Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Akwarium słonowodne - pomocy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jak w temacie. Planuję założyć akwarium słonowodne, ale nie mam żadnej wiedzy w tym temacie. Potrzebuję pomocy starych wyjadaczy, żeby uniknąć sytuacji, że po pół roku użytkowania okazałoby się, że wszystko powinienem był kupić inne, lepsze i będę w ciemnym lesie. Niestety nieznajomość rzeczy zawsze tak się kończy.
Pomocy potrzebuję praktycznie już przy wyborze szkła. Na pewno chcę żeby było optiwhite, pojemność od 450 do 600l. To tyle co wiem. Nie wiem jakie są najlepsze wymiary tego akwarium. Czytałem też coś o kominie przelewowym, ale nie do końca rozumiem co to jest i czy w ogóle jest potrzebny.

Proszę Was o pomoc w budowie domowej oazy spokoju. Mile widziane linki. Cena nie jest bardzo istotna, ważne żeby wszystko było jak należy, choć oczywiście preferuję sprzęt używany, żeby niepotrzebnie nie przepłacać.

Pozdrawiam
Sulim81
Komin przelewowy to wydzielona szybami mała część akwarium która służy do bezpiecznego zrzucenia wody do sumpa Oczko
W uproszczeniu to overflow na tym schemacie:
[Obrazek: reef-diagram.jpg]
Rozwiązanie to gwarantuje iż w przypadku braku zasilania, zatkania się czegoś, awarii pompy woda pozostanie w akwa/sumpie a nie wyląduje na podłodze.
Co do wymiarów szkła to już kwestia gustów: jedni lubią kostki inni jamniki. Weź pod uwagę tylko to że niższe akwa-mniej światła ale za to cyrkulacja musi być większa
Czyli komin musi być? Producent akwarium oferuje, że może go wykonać od razu, razem z otworem przelewowym. Jakiej powinien być wielkości przy tego typu akwarium? Zdać się na producenta, czy samemu podać wielkość komina i otworu przelewowego?
Otwory powinny być trzy:
Wylot wody
Powrót wody
Rewizja (zabezpieczenie na wypadek zatkania wylotu)
Otwory u mnie na przykład są 20 (powrót) 32 (rewizja) 40 (wylot)
Co do wielkości komina to ma on zmieścić te trzy powyższe elementy (weź pod uwagę iż przeloty przez szkło są szersze niż sam otwór)
ps: Odnośnie tego czy komin musi być: Nie, nie musi. Można mieć solniczkę bez sumpa jednakże wywalenie wszelakiego sprzętu zagracającego akwa do sumpa podnosi jego estetykę oraz pozwala na łatwiejsze operowanie. Sump daje też dodatkowe możliwości typu refugium, DBS itp. W razie problemów z jakimś na przykład agresywnym osobnikiem fauny można go odizolować w sumpie Oczko
Istotnie, brak sumpa powoduje konieczność umieszczenia wszystkiego w głównym zbiorniku. A jak sump, to i przelew.

Przy tak dużym akwarium komin warto zrobić od razu. Co do wielkości, to jeśli producent akwarium ma pojęcie o tym, co robi, to zapewne zaproponuje właściwe proporcje. Można próbować sobie radzić instalując pudełko przelewowe lub przelew własnej produkcji z rurek PCV, ale to jest mniej estetyczne rozwiązanie. Planując akwarium od początku dobrze jest na spokojnie się nad różnymi rozwiązaniami zastanowić.

Rozmiary akwarium determinuje kilka czynników - przede wszystkim miejsce, w którym będzie stało oraz fundusze (tu jak czytam nie jest najgorzejOczko). Wiadomo, że im większe, tym lepsze. Tak, jak pisze Sepher niższe akwarium pozwala zaoszczędzić na świetle, łatwiej też będzie sięgnąć do dna. Ja jednak planując swoją solniczkę poszedłem nieco w wysokość. Przy oświetleniu LED można spokojnie zaplanować 50 cm wysokości. A to da rybom nieco więcej miejsca do pływania, pozwoli też poustawiać koralowce w zależności od zapotrzebowania na światło.

Generalnie zanim zaczniesz kupować sprzęt zastanów się nad wymiarami akwarium, ile miejsca masz na sumpa (powinien mieć 1/3-1/5 pojemności akwarium), nad oświetleniem jakie planujesz i innymi przyrządami (odpieniacz).
Cytat:(powinien mieć 1/3-1/5 pojemności akwarium),
To nie słodkie Oczko Tu można oprzeć się o to co chce się mieć w tym sumpie i rozmiary tego czegoś. Niektórzy robią sumpy tylko pod odpieniacz
(18.01.2014 10:48)sepher napisał(a): [ -> ]
Cytat:(powinien mieć 1/3-1/5 pojemności akwarium),
To nie słodkie Oczko Tu można oprzeć się o to co chce się mieć w tym sumpie i rozmiary tego czegoś. Niektórzy robią sumpy tylko pod odpieniacz


No to prawda. Jedak większość jak widzę trzyma się tych proporcji. Chyba pozwalają na wygodne wsadzenie odpowiedniego odpieniacza, nieco kamlotów i makroglonów.
Koledzy już szczegółowo opisali ogólne założenia dotyczące zamówienia szkła. Ja od siebie dodam kilka zdjęć poglądowych znalezionych w internecie i wrzuconych na nasz serwer.

