Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: MITY o wodzie z RO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

marcinsz30

Przedstawiam kilka mitów o wodzie RO, dzięki opracowaniu:
http://tylkowoda.pl/picie-wody-uzyskanej...niezdrowe/


Mit 1: Picie wody uzyskanej dzięki odwróconej osmozie jest niezdrowe
Post 26 of 27‹›26 lipca 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano comments
Fakt: Woda uzyskana przez odwróconą osmozę jest bardzo zdrowa, i dobra dla ludzi.
Odwrócona Osmoza jest częstym przedmiotem sporu na temat tego czy jest zdrowa czy nie. Poniżej wyjaśniam, i udowadniam - że woda uzyskana dzięki filtrze odwróconej osmozy jest zdrowa i dobra dla ludzi.

Martwa woda ?
Ludzie lubią nazywać wodę z RO (odwróconej osmozy) Martwą Wodą. Ma to oczywiście związek z jej nieskazitelną czystością. Przeciwnicy tej metody uważają, że taka woda jest nienaturalna i niezdrowa, utrzymując, że woda pozyskana w procesie RO nadaje się jedynie do zastosowań przemysłowych i na pewno nie do spożycia przez ludzi. Uważają, iż odwrócona osmoza powoduje, że woda jest zbyt czysta, i taka woda nie może być dobra dla ludzi, ponieważ taka woda naturalnie nie występuje na ziemi. Nic bardziej mylnego. Najlepszym przykładem jest deszcz.

Zaraz, chwileczkę… czy aby na pewno woda deszczowa jest czysta?
No tak, racja. Od kilku stuleci ludzie coraz bardziej zanieczyszczają atmosferę jednak w czystej atmosferze, takiej jaką mieliśmy na ziemi przez tysiące lat, woda deszczowa była wodą taką, jak woda uzyskania dzięki RO. W procesie parowania wody, czyli zmianie stanu wody z ciekłego w lotny, zostawiała wszelkie składniki mineralne i zanieczyszczenia na ziemi, wędrując ku górze w postaci nieskazitelnego H2O. Kiedy spadała na ziemie, była tak samo czysta jak w chwili jej podróży ku niebu. Była przez tysiące lat głównym źródłem wody pitnej dla ludzi i zwierząt. Niestety te czasy już dobiegły końca, mamy kwaśne deszcze, woda deszczowa zawiera mnóstwo zanieczyszczeń – dlatego mimo wszystko nie polecam jej pić.

Badania naukowe
Odwrócona Osmoza została wynaleziona przez wojsko, w celu umożliwienia żołnierzom picia czystej wody w każdych warunkach. Do dnia dzisiejszego, woda taka jest przez nich stosowana w przenośnych bazach w Iraku, Afganistanie itp. Przez lata badań przeprowadzonych nad wodą RO nie zostały udokumentowane żadne nieporządane skutki picia wody z RO .

Kilka ciekawostek
1. Woda butelkowana = Woda uzyskana dzięki odwróconej osmozie.

Niektóre marki wód butelkowanych (zwłaszcza te tańsze wody źródlane), pijesz tak naprawdę wodę z kranu przepuszczoną przez filtr odwróconej osmozy!

2. Napoje = Woda uzyskana dzięki odwróconej osmozie

Pijąc napoje owocowe, witaminowe, drinki energetyczne i napoje izotoniczne, pijesz napoje które głównie składają się z wody – zgadnij z jakiej! Tak, właśnie wody oczyszczonej za pomocą RO.

3. Woda z kranu = Woda uzyskana dzięki odwróconej osmozie

Wiele nowo wybudowanych osiedli, instaluje na swoich rurociągach filtry odwróconej osmozy, aby przedłużyć żywotność instalacji wodociągowej, a także zapewnić swoim mieszkańcom maksymalny komfort. Sprawdź u swojego dewelopera, czy gwarantuje Ci wodę uzdatnioną za pomocą RO.

Prawda jest taka, że woda uzdatniana za pomocą odwróconej osmozy, jest wokół nas, tylko o tym nie wiemy. Być może regularnie pijesz taką wodę a nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy!

Mit 2: Odwrócona Osmoza to technologia NASA.
Post 25 of 27‹›26 lipca 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano comments
Fakt: Odwrócona Osmoza, mimo swojej nazwy to tak naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowana woda.
Niektórzy będą próbowali Ci wmówić, że Odwrócona Osmoza to technologia kosmiczna, i najprawdopodobniej pochodzi z Jowisza. Nic bardziej mylnego.

