectes americanus)
Niegładzica (platessoides hippoglossoides)
Żółcica (Limanda ferruginea)
Halibut atlantycki (Hippoglossus hippoglossus)
Europejski gładzica (Pleuronectes platessa)

Rodzina dorszowatych (dorsze i haddocks)
Dorsz atlantycki (Gadus morhua)
Plamiak (Melanogrammus aeglefinus)
Czarniak, Pollock (Pollachius spp.)

Rodzina Sciaenidae (perkusja lub Croakers):
Croaker Atlantic (Micropogonias faluje)
Southern kingfish (Menticirrhus americanus)
Croaker Spot (Leiostomus xanthurus)
Trocie Silver (Cynoscion nothus)
Kulbiniec Sand (arenarius Cynoscion)

Rodzina Ostrobokowate (Jacks):
Greater amberjack (Seriola dumerilii)
Yellowtail scad (kolega Atule)
Makrela scad (Decapterus pinnulatu s)

Rodzina Labridae (Wrasses):
Cunner (Tautogolabrus adspersus)
Tautog (Tautoga onitis)

Rodzina Scombridae (Makrele, tuńczyki, bonito):
Makrela (Scomber scombrus)
Kawakawa (Euthynnus affinis)

Inne rodziny:
Tusk (Brosme brosme) - rodzina Lotidae (morszczuki i burbots)
Largehead hairtail (Trichiurus lepturus) - Trichiuridae rodzinnych (Cutlassfishes)
Piked kolenia (Squalus acanthias) - rodzina Squalidae (rekiny Koleń)
Morszczuk (Urophycis spp.) - Rodzina Phycidae (Phycid morszczuki)
Inshore nieokreślone (Synodus foetens) - rodzina Synodontidae (Lizardfishes)
Mullet (Mugil spp.) - Rodzina Mugilidae (pięcioramiennych)
Scup, Southern Porgy (Stenotomus chrysops) - rodzina prażmowate (Porgies)
Okoń Ocean, karmazyn (Sebastes marinus) - rodzina Sebastidae (Rockfishes)
Czarny seabass (Centropristis striata) - rodzina Serranidae (Sea basy i Groupers)
Hardhead morze sum (Ariopsis felis) - rodzina Ariidae (catfishes morze)
Searobin (Prionotus spp.) - Rodzina Triglidae (Searobins)
Morszczuk srebrzysty (Merluccius bilinearis) - rodzina Merlucciidae (morszczuki Merluccid)
Eyestripe surgeonfish (Acanthurus dussumieri) - Acanthuridae rodzinnych (Surgeonfishes)
Atlantic Blue Marlin (Makaira nigrican s) - rodzina żagnicowatych (Billfishes)
Blotcheye soldierfish (Myripristis berndti) - rodzina Holocentridae (Squirrelfishes, soldierfishes)
Glasseye (Heteropriacanthus cruentatus) - rodzina Priacanthidae (Bigeyes lub catalufas)
Wielka barakuda (Sphyraena barakuda) - rodzina Sphyraenidae (Barakudy)
Bezkręgowce
Małże:
Cockle (Cardium spp.)

Skorupiaki:
Morskie krewetki (Sp. indet, Hawaje).
Portugalski kraby (Sp. indet.)

Głowonogi:
Brief squid, Calmar (Lolliguncula brevis)


"Wszystkie dotychczas badane płastugi jak tego europejskiego gładzicy (Pleuronectes platess) są wolne od thiaminase".


"Do tej pory badane ryby z rodziny dorszowatych jak ten Pollock (Pollachius pollachius) są wolne od thiaminase i dobry wybór dla domowych żywieniu ryb."Co zrobić z rybami nie wymienionych w wykazie wyżej?

Oczywiście nie każdy jest podejrzany żywności zawarte w wykazach powyżej. Dla wielu produktów żywnościowych, prawdopodobnie nie istnieją dane, jeszcze. Co możesz zrobić, jeśli brakuje ryb żywności w wykazie jest:
1. Dowiedz się, nazwę naukową ryby żywności i porównać go do listy ponownie. Wiele ryb są notowane pod niejasnych nazw.
2. Spróbuj sprawdzić literaturę gatunków żywności samodzielnie. Wyszukiwarki są twoi przyjaciele. (Jeśli się powiedzie, raportowanie go może pomóc w innych hobbystów).
3. Jeśli nie uda się znaleźć informacje, leczeniu danej ryby jakby zawarte thiaminase.

, Co oczywiście nie zawsze jest praca, czy odnośne ryby należy do tego samego rodzaju lub rodziny, jak jeden lub więcej z zamieszczenia ryb (np. fishbase.org). Powiązane ryby z tego samego rodzaju lub rodziny mogą mieć podobny skład pod względem białka i tłuszczu, ale zawartość thiaminase czasami wydaje się znacznie różnić nawet różnych gatunków w ramach jednego rodzaju, a nawet mogą się różnić od populacji ludności.

Niewiele lub nic nie wiadomo o zawartości thiaminase niektórych małych ryb ozdobnych zwykle stosowanych jako podajniki. Jednak rybka i rybki (w tym różowe czerwone rybki) zdecydowanie zawierać thiaminase iw konsekwencji zrobić bardzo złe decyzje jak podajniki. Z drugiej strony, Poeciliidae (np. gupików, molinezji, mosquitofish) zalecane są często jako bezpieczne ryb powiązanego drapieżników ponieważ zakłada się ich niska zawartość thiaminase. Mimo zapewnień, że wśród akwarystów gupików zawierających thiaminase produkujących bakterie, nie jestem świadomy żadnej naukowej wykazującej, że jest to przypadek. Od poecilids są Zwierzęta pastwiskowe, wychwytu z thiaminase produkujących sinic byłoby możliwe, choć mało prawdopodobne w akwarium słodkowodne, gdzie znacznie mniejsza odmiana glonów są prawdopodobnie obecne niż w naturze.