Zasilanie i rewizja wody wraz z grzebieniem zabezpieczającym przed wpadnięciem do komina zwierząt. Tutaj kilka słów odnośnie samej konstrukcji komina - Im większy, tym mniejszy prąd wody powoduje. Dla przykładu łączna długość grzebieni wynosząca 30cm będzie zasysała wodę mocniej niż suma wynosząca 40cm, większa siła może spowodować przyssane ryb.
Kolejną wartością jest spiętrzenie wody na grzebieniu - zależy od jego sumy szerokości i gęstości samego grzebienia. Powoduje to podniesienie wody w zbiorniku o pewną wartość zależną od tych wartości.
[Obrazek: 1.jpg]

Zrzut wody poniżej rurki od rewizji.
[Obrazek: cache_2414663166_28Kopiowanie29.jpg]

Rzut oka na konstrukcję hydrauliki i sumpa. Zaznaczam że zawór na rurce zrzutu nie jest wymagany.
[Obrazek: cache_2414663022_28Kopiowanie29.jpg]

Widok bez stelaża. Skrajnie po prawej to pompa powrotna.
[Obrazek: cache_2414664672_28Kopiowanie29.jpg]

Tak jak już Sepher wspomniał, otworów w kominie powinno być trzy; pod powrót 25mm(co nie znaczy że otwór ma mieć 25mm), zrzut i rewizja najlepiej gdyby posiadały taki sam wymiar, 32 lub 40mm.

Mebel pod akwarium powinien oczywiście mieć wcześniej nawiercone otwory w blacie - w przypadku komina wewnętrznego, odpowiednio duże by dało się tam umieścić śrubunki :

[Obrazek: asr.jpg]

Tutaj interesują cię wszystkie trzy wymiary - średnica wewnętrzna(określana jako rozmiar hydrauliki), średnica zewnętrzna(to jest twój wymiar otworów w szkle) oraz średnica kołnierza(minimalnej wielkości otwór w blacie).
Piękne foty Robert! Ach, żeby to tak inżyniersko zawsze wychodziło w praktyceOczko Ale bardzo ładnie obrazują co i jak. Mam przy okazji pytanie (może świadczy o moim niedokształceniu...) gdzie się kupuje takie ładne grzebienie jak na pierwszym zdjęciu? Ja póki co załatwiłem sprawę gąbką, ale szukam lepszego rozwiązania.
Są dostępne w na przykład w e-rybce - Klik
Jednak koszt to sporawy i jesteśmy ograniczeni do konkretnych wymiarów. Najlepiej napisać do kogoś kto posiada frezarkę CNC - Sepher ma kolegę z takim sprzętem z tego co wiem. Koszt powinien być sporo mniejszy.
Znajomy ma cnc i wycina ładne grzebyki wg podanych wymiarów.
[Obrazek: Uxp7GWI.jpg]


Cytat:Mebel pod akwarium powinien oczywiście mieć wcześniej nawiercone otwory w blacie - w przypadku komina wewnętrznego, odpowiednio duże by dało się tam umieścić śrubunki :
Zapomniałeś Nord dodać że po właściwej stronie ^^
Dzięki chłopaki za info. Ponieważ potrzebuję tylko kilku cm, nie wiem czy warto robić zamieszanie. Jak będę się wybierał do Wrocławia to pomyślimyUśmiech
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Kupię akwarium o wymiarach 160x50x50. Sumpa do tego dokupię o pojemności 100l. Z Waszych odpowiedzi wnioskuję, że starczy. Czy cały ten system przepompowujący można gdzieś dostać gotowy, czy trzeba samemu składać sobie z rurek PCV?
Trzeba samemu składać z użyciem odpowiedniego kleju do PCV Uśmiech Na allegro można dostać taniej niż sklepach, tylko staraj się kupować u jednego sprzedawcy - już się nacięliśmy z Sepherem że hydraulika, hydraulice nie równa i mimo opisu pokroju "32mm", bywa różnie ze złożeniem zestawu z dwóch rożnych źródeł.

http://allegro.pl/listing/listing.php?or...gory-90173

EDIT : uwzględnij sobie pompę powrotną o przepływie 3000L/h przy dobieraniu średnicy króćca do hydrauliki. Z tych bardziej popularnych modeli :

Hailea HX-6830 - bardzo tanio/duży pobór prądu
NewJet 3000 - równowaga cenowa/zużycia prądu
AquaBee 3000 - drożej/mały pobór prądu
Aqua Medic Oceanrunner PH 3000 - ciut drożej niż powyższa lecz o kilka watt mniejszy pobór prądu
Tunze Silence 1073.040 - jeszcze drożej lecz tylko 24watt Uśmiech

Większa lista - http://erybka.pl/pol_m_Pompy_Pompy-obiegowe-32.html lecz nie uwzględniająca energochłonnych modeli. Polecam porozglądać się po forach za używkami Uśmiech
Dzięki za szybką odpowiedź. Co do otworów podajecie wymiary i zanczaczacie, że to nie jest całkowita wielkość otworu. Czy to znaczy, że ty wymiary są wewnętrzne, czyli tylko samego światła przelotu, czy zewnętrzne, czyli na szkle?
Wymiar wewnętrzny to wymiar hydrauliki, na przykład 32mm( A ). Wymiar otworu w szkle to wymiar liczony po gwincie przelotu ( B ) Wymiar największy to wymiar otworu w blacie szafki i jest on wymiarem kołnierza przelotu w najszerszym miejscu( C ) Uśmiech - w tym przypadku lepiej brać trochę zapasu.
[Obrazek: asr.jpg]

EDIT - W wymiarach akwarium musisz koniecznie brać poprawkę że komin jest usytuowany poniżej górnej linii szkła ! Jeśli chcesz posiadać 50cm słupa wody to jest to wymiar twojego komina, zaś samo akwarium powinno mieć około 55cm wysokości ! Uśmiech
Stron: 1 2
Przekierowanie