Odwrócona osmoza, polega na przepuszczeniu wody zanieczyszczonej, przez mikroskopijne membrany półprzepuszczalne. Działa to tak samo, jak przepuszczenie wody z fusami kawy, przez papierowy filtr – przy czym filtry OO są o wiele bardziej dokładne. Filtr odwróconej osmozy, jest tak drobny, że cząsteczki wody są w stanie przez niego się przecisnąć, w przeciwieństwie do zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie, minerały nieorganiczne, metale itp.

Nie ma w tym nic kosmicznego ani nienaturalnego.

Odwrócona Osmoza to po prostu filtr, z mniejszymi dziurkami niż inne filtry.
OO była i jest używana w przemyśle żywieniowym od lat. W branży mleczarskiej służy do zwiększenia koncentracji mleka (poprzez odciągnięcie z niego wody) w celu zmniejszenia kosztów transportu. Kiedy tak przygotowane mleko dociera na miejsce, jest ponownie rozcieńczane wodą filtrowaną przez odwróconą osmozę.

Najdoskonalsze wina
Na całym świecie, odwrócona osmoza jest wykorzystywana w przemyśle winiarskim do zwiększania koncentracji wina i soków owocowych w winie, usuwania zanieczyszczeń takich jak kwas octowy, zanieczyszczenie dymem (tak, pożary powodują przenikanie substancji zawartych w dymie do owoców, które następnie przerobione na wino mają wpływ na jego smak!), niechcianych grzybów drożdżowych (Brettanomyces). Dodatkowo OO stosuje się do zmniejszenia stężenia alkoholu w winie. Winiarnie używają tej metody do poprawiania jakości swoich win stworzonych z najlepszych winogron, należy do nich na przykład Château Léoville-Las Cases w Bordeaux.

Mit 3: Odwrócona osmoza usuwa z wody zdrowe minerały
Post 23 of 27‹›31 lipca 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano commentsMit 3: Odwrócona osmoza usuwa z wody zdrowe minerały
Fakt: Odwrócona osmoza usuwa z wody nieorganiczne minerały, które są niezdrowe.
Filtr Odwróconej Osmozy, owszem usuwa z wody kranowej minerały. Kwestię należy jednak rozpatrywać w nieco innych kategoriach. Mianowicie, istoty ludzkie, przyjmują znakomitą większość minerałów z jedzenia, a nie wody którą pijemy. Na przykład jedna szklanka soku pomarańczowego (ok. 200ml) zawiera tyle samo dobrych minerałów, co 113 litrów wody. Spróbuj wypić sobie 113 litrów wody na śniadanie!

Kolejną sprawą, o której nikt nie wspomina, jest rodzaj minerałów zawartych w wodzie. Woda z Twojego kranu, zawiera niemal wyłącznie nieorganiczne minerały, które nie mogą zostać przyswojone przez ludzkie ciała. Ludzie, potrzebują minerałów organicznych, które mogą łatwo przyswoić, a takie minerały pochodzą z żywych organizmów, takich jak warzywa, owoce etc. Spożywanie minerałów nieorganicznych, nie niesie ze sobą żadnych benefitów dla ludzi, a nawet mogą być one niezdrowe dla naszego zdrowia.

Wypijesz 130 kg kamieni!
Naukowcy szacują, że w ciągu 60 lat życia, człowiek pijący wodę z kranu bądź wodę mineralną, przyswoi do swojego organizmu pomiędzy 90 a 130 kilogramów skał (minerałów), których ich ciało nie będzie mogło wykorzystać (To są właśnie te minerały, które Odwrócona Osmoza odfiltrowuje z wody z kranu!). Podczas gdy większość z tych minerałów zostanie usunięta z naszego ciała, niektóre z nich zatrzymają się w naszych tkankach i staną się szkodliwe. Głównymi czynnikami chorobotwórczymi, są tutaj sole wapnia, które po czasie mogą powodować kamienie żółciowe, kamienie nerkowe, zwapnienie kości i stawów, artretyzm, a także stwardnienie i blokowanie arterii.