Dowody anegdotyczne, że notorycznie delikatny Eel Wstążka może żyć na diecie głównie czarnych Mollies Gut załadowanych ponad 15 lat wydaje się sugerować, że są w dużej mierze thiaminase poeciliids wolne i dokonać wyboru bezpiecznych dla ryb podajnika. Oczywiście w zależności od jakości użytego ryby podajnik i tanie gupików podajnik Pet sklepach może nie zawierać żadnego thiaminase ale może oczywiście zawierać wszystkie rodzaje bakterii chorobotwórczych pasożytów! Więc kiedy poeciliids są opisane jako jednym z najlepszych ryby podajnik, to zależy od ich hodowane w domu i jelit załadowanej Witamina B1-wzbogaconych środków spożywczych, takich jak dobre jedzenie płatków jakości. Ponieważ poeciliids mają wysoką tolerancję na wodzie słonej (Mollies w szczególności może być utrzymywany w nieskończoność pod warunki morskie) są równie przydatne w zbiornikach morskich, jak w akwariach słodkowodnych. Ale ten powiedział, unikanie podajników jest najlepszym rozwiązaniem pod względem kosztów, wygody i bezpieczeństwa, a stosowanie karmników powinno być ograniczone do tych nielicznych, które nie zobowiązują piscivores odbędą martwego jedzenia lub do aklimatyzacji nowo wprowadzonego zwierząt przed poddaniem przeszkoleni zaakceptować martwych lub mrożonych."Zawartość thiaminase z gupików jest nieznana, ale za małe lub znikome, co czyni je znacznie bezpieczniejsze w użyciu niż goldfish lub rybka karmników."Jak można uniknąć zespół niedoboru tiaminy?

Zapobieganie jest najlepszym sposobem, aby "leczyć" syndrom niedoboru tiaminy. Rzeczy, których należy unikać, należą:
1. Ogranicz karmienie thiaminase zawierających ryby do nie więcej niż 20% wszystkich posiłków.
2. Unikaj podawania wyłącznie zamrożone małże lub krewetki, bo te mają potencjalnie bardzo dużą zawartość thiaminase.
3. Unikać ryb, które zostały zamrożone na dłuższy czas (kilka miesięcy).

Atrakcje:
1. Trzymaj dietę ogólnie tak różne, jak to możliwe! Pamiętaj, braki odżywcze w jednym rodzaju żywności zostanie anulowana przez innych rodzajów żywności, więc im więcej rodzajów żywności, mniejsza szansa na odżywczych nierównowagi.
2. Moczyć jedzenie w produkcie witaminy przeznaczone dla zwierząt ryb przed karmieniem, co najmniej raz w tygodniu, częściej podczas karmienia dużo krewetek i małży!
3. Pobierz małych opakowań żywności, i wykorzystać je szybko.

Ostatnie słowa

Thiaminase zawierające żywność nie będzie tam śmiertelne dla zwięrząt, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do powolnego spadku zdrowia. Proste środki i trochę sumienność przy zakupie i przygotowywania potraw jest wszystko, co jest potrzebne, aby łatwo uniknąć zespół niedoboru tiaminy.

Referencje

Anglesea, JD & Jackson, AJ (1985): Aktywność Thiaminase w kiszonce ryb i wilgotnej paszy. Anim. Nakarm Sci. Tech. 13: 39-46.
Deutsch, HF & Hasler, AD (1943): Podział na witaminę B1 destrukcyjnej enzymu w rybach - proc.. Soc. Exp. Biol. Med. 53: 63-65.
Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (1980): ADCP/REP/80/11 - Technologia paszy. HYPERLINK
Greig, RA i Gnaedinger, RH (1971): Występowanie thiaminase w niektórych typowych zwierząt wodnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Special Scientific Report-Fish. US Dept Commercial. Natl. Fish marca Serv. 631: 1-7.
Hilker, DM & Peter, Z (1966): Anti-tiamina aktywność ryb Hawaii - J. Nutr.. 89 (4) :419-421.
National Research Council (1981): Wymagania pokarmowe ryb zimnej wody. Washington, DC: National Academy Press.
National Research Council (1982): Zapotrzebowanie na składniki odżywcze Mink i lisy, Washington, DC: National Academy Press.
National Research Council (1983): Zapotrzebowanie na składniki odżywcze ciepła woda ryby i Shellfishes. Washington, DC: National Academy Press.
National Research Council (1993): Wymagania pokarmowe ryb. National Academy Press. Washington DC, USA.
Royes, J.-AB & Chapman FA: Przygotowanie własne kanały ryb - University of Florida, 9 str.. HYPERLINK "http:] edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/FA/FA09700.pdf" http:] edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/FA/FA09700.pdf
Scardi, V. & Magri, E. (1957): Aktywność Thiaminase w Mytilus galloprovincialis - Boll Soc Ital Biol sper.. 33 (7) :1087-1089 (w języku włoskim).
Wistbacka, S.; Heinonen, A.; Bylund, G. (2002): Aktywność Thiaminase żołądkowo zawartości łososia i śledzia z Morza Bałtyckiego - Journal of Biology 60 (4), 1031/42 Fish..
Yudkin, WH (1949): Thiaminase, Chastek-paraliż czynnik - Physiol.. Ap 29: 389-402.
Przekierowanie