Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: 30L - co w środku?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
W tym roku byłem chyba wyjątkowo grzeczny, albo dobrze się kamuflowałem, bo Gwiazdor (ach, poznaniak ze mnie...) przyniósł mi piękny zestaw Aquaela Nano ReefUśmiech Ale tu zaczyna się problem, bo jak mawia mój ulubiony klasyk: "Jest wiele możliwości. Jakich? Wiele."

Rozważam zasadniczo opcje:
1. małe morskie z krewetkami lub
2. małe słodkowodne z krewetkami.

Proszę o pomoc - głównie o Wasze opinie za i przeciw. Koszty, ewentualne problemy.
A może jest jeszcze jakaś inna opcja?
Jako zapaleniec akwarystyki morskiej stawiam na nano solniczkę Uśmiech Tak jak piszesz, masz zestaw nano reef czyli oświetlenie w postaci decoduo już masz. Sam fakt że posiadasz zestaw nano-reef przemawia nad tym by robić solniczkę, połowa kosztów odchodzi. Kolejną sprawą jest zdecydowanie większa różnorodność obsady na raz w zbiorniku niż w przypadku słodkiego. A nuż zachcesz mieć większy zbiornik po przejściach z nano rafą Oczko
Przy takim litrażu wystarczą jedynie podmiany w celu zachowania parametrów, szyba nakrywowa uchroni cię przed zbytnim parowaniem więc o ilość dolewanej RO/DI można zatroszczyć się raz dziennie. Z resztą, co ja będę opowiadał,na necie jest mnóstwo takich zestawów funkcjonujących. Przejdźmy do kosztów poza tym co masz :

Sól - Kent Marine Sea Salt 1,36 kg(około 10 podmian) - 24,00 zł - polecam tą z własnego doświadczenia, większe przyrosty jak na reef crystals.
Żywa skała - wystarczy 2 - 2,5 kg - 25,00 - 40,00 zł/kg - zależy czy chcesz używaną od ludzi czy świeżą.
Aerometr - Aqua Medic Areometr - 29,00 zł - lepszego ci nie potrzeba z racji obsady jaką można trzymać w takim zbiorniku.
Testy - Salifert Zestaw testów: NH4, NO2, NO3, PO4 - 139,00 zł - choć powiem szczerze że używam ich tylko gdy widzę że coś się dzieje.
RO/DI - cały zestaw kosztuje około 320,00 zł. Jeżeli posiadasz RO, to sam filtr Demi około 70,00 zł

Razem nam to daje 552,00 zł, zakładając że bierzemy wszystko z tego co napisałem, zaś żywą skałę świeżą.

Z mojej strony to tyle Uśmiech
Tak,zakładaj solniczkę. Krewetkarium słodkowodne to małe wyzwanie (pomijając mnie Oczko ). No i jest Robert,który służy radą i pomocą Uśmiech
Dziękuję wszystkim za rady. Wychodzi na to, że nie ma innej rady, jak założyć małą solniczkęDuży uśmiech Ku temu się też skłaniałem, ale potrzebny był tzw. impuls, czyli kopniak w zadek. Koszty jednak są dość wysokie, co zwłaszcza w okresie poświątecznym nie jest bez znaczenia, zatem trochę to potrwa. Będę miał czas na zapoznanie się z zagadnieniemUśmiech

Mam jednak już kolejne pytanie co do zestawu RO, który jest najpoważniejszym wydatkiem: czy można zaprojektować takie cudo, które będzie dawało wodę RO do dużego słodkiego (mam w tej chwili bardzo twardą), wodę pitną i wodę do solniczki? Jak rozumiem, choć moja wiedza w tym zakresie jest znikoma, musiałbym mieć trzy wyjścia: jedno z czystą wodą RO, drugie z zainstalowanym mineralizatorem do użytku spożywczego i trzecie z wodą do solniczki (to chyba też polega na założeniu jakiegoś mineralizatora)?
Nie, woda do słodkowodnego i woda do morskiego to ta sama woda (ta druga czystsza, po dochodzi dodatkowo filtr DI). Można używać tej samej. Tylko pitna przechpdzi przez mineralizator, więc dwa wyjścia wystarczą.
... to może na czas zbierania sprzętu i funduszy tani, łatwy,niebanalny projekt przejściowy - ślimakarium Uśmiech
Już takowe posiadamOczko

marcinsz30

Kurcze bartesta będę Ci dopingował, i nie omieszkam zajechać na kawuchę i popatrzeć na słone coś Uśmiech Może i ja się zarażę Uśmiech kiedyś...

tomek wrona

Więcej solniczek by się przydało a od czegoś trzeba zacząć Duży uśmiech sam bym nie wybrał ale fajnie by pooglądać Uśmiech
Przyrządzanie solniczki zajmie mi niestety trochę czasu. Główną przeszkodą jest konieczność zainstalowania filtra RO/DI. Mam w planie kilka wydatków np. z cyklu "ach te piękne stare samochody...", co opóźni inwestycję. Ale decyzja zapadłaUśmiech Solniczka z kilkoma żyjątkami, bez rybek. Dziękuję za rady.
Przystępuję do odpalania zbiornika. Czy w związku z tym macie jakieś namiary na dobre źródło krewetek morskich?

marcinsz30

Paweł Szewczak Uśmiech
Najbliżej - Wrocław, sklep Trzmiel.
Coś Sepher ostatnio wspominał o morszczyźnie, może coś zaradzi?
A gdzie fotorelacja ja się pytam? Już szukasz stworzonek,więc zbiornik chyba zalany Oczko

marcinsz30

Sepher ma odpalone dwie solniczki i nie chce się chwalić

tomek wrona

(08.02.2013 20:59)marcinsz30 napisał(a): [ -> ]Sepher ma odpalone dwie solniczki i nie chce się chwalić
Może się wstydzi Język A odnośnie solniczki bartesty to, rzeczywiście przydały by się foty Uśmiech
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Przekierowanie