To, czego ludzki organizm nie jest w stanie zużyć, bądź wydalić – musi przechować. W konsekwencji, sole nieorganiczne (nieorganiczne minerały) są zatrzymywane w ludzkim ciele i wraz z biegiem czasu zbierają swoje żniwo w postaci, stwardnienia arterii, kamieni na nerkach, cewce moczowej, woreczku żółciowym, stawach oraz czynnik przyczynowy (etiologiczny) w powiększeniu komórki tłuszczowej. Aby człowiek był w stu procentach zdrowy, ludzki organism musi być wolny od jakichkolwiek nieorganicznych minerałów.
Paul C. Bragg, N.D., Ph.D. Światowej klasy specjalista od żywienia
Paul promował i pił wodę pozbawioną wszelkich minerałów całe swoje życie, i zmarł w wieku 81 lat z powodu komplikacji po wypadku surfingowym!
Naprawdę czysta woda
Woda uzyskana dzięku filtrom odwróconej osmozy, po prostu dostarcza najczystszej, nieskażonej wody pitnej dostępnej na rynku. Faktem jest, że odwrócona osmoza, jest jedynym czynnikiem, który jest w stanie usunąć z wody niebezpieczne leki i farmaceutyki.

Zgodnie z opinią WQA oraz WHO (Stowarzyszenie Jakości Wody oraz Światowej Organizacji Zdrowia), większość minerałów pochodzi z jedzenia a nie z wody, którą pijemy.

Czy możesz spać spokojnie ?
Brak minerałów w wodzie filtrowanej systemem odwróconej osmozy nie powinien spędzać Ci snu z powiek. Natomiast coraz większa ilość substancji chemicznych i antybiotyków zawarta w wodzie z kranu – tak.

Mit 4: Odwrócona osmoza wysysa z organizmu minerały
Post 21 of 27‹›2 sierpnia 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano commentsPicie czystej wody, pomaga dbać o zdrowie
Fakt: Filtr odwróconej Osmozy dostarcza wodę, która nie może wysysać minerałów z ludzkiego ciała.
Jest to kolejna taktyka stosowana przez rywalizujących producentów filtrów do wody, przeprowadzana w celu zdyskredytowania filtrów OO.

Uniwersalny rozpuszczalnik
Woda jest zwana uniwersalnym rozpuszczalnikiem dlatego, że zawsze ‚dąży’ do tego, aby coś było w niej rozpuszczone. Im czystsza jest woda, tym bardziej agresywnie próbuje rozpuścić to, co może rozpuścić. Ta właściwość wody, nie wpływa w żadnym stopniu na ciało człowieka, bowiem nasza fizjologia szybko uzyskuje stan homeostazy, przy użyciu śliny, soków żołądkowych itp. aby zrównoważyć wszystkie płyny ustrojowe.

Odrobina historii
Odwrócona Osmoza, została stworzona w roku 1970, i od tego czasu została naukowo przetestowana w każdy możliwy sposób(dostępny na naszej planecie lub orbicie). Nigdy nie zostało udowodnione, że odwrócona osmoza może wysysać minerały z ludzkiego ciała. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych od ponad 40 lat używa wody, o współczynniku TDS 3/1000000. To oznacza, że na 3 rozpuszczone w wodzie cząsteczki minerałów, przypada milion cząsteczek wody (pomyśl o placebo!). Zgodnie z raportem WQO (Stowarzyszenie Czystości Wody) z 1993 roku, jednostki lądowe także stosują wodę przefiltrowaną przez system odwróconej osmozy.

Prasa i Agencja Ochrony Środowiska
Na początku Lipca 2008, gazeta Brighton Standard Blade z Colorado, na prośbę swoich czytelników skontaktowała się z Agencją Ochrony Środowiska w USA w celu ustalenia czy filtr odwróconej osmozy wysysa z organizmu minerału. Rzeczniczka Agencji Ochrony Środowiska stwierdziła, że ich agencja nie wierzy w pomysł, iż taka woda może wysysać minerały. Ta sama agencja w roku 1993 opublikowała raport zatytułowany „Spożycie Wody o Niskiej Zawartości Rozpuszczonych Minerałów” (patrz – akapit wyżej). Ich rozległe badania potwierdziły, że woda o niskiej zawartości rozpuszczonych minerałów, taka jak woda destylowana bądź otrzymana przez Odwróconą Osmozę, nie ma żadnego wpływu na człowieka.

Czasopismo „Water Technology Magazine”, również nie zgadza się z opisywanym w tym artykule mitem, podając szereg źródeł obalających tą propagandę.

