akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Neon innesa-Paracheirodon innesi
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Opis: Spotykany pod nazwą bystrzyk neonowy, poznany jako pierwszy w historii , z neonów. Jest bardzo popularny wśród akwarystów , głównie dzięki swemu pięknemu ubarwieniu i łatwemu dostosowywaniu się do warunków panujących w akwarium. Z początku nie wiedziano jak go rozmnażać więc sprowadzano je wszystkie z Ameryki Południowej , za czym idą wysokie ceny. Teraz prawie każdy osobnik pochodzi z hodowli , i są dużo tańsze. Przebywa w środkowych partiach akwarium, lecz zdarzają się wyjątki, np. moje na noc pływają przy dnie.

Dymorfizm płciowy: Samice mają bardziej krągły brzuch i są lekko masywniejsze.

Pochodzenie: Dorzecza Amazonki oraz Zachodnie Peru.

Odżywianie: Dosyć mały pokarm ze względu na niewielkie rozmiary , czyli pokarmy płatkowane , najmniejsze granulaty, dafnie , larwy ochotki i komarów itp.

Wielkość : Do 4 cm , a w naturze maksymalnie lekko ponad 2 cm.

Warunki hodowlane: Woda jest mu prawie obojętna , lecz najlepiej miękka, ewentualnie średnio twarda. 22-25*C . Trzeba regularnie wymieniać wodę bo może nam się odpłacić stratą barw lub czymś gorszym. Nie może mieć zbyt jasnego oświetlenia i podłoża. Większe agresywne ryby mogą je zjeść więc raczej nie umieszczajmy ich z nimi.Szybka zmiana parametrów wody nie wpływa korzystnie na ich zdrowie.

Rozmnażanie: W domowych warunkach dosyć trudne , ale możliwe. Na czas tarła akwarium zacieniamy, doprowadzamy wodę do miękkiej i kwaśnej z dodatkiem garbników. Najlepiej żeby tarło odbyło się w akwarium tarliskowym , ponieważ ten gatunek może zjeść swą ikrę, dlatego po tarle najlepiej odłowić rodziców. Z ikry malutkie neonki wykluwają się po około dobie. Karmimy je pokarmem w formie płynu lub pyłu.

[Obrazek: a33c6560f48e40967455d5c18c2c709312643551101_310.jpg]
Innesa, nazwa pochodzi od nazwiska. Poprawiam to wszędzie gdzie widzę.

Zacytuje siebie:

""I nie on odkrył tego neona (Innes) a Rabaut a opisał Myers i to on nadał taką nazwę, na cześć W. T. Innesa Wink

Ostatni raz wytłumaczę:
Nazwa łacińska:
Paracheirodon innesi - piszemy kursywą i jako nazwa binominalna, czyli dwuczłonowa, jest stosowana do nazw gatunkowych. Pierwsza część nazwy jest z wielkiej litery natomiast człon drugi zawsze z małej i jest to tzw. epitet gatunkowy. Są od tego wyjątki, ale to już nie będę mieszał <dotyczy gatunków nieopisanych naukowo>.

Nazwa polska:
Neon Innesa - tu piszemy z wielkiej litery drugi człon, ponieważ nazwa łacińska pochodzi od nazwiska, a jak powszechnie wiadomo, nazwiska piszemy z wielkiej litery. I nie ma tam nigdzie "ss". Także na grobowcu:

grobowiec W. T. Innesa "
(22.01.2013, 12:01)Killifish napisał(a): [ -> ]Ostatni raz wytłumaczę:
Chyba pierwszy raz a nie ostatni, bo na tym forum nie widziałem, żebyś już to tłumaczył. Jeśli się mylę, to proszę o linki gdzie to już NAM tłumaczyłeś i przepraszam Wink
Tu pierwszy, a to cytat, który wklejam wszędzie gdzie widzę ów błąd. CYTAT Wink Proszę... Smile
hej,

w przypadku tego neona, trzeba pamiętać, o jego optimum temperaturowym, woda o temperaturze 25 st. C jest dla niego za ciepła.