Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Inteligencja ryb
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

marcinsz30

Każdy z akwarystów obserwując ryby może powiedzieć, że nie są głupiutkie, a wyrafinowane techniki zdobywania pożywienia, obyczaje rozrodcze są pasjonujące.
Uczeni zajmują się również badaniami introdukowanego do cieplejszych krajów Europy Silurus glanis. Oprócz tego, że cieplejszy klimat spowodował , że stał się największą rybą Europy to ewoluował również umysłowo. Został przez to nazwany "słodkowodną orką"

Przedstawiona sytuacja miała miejsce we Francji.

Pomysłowość ryb? Może inteligencja? A może ewolucja spowodowana tym, że ich populacja sprawiła braki pokarmu w miejscach występowania, gdzie nie miały żadnych naturalnych wrogów. To jeden z przykładów jak często introdukcja może być zabójcza i niepożądana ( przykładów jest wiele, Channidae w Stanach Zjednoczonych, Piranie w Afryce)

Więcej na ten temat w opracowaniu uczonych:

http://www.plosone.org/article/info%3Ado...ne.0050840

Polecam serdecnie wszystkim do zapoznania się ze szczegółami.
U nas w śród wędkarzy chodzi plotka że widzieli na warcie suma który zjadł kaczkę? może prawda?może nie?
Osobiście widziałem jak sum zjadł młodą kaczę ( pisklę ). Jednak nie wierzę by były w stanie schwytać dorosłego osobnika.

marcinsz30

Wielokrotnie siedząc na rybach widziałem jak cos atakowało kaczki w sitowiu. Odpowiednich rozmiarów sum, a rosną spore przecież nie będzie miał z tym problemu. Znane są przecież przypadki połknięcia kaczki przez szczupaka ( może padlinkę zjadł- nie wiadomo, ale w treści żołądka znajdowano).

Ja uważam, że to bardzo prawdopodobne. Patrząc od jakiegoś czasu na drapieżniki w swoich akwariach wiem, że potrafią sporo.
to wy mordujecie ryby Zdziwko?

marcinsz30

Mordować nie mordujemy, ale czasami jemy. Wracając do inteligencji ryb obserwując poje Cincelichthys pearsei stwierdzam, że głupie nie są. Kiedy leniwie wiszą w toni, robią to prawie zawsze tak, że idealnie wpasowują się swoim ciałem pod drewno. Robią to tak, że patrząc z góry nie idzie ich zauważyć. Fajna sprawa. Nawiązując do mojego krótkiego tekstu o Petenia splendida i zachowań Bay Red snook mającym na celu ukrycie się pod liśćmi kapelonów o czerwonej barwie od spodu można mówić o instynkcie, inteligencji, sprycie Uśmiech
marcinsz30 spóźniłeś się z odpowiedzią kilka lat Oczko

marcinsz30

lukaszt0 napisał(a):marcinsz30 spóźniłeś się z odpowiedzią kilka lat

Nie spóźniłem Oczko Pisząc kolejnego posta kulturalnie odniosłem się do poprzedniego Duży uśmiech, a że po kilku latach...
A poza tym, to mój wątek OczkoUśmiech
(21.02.2016 14:08)marcinsz30 napisał(a): [ -> ]
lukaszt0 napisał(a):marcinsz30 spóźniłeś się z odpowiedzią kilka lat

Nie spóźniłem Oczko Pisząc kolejnego posta kulturalnie odniosłem się do poprzedniego Duży uśmiech, a że po kilku latach...
A poza tym, to mój wątek OczkoUśmiech

Wolnoć Tomku w swoim domku ha ha ha Duży uśmiech
marcinsz30 napisał(a):Wielokrotnie siedząc na rybach widziałem jak cos atakowało kaczki w sitowiu. Odpowiednich rozmiarów sum, a rosną spore przecież nie będzie miał z tym problemu. Znane są przecież przypadki połknięcia kaczki przez szczupaka ( może padlinkę zjadł- nie wiadomo, ale w treści żołądka znajdowano).

Ja uważam, że to bardzo prawdopodobne. Patrząc od jakiegoś czasu na drapieżniki w swoich akwariach wiem, że potrafią sporo.
Gdzieś na forum linkowałem film gdzie około 50cm szczupaczek porywa kacze pisklę. Biorąc pod uwagę rozmiary jakie one osiągają (~150cm i około 30kg, chociaż nie wiem czy w Polsce takie odnotowano), raczej są w stanie opędzlować żywą kaczuchę. W ich trzewiach znajdowano też gryzonie i żaby.

Nasze pospolite sumy to już w ogóle monstra są. Osobniki po 3 metry i 100kg to nic szczególnego, a największy odnotowany wdłg fishbase miał 5 metrów i 306kg....
Przekierowanie