Jak filtr odwróconej osmozy wpływa na mnie?
Filtr Odwróconej Osmozy dostarcza bardzo czystej wody, i jej nieskazitelność raczej poprawi przyswajalność wszystkich składników odżywczych wliczając w to zdrowe minerały pochodzenia organicznego. Jednocześnie, pijąc wodę OO, Twoje ciało nie będzie przyjmowało niezdrowych minerałów nieorganicznych, które znajdują się w wodzie z kranu, a co za tym idzie, organizm nie będzie obciążony próbowaniem przyswojenia czegoś co nie powinno się w nim znaleźć. Czysta woda, wpłynie również pozytywnie na eliminację odpadów na poziomie komórkowym i zwiększy aktywność metaboliczną Twojego organizmu.

Mit 5: Odwrócona Osmoza generuje bardzo kwasowa wodę o niskim pH
Post 20 of 27‹›5 sierpnia 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano commentspH wody
Fakt: Odwrócna Osmoza generuje wodę lekko kwasową lub neutralną. Nie jest niezdrowa!
Systemy Odwróconej Osmozy, faktycznie mogę obniżać poziom pH wody. Podczas procesu filtrowania, usuwane są z niej wszelkie nieorganiczne minerały które są niezdrowe, a które wpływają na zasadowość wody. Niemniej jednak, obniżenie zasadowości wody nie jest bardzo duże i nie jest niekorzystne dla zdrowia człowieka. Prawda jest taka, że pH wody jest automatycznie zmienione podczas jej spożywania w trakcie kontaktu z pożywieniem w Twoim żołądku. Nawet w pustym żołądku, kwasy trawienne mają kilkakrotnie niższe pH aniżeli woda oczyszczona przez filtr odwróconej osmozy (poziom pH w pustym żołądku utrzymuje się na poziomie pH2).

Ludzkie ciało samo reguluje pH
Ludzkie ciało, nieustannie reguluje poziomy pH dążąc do uzyskania równowagi i balansu. To oznacza mniej więcej tyle, że Twoje ciało zawsze będzie dążyć do utrzymania neutralnego poziomu pH 7.4. Spożywanie bardzo kwaśnych pokarmów (o bardzo niskim pH np. owoce cytrusowe) zmienia pH w organizmie minimalnie, i tylko na krótki okres czasu. Zdrowy organizm jest bardzo sprawny i przywróci homeostatyczny poziom pH bardzo szybko i bez wysiłku.
Tak długo, jak będziesz stosować zrównoważoną dietę, która zawiera także warzywa i owoce, możesz pić
co zechcesz (może poza kwasem z akumulatora), nigdy nie martwiąc o poziom pH w Twoim ciele.
kilka przykładów pH napojów i płynów.
Przykładowe poziomy pH - WIKIPEDIA - Odwrócona Osmoza

[attachment=1475]


Poziom pH w wodzie (poziom może być różny zależnie od źródła)


Woda mineralna jest lekko zasadowa z pH równym 7.4 pHWoda morska jest zasadowa i ma poziom pH równy 8.6 pH Woda z kranu jest faktycznie inna w każdym miejscu, a jej pH waha się od 6 pH – 8 pHWoda uzyskana dzięki odwróconej osmozie, ma pH zależne od tego, jak kwaśna była woda przed filtracjąi waha się na poziomie 5 pH – 7 pH.

Mit 6: Odwrócona osmoza marnuje bardzo dużo wody
Post 19 of 27‹›15 sierpnia 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano comments
Fakt: Odwrócona osmoza zużywa bardzo dużo wody, ale woda ta może być użyta ponownie.
Z pośród wszystkich fałszywych opinii na temat wody filtrowanej przy pomocy odwróconej osmozy, powyższy mit jest jedynym opartym na prawdzie.

Każdy litr czystej wody wyprodukowanej przez system RO (ang. reverse osmosis. przyp. red.) , marnowane jest od 4 do 8 litrów wody. Niektórzy twierdzą, że ilość marnowanej wody na 1 litr wody czystej to nawet 20 litrów, ale nie warto w to wierzyć. Większość domowych systemów RO utrzymuje współczynnik 1/4 lub 1/6 (1 litr wody czystej / 4 litry wody zużytej).

Faktycznie więc, to całkiem dużo wody która się marnuje, ale to wyłącznie pokazuje jak skuteczna jest filtracja za pomocą filtra odwróconej osmozy. Pamiętaj, że system RO oczyszcza wodę, usuwając z niej tysiące niezdrowych zanieczyszczeń z wody wodociągowej, i żaden inny filtr domowy tego nie zrobi.

