Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Babki są fajne?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

marcinsz30

Trochę o babkach...Tłumaczy oczywiście google...

Tajemnica Stiphodon gobies zidentyfikowany ... prawie!

Odyssey
[attachment=1131]
S. maculidorsalis jest łatwo rozpoznawane przez obecność małych czarnych punktów na grzbietowej powierzchni głowy i tułowia w obu mężczyzn i kobiet. © Odyssey

Gobies słodkowodne z rodzaju Stiphodon stają się coraz bardziej popularne mieszkańców akwarium w ostatnich latach, ale znaczne zamieszanie w otoczeniu tożsamości niektórych powszechnie nienotowanych gatunków, ze względu na kilka czynników.

Są to niepewność taksonomicznych z niektórych gatunków ściśle przypominających siebie, brak literatury, oznakowania błędnego przez eksporterów i sklepów z mężczyzn i kobiet często sprzedawane oddzielnie, mieszanie gatunków w zakładach eksportowych, brak zebrania danych i prawdopodobnego handlowi nieopisane gatunki .

Numer zostały nazwane od przełomu XIX i XX wieku, a ostatni jest popularna ryba, która była uprzednio dalej S. Sp. "Fin pomarańczowy", S. Sp. "ST01" lub błędnie jako kongeneru S. zebrinus Watson, Allen & Kottelat, 1998.

Odyssey
[attachment=1130]
Dorosłe samce S. maculidorsalis . © Odyssey

S. maculidorsalis Maeda & Tan, 2013 można powiedzieć oprócz kongenerów następującym kombinacji znaków: zwykle 9 miękkie sekund płetwa grzbietowa-promieni; 15 miękkich promieni piersiowy-fin, pierwsza płetwa grzbietowa-u mężczyzn wskazał kolce 4 i 5 podłużnych ; zębów liczy stosunkowo wysoka (42-46 kość przedszczękową zęby okazów <30,0 mm SL; 51-56 w 30.0-39.9 mm SL; 52-59 w 40.0-49.9 mm SL; 64-65 w ≥ 50,0 mm SL); kości zębowej z psów-jak zęby spojenia obu płci; nie biała plama za płetwy piersiowe-bazy u mężczyzn; przednia połowa karku prawie nagi mężczyzna, większość z karku skalowane i większość potylicznej naga kobieta.

Wzór kolor wyświetla także elementy unikalne w rodzaju w tym obecności małych czarnych punktów na grzbietowej powierzchni głowy i tułowia w obu mężczyzn i kobiet, szerokich czarnych pasów w dalszej części sekundy grzbietowo-fin i grzbietowej segmentu ogonowe -fin u mężczyzn, drobnych czarnych punktów na piersiowe-FIN promieni w mężczyzn i mrocznych poprzecznych prętów poprzecznie na bagażniku i płetwy ogonowej-u samic.

To pochodzi z Bengkulu, West Sumatra i Aceh w zachodniej Sumatrze oraz opis, opublikowane w ostatnim numerze "Biuletynu Raffles bioróżnorodności", stanowi część przeglądu rodzaju w tym obszarze.

Odyssey
[attachment=1129]
S. ornatus jest w stanie niektórych znaczących zmian w kolorze wzoru. To nuptial mężczyźni. © Odyssey

Autorzy zauważają, że zachodnia Sumatra wydaje się stanowić podstawowe źródło Stiphodon gobies w handlu akwarium z ponad połowy okazów wykorzystywanych w nauce uzyskanych z handlu akwarium w Singapurze.

Wśród nich były dwie inne gatunki, a mianowicie S. semoni Weber, 1895 i S. ornatus Meinken, 1974, a ta wydaje się być ryby, które od dawna znane akwarystów jak S. Sp. "Tęcza", S. Sp. "Fin złota", S. Sp. "Policzek złota" lub S. Sp. "ST02".

To także błędnie jako S. elegans (Steindachner, 1879) w przeszłości i nastąpił znaczny spekulacje dotyczące jego tożsamości bez ogólnego osiągniętego konsensusu.

Peter Macguire
[attachment=1128]
Non-godowy mężczyzna S. Ornatus osoby również wyświetlać niezwykłą varistion w zależności od wzorca kolorów nastroju i okoliczności. © Peter Macguire

Fakt, że ryby akwariowe, zebrane w zachodniej Sumatrze powinny mieć znaczenie w tym ostatnim przypadku, ponieważ wiadomo, zakres S. ornatus nie pokrywają się z każdym pokrewnego podobnie wyglądającego, ale to nie jest koniec tej historii.

Na przykład, nie może być jeszcze więcej niż jednego gatunku z mniejszych, niemal identyczny wariant przedmiotem obrotu na tych samych nazwach, a mężczyźni z obu 'form' może również wyświetlać niezwykłą kwotę zależną od zmienności nastroju kolor.

Ponadto S. ornatus przypomina Kongenery S. atratus , S. imperiorientis , S. martenstyni , S. pelewensis , S. pulchellus i S. weberi i dostępnych jest niewiele informacji dotyczących żywego ubarwienia, różnice morfologiczne i ich wzajemne powiązania filogenetyczne, problemy, które prawdopodobnie nie zostaną rozwiązane, chyba wyczerpujące badanie jest przeprowadzane.

Gerald Allen

[attachment=1127]
Kilka innych członków rodzaju wydają się bardzo podobne do S. ornatus. To jest dorosły samiec S. atratus od wyspy Fergusson, Entrecasteaux Wyspy, Papua Nowa Gwinea. © Gerald Allen

Zagadką jest więc tylko częściowo rozwiązany, ale na razie lista wszystkich podobne wyglądające ryby z handlu akwarium razem od głównego autora Dr Ken Maeda był uprzejmie stanie określić "większość" z nich na zdjęciu jako S. ornatus .

Warto również zauważyć, że wszystkie Stiphodon gatunków w handlu akwarium są zbierane i dzikiego Obawy zostały podniesione w odniesieniu do ich stanu zachowania, ponieważ niektóre są lokalnie endemicznych i może być już zagrożone degradacją siedlisk, zanieczyszczenia lub wprowadzenie gatunków egzotycznych, takich jak tilapia.

Więcej informacji znajduje się pełny, otwarty papier dostępu: Maeda, K. i HH. Tan, 2013. Przegląd Stiphodon (Gobiidae: Sicydiinae) z Zachodniej Sumatry, z opisem nowego gatunku. Biuletyn Raffles Zoologii 61 (2): 749-761

Specjalne podziękowania dla: Ken Maeda.

Żródło:http://www.seriouslyfish.com/mystery-stiphodon-gobies-identified-almost/#more-291372
Na rybach jeszcze dobrze się nie znam ale mogę potwierdzić jako facet i łasuch: Babki są fajne !
Krzysiek ma rację!!!

marcinsz30

hehehe, Panom tylko jedno w głowie Oczko Fajne rybska z babek są, i warte obserwacji. Zaznaczam- obserwacji OczkoUśmiech
Te babki są śliczniuche....i ,żeby nie było,że ze mną coś nie halo!! o rybkach mówię!
Przekierowanie