Czy stracisz fortunę, na utrzymanie filtra odwróconej osmozy ?
Ilość wody, zużytej podczas procesu filtracji, w przybliżeniu jest równa 3 spłukaniom wody w Twojej toalecie. W rzeczywistości, zużywasz znacznie więcej wody kiedy zmywasz naczynia, lub podczas prania w pralce, niż podczas jej filtrowania. Przy obecnej cenie wody, w ciągu miesiąca zapłacisz ok. 1zł za wodę zużytą przez odwróconą osmozę.

Warto zwrócić jednak uwagę, że filtry RO znakomitą większość zanieczyszczeń zatrzymują w membranie filtrującej. W związku z tym, woda która jest pozostałością po filtrowaniu w systemie RO, jest tak samo czysta jak woda kranowa i może zostać użyta ponownie, na przykład do nawadniania kwiatów w ogrodzie, lub przechowywana i użyta do np. mycia podłóg. To jak wykorzystasz wodę, która jest odpadem procesu filtracji, zależy od Twojej instalacji RO. O tym napiszę kolejną serię artykułów.

Czy woda ‚marnowana’ przez system odwróconej osmozy jest szkodliwa dla środowiska ?
Woda która jest marnowana przez RO nie jest skażona w najmniejszym stopniu, i może być użyta ponownie. W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Orange County w Kalifornii, woda z lokalnego systemu filtracji wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy, jest ponownie wysyłana do sieci wodociągowej(czyli staje się ponownie wodą z kranu).

Na planecie Ziemi, nie ma czegoś takiego jak ‚nowa’ woda. Woda z którą mamy do czynienia teraz, jest tą samą woda która cyrkulowała w naszym ekosystemie przez miliony lat (tak – dinozaury także piły tą samą wodę co my!).

Większość cząsteczek wody, nigdy nie ulega zniszczeniu, lecz ciągle krąży w naszym środowisku. Niezależnie od tego, gdzie czysta woda popłynie, czy to do Twojego gardła, czy spłynie w zlewozmywaku, czy wpadnie do rzeki, spadnie jako deszcz – to ciągle ta sama woda. Proces ten zachodzi od milionów lat i faktem jest, że współczesna woda jest tą którą piły dinozaury (lub jeszcze inne istoty).

Co daje nam Odwrócona Osmoza?
Przede wszystkim, woda którą pijemy, była wewnątrz wielu różnych organizmów. Płynęła wieloma korytami rzek i zetknęła się chyba z każdym możliwym zanieczyszczeniem obecnym na naszej planecie. Odwrócona Osmoza jest jedynym rozwiązaniem, które przywraca wodę do stanu najbardziej zbliżonego do jej pierwotnej postaci – czystego H2O.

Mit 7: Odwrócona osmoza jest zbyt droga
Post 18 of 27‹›19 sierpnia 2012Radek Kukuczka+Blog, Odwrócona osmozano commentsMit 7: Odwrócona osmoza jest zbyt droga
Fakt: System Odwróconej Osmozy jest w zasięgu możliwości finansowych większości rodzin.
Mit ten, może w gruncie rzeczy być prawdziwy, bo jak wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jednak ogólnie rzecz biorąc, filtr RO jest znacznie droższy w zakupie w porównaniu do filtrów ‚na kran’. Dobrej jakości system RO może kosztować nawet ponad 1000zł, jednak takie systemy są zbudowane po to aby przetrwały do 15 lat! W związku z tym, zakup systemu odwróconej osmozy należy traktować jako inwestycje długoterminową.
Koszty użytkowania i serwisowania
Mówiąc o kosztach serwisowania, mam przede wszystkim na myśli wymiany filtrów w systemie RO. Regularnie użytkując filtr RO, należy raz w roku wymienić filtry wstępne, które usuwają zanieczyszczenia mechaniczne. Membrana odwróconej osmozy jest znacznie trwalsza, należy ją wymienić co około 4 – 5 lat. Filtry kranowe wymagają wymiany co około 3 miesiące. W związku z powyższym, koszty RO są minimalizowane w czasie, jednak faktyczna wartość dobrego filtra RO leży w doskonałej jakości wody która dostarcza.
Typowy filtr odwróconej osmozy
Typowy system RO wykorzystuje 5-cio stopniowy proces filtracji. Na każdym etapie, stosowany jest osobny wkład odfiltrowujący dany rodzaj zanieczyszczenia. W skład filtra, wchodzi filtr osadowy, trzy filtry węglowe oraz membranę odwróconej osmozy. Filtry kranowe składają się tylko z jednego małego filtra węglowego. Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić który sposób filtracji jest bardziej efektywny.
Odwrócona osmoza dostarcza wobec tego znacznie czystszą i zdrowszą wodę, w szerokiej perspektywie oznacza to mniej wizyt u lekarza (zwłaszcza jeżeli Twoje dzieci piją wodę z kranu).

Zdrowa woda dla Ciebie i Twojej rodziny – bezcenne!
Mówiłem żonie, że jak robi dziecku mleko, to najlepszą to tego wodę ma w akwarium z paletkamiUśmiech. A tak całkiem serio to pozwolę sobie wydrukować ten post i pokazać rodzinie, bo picie kamieni jest niezdrowe.
Pozwolę sobie zabrać głos w dyskursie o "zdrowej wodzie RO" - osobiście uważam, że mitem jest, że woda RO jest zdrowa ! Zdrowa woda to woda średnio lub wysoko zmineralizowana. Ludzki organizm jest tak skonstruowany, że wraz z wydalaniem wody z organizmu (m.in. siusiu, oddychanie, pocenie się, kaszel, katar) pozbywa się cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym ze sposobów uzupełnienia niedoborów jest spożywanie wody mineralnej! Oczywiście jeśli woda RO będzie zmineralizowana to jak najbardziej jest OK. Oczywiście to tylko teoria. Zazwyczaj jednak osoba prawidłowo się odżywiająca jest w stanie dostarczyć do organizmu potrzebne minerały. Jak ważne są minerały w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka nie muszę nikogo przekonywać. Wystarczy poczytać o znaczeniu potasu, magnezu czy wapnia w organizmie.
Jednym słowem woda RO - TAK! ale po zmineralizowaniu. Ale również każda woda (ze studni, z kranu, z butelki) spełniająca normy sanitarne - TAK!

Jeśli powołujemy się na badania naukowe dobrym zwyczajem jest podanie źródła. Życie pokazało, że nie wszystkie technologie stosowane przez wojsko są "cudowne"

Gwoli uzupełnienia: Stowarzyszenie "Czysta Woda" powstało 4 maja 2004 roku we Wrocławiu. Grupuje ono właścicieli firm zajmujących się sprzedażą, montażem i serwisowaniem systemów (urządzeń) odwróconej osmozy.
Krzysztof napisał(a):Ludzki organizm jest tak skonstruowany, że wraz z wydalaniem wody z organizmu (m.in. siusiu, oddychanie, pocenie się, kaszel, katar) pozbywa się cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym ze sposobów uzupełnienia niedoborów jest spożywanie wody mineralnej!
Nie wiecz, czy czytałeś to co Marcin zamieścił. Ale masz tam napisane o dostarczaniu minerałów do organizmu. To co napisałeś, to włąśnie MIT 3 tam poruszony.
marcinsz30 napisał(a):Fakt: Odwrócona osmoza usuwa z wody nieorganiczne minerały, które są niezdrowe.
Filtr Odwróconej Osmozy, owszem usuwa z wody kranowej minerały. Kwestię należy jednak rozpatrywać w nieco innych kategoriach. Mianowicie, istoty ludzkie, przyjmują znakomitą większość minerałów z jedzenia, a nie wody którą pijemy. Na przykład jedna szklanka soku pomarańczowego (ok. 200ml) zawiera tyle samo dobrych minerałów, co 113 litrów wody. Spróbuj wypić sobie 113 litrów wody na śniadanie!

Wiadomą rzeczą jest, że każdy swojego interesu będzie bronił. Jednak woda mineralna to tych minerałów w rzeczywistości nie dostarczana nam do organizmu zbyt wiele. Dostarczamy je w inny sposób do organizmu. Piszesz o stowarzyszeniu "Czysta woda", a artykuł pochodzi ze strony stowarzyszenia "Tylko woda". Jedno z drugim nic wspólnego nie ma. Więc to wtrącenie chyba nie do końca na temat Oczko
Krzysztof napisał(a):Jednym słowem woda RO - TAK! ale po zmineralizowaniu.
Zgadzam się.
Od lat taką właśnie piję, bo tańsza od butelkowanej i nie muszę tych butelek dźwigać ze sklepu.
Poza tym czyste, niezmineralizowane RO jest paskudne w smaku.
Czyste RO po filtrze węglowym, szlifującym umieszczonym za membraną już paskudne nie jest Oczko
Być może, ale to samo mam po mineralizatorze + woda wzbogacona o minerały.
Jeju Uśmiech to nie jest skomplikowane ... 7 litrow wordy RO zabije czlowieka .... brak rownowagi jonowej doprowadzi kazdy organizm do smierci...tak samo jak wypicie wody morskiej Uśmiech powali czlowieka..wyciagajac czysta wode dla rownowagi z organizmu..kazdy zywy organizm potrzebuje innego biotopu... skoro woda ro jest Taka super dlaczego nie zyja w niej ryby z solniczki Uśmiech zeby Dolac oliwy do ognia w dyskusji...powiem ze od dwoch miesiecy mam akwarium na wodzie z kranu 560 us/m plus troche soli kuchennej .. I urosly pierwsze korale zoanthusy... widac ta woda RO ..anti Taka zdrowa .ani niezbedna do akwarium morskiego... a rownowaga soli ... notabene slodka woda jest mocno uboga w sole .. dlatego ja dosalamy... o sole magnezu..potasu..glinu... to samo z RO... absurd... najpierw deminarelizujemy do zera..Albo prawie..a pozniej sobie dosalamy jak rybka zeby nie umrzec Uśmiech moze lepiej zamiast deminarelizowac a pozniej dosalac lepiej opracowac metode zbicia krzemianow ..chemiczna I tylko dosolic solami nie wystepujacymi w wodzie slodkiej ? I wyeliminowac niepotrzebne filtry ?
Wzrost zoa nie jest jakiś super osiągnięciem...
Oprócz krzemianów w wodzie kranowej jest bardzo wiele różnych związków: azotany, fosforany, metale ciężkie. Zmierz twardość kranówki, dla korali jest na pewno znacznie za duża.
Zmierz Ca i Mg na pewno są znacznie za małe.
NaCl (chlorek sodu) powinien stanowić 70% różnych soli (a te 30% to 70 różnych soli).
A zosolenie w ogóle mierzyłeś?

Ryba słonowodna w samym RO nie popływa ze względu na przystosowanie osmotyczne do wody słonej. Na kranówce też nie przeżyje.
Każdy posiadacz filtra RO wie jak po pół roku wyglądają prefiltry, a tobie będzie się to gromadzić w wodzie. Za miesiąc je wymieniam to jak będziesz chciał to wyślę Ci zdjęcie.

Rób co chcesz to twoje akwarium...
Boimy sie metali ciezkich w wodzie z kranu .. po czym po roku jak korale przysiada lecimy pedem do sklepu kupowac suplementy ..wydajac ciezkie pieniadze miedzy innymi na tajemniczy Komponent B Strong zawierajacy zbawienne dla korali metale ciezkie Uśmiech no tak...ale te sa dobre bo ze sklepuOczko od slusznego sprzedawcy ....a nie z wody z kranu Uśmiech!
Co do filtracji... filtry mechaniczne... w kazdej wodzie jest duzo tego typu zanieczyszczen..nie radzil bym filtrowac wody z rafy bo juz po kilku minutach by sie zapchal... Kto plywal na rafie widzial pewnie wszech obecny pyl zarowno na koralach jak I w wodzie ...
I jeszcze jeden prosty eksperyment... rozpuscie w wiadrze jakakolwiek sol akwarystyczna dla rafy ..odstawcie na dobe...a pozniej przyjrzyjcie sie Osadowi na dnie.. naprawde jest tego sporo ! I nie trzeba czekac pol roku zeby filtr mechaniczny zapchac.. a wystarczy woda do akwarium.. no tak ...ale znowusz ten pyl i osad jest dobry Uśmiech bo ze sklepu Uśmiech a nie z kranu I porzadany jak metale ciezkie z fiolki ! Parametry wody mam wporzadku podam po powrocie do domu. Oczywiscie woda nie jest na same soli z kuchni ... a jest wzbogocona o sole morskie. Uwazam po prostu ze woda RO jest mitologizowana w akwarystyce jak wiele innych rzeczy. Moze te moje pierwsze korale nie sa sukcesem ale tez wiem ze z czasem pojawia sie tam bardziej wymagajace korale bo woda sie ustabilizuje . Pospiech w akwarystyce morskiej nie jest niewskazany Uśmiech.
To dlaczego jeszcze nie widzę wątku z opisem i zdjęciami twojego akwarium?
Zapraszam do galerii i przedstawienia swojego zbiornika Uśmiech
Bardzo ciekawy temat takie prowadzenie morskiego na wodzie kranowej i z ciekawością śledziłabym temat, serio .
Voyager napisał(a):skoro woda ro jest Taka super dlaczego nie zyja w niej ryby z solniczki

Z solniczki nie, ale są ryby słodkowodne żyjące w wodzie RO i mają się doskonale - wszystko zależy od przystosowania danego organizmu. W naturze jest tak, ze najpierw było środowisko a potem organizm do niego przystosowany. Odwrotnie nie działa za dobrze Oczko

Co do kwestii kranówka vs RO+sole. W Kranówie nigdy nie wiesz do końca co masz i ile tego masz (chyba, że masz dostęp do laboratorium z doskonałą aparaturą - jak każdy akwarysta, wiadomo) a jak masz wodę RO kompletnie czystą i konkretne sole o znanym składzie, to wiesz jaką masz wodę.
Daje to przede wszystkim większą możliwość wpływu na skład wody jak się coś dzieje źle (wiesz gdzie szukać i co moze być problemem bardziej niż przy kranówie). No i zawsze masz praktycznie taką samą wodę jakościowo, czego o kranówie powiedzieć nie możesz (nigdy nie wiesz czy wodociągi nie dadzą danego dnia czegoś od siebie, by "poprawić jakość"). Uśmiech
Zwykle koszt życia w akwariach morskich jest znacznie większy od filtra RO, wiec po co ryzykować?
Czekam na wątek w galerii, będę śledzić tą katastrofę Oczko
ja wiem jedno herbata w gorzowie na gorzowskiej wodzie to taki s.. którego nie da się pić. Byłem w mocnym szoku jak się wprowadziłem do gorzowa i zaparzyłem pierwszą herbatę. myślałem że miałem szklankę brudną i wylądowała w zlewie. potem kupiłem ro6 i herbata już smakuje. ja w kuchni tylko RO, do akwa - różnie, obecnie jadę na kranowicie. Koszt RO fakt, wymiana filtrów odrzut ale jednak ten smak herbaty po RO6. Pomijam że herbata po RO ma inny kolor
A jakie to ryby żyją w wodzie RO Uśmiech chyba z puszkiUśmiech jak soli po odessaniu membraną nie dosypiesz to wszystko zdechnie Uśmiech co innego ryby z akwarium słodkowodnego
...na wodzie nawet z kranu Oczko jak gupiki i molinezje... uciagną w akwarium morskim... po przystosowaniu..czasowym... kto karmi skrzydlice to wie.. co do wody z kranu i parametrów.. czy my ich nie znamy ? Każdy z was zapewne w pocie czoła mierzy parametry wody w akwarium morskim testami jbl... co tydzień... czy może częściej.? Czy tak samo nie możemy zbadać parametrów wody z kranu ? Twardość... pH.. ilość węglanow.. wszystkie testy mamy w walizce .. nic tylko brać ..sprawdzać i korygować kh bufer - em... ca ..mg Uśmiech a jak syf w szklance... i pić się nie da .. i ryby zdychaja... to zróbcie cherbate z wody morskiej... syfu... czyli soli będzie kilkanaście razy więcej.. a więc i osadu na brzegu filiżankiUśmiech wystarczy wodę zmiękczyć.. puścić przez najprostszy filtr węglowy.. wkład i pozbędziesz się kożuchu na ściankach.. tylko.. właśnie jak .pisalem.. my najpierw z wody wszystko odsysamy... a później dokładamy..zpowrotem niby w porządku z naturą i slusznie.. i tak należy bo ktoś na pudełku napisałUśmiech dziś właśnie czytałem o skuteczności odżywek AF dla korali .. i tu zaskoczenie... u niektórych nie działa! Odpowiedź producenta ? Każde akwarium jest inne.. każda droga jest inna.. więc i może z tą solą.. i wodą w kranie? Każda jest inna ale złotego środka nie ma. Co do soli przygotowanej przez producentów każdy z was zapewne zauważył nawet przy prostym zasoleniu że proporcje się i tak nie trzymają... piszą dać 50 g na litr wody dla uzyskania gęstości 1.025 g /cm3 .. a musimy dać często.. 64 ... lub inne proporcje... czyż by ta RO nie była taka doskonała że nam się stężenia rozjezdzają o 5..7 % czy ktoś źle zadozował przy produkcji sole ? Reasumując.. woda RO jest niezdrowa jak w temacie... bo jałowa..kranówa lepsza... tylko skorygować ja mądrze trzeba nie koniecznie jak na pudełku napisali... a i może taniej wyjdzie i zabawy więcejOczko wkoncu to hobby ! Uśmiech
Stron: 1 2 3
Przekierowanie