Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Czy solniczki są biotopowe?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Moje pytanie do "posolonych" zawiera się całkowicie w temacie.

Co jakiś czas gdzieś tam się pojawia chęć posiadania słonego kawałka. Oglądam wasze słone dzieła i się zastanawiam czy prezentowane gatunki pochodzą z jakiś konkretnych rejonów. Inaczej przecież wygląda rafa w Sharmie, a inaczej plaża w Chorwacji.
Biotop w pojęciu solniczki raczej nie występuje. Myślę, że z kilku powodów: oceany to system naczyń połączonych, "uprawiamy" koralowce i ryby z jednej strefy klimatycznej. W akwariach mamy żywą skałę sprowadzaną o ile dobrze wiem z Filipin. Owszem, są zwierzęta występujące tylko lokalnie, ale zjawisko to jest chyba mniej powszechne niż w przypadku rzek i bajor Ameryki Południowej. Raczej można by się pokusić o skonstruowanie zbiornika o większym lub mniejszym zasoleniu. Ale tu zapewne znacznie drastycznie spadłaby potencjalna rozmaitość dostępnej zwierzyny.
W przypadku solniczek występują bardziej typy niż biotopy : ogólne, korale miękkie, korale twarde, korale niefotosyntezujące, fish-only czy zimnolubne (Symulacja głębokości lub/i stref podbiegunowych) - tych ostatnich raczej mało, choć akwarium z Homarami 3 lata temu na ZooBotanice, gdzie woda miała 15 czy 17 stopni(na dworze około 30), było bardzo fajne Uśmiech
Zapytałem, bo rozmawiałem wczoraj z ojcem i opowiadałem mu o kosztach takiego "morskiego oka" w domu. Taka solniczka 700l to grube tysie już lecą. Na to on, że jak jestem taki biotopowy to żebym sobie z Chorwacji skałę (zwykłą) przywiózł i parę rybak złapał i kraba i będzie słony biotop.
W takim kontekście... To tak, wtedy mowa o biotopie morskim w temacie akwarystyki. Myślałem(Bartek pewnie podobnie) że chodziło o to czy morskie dzieli się na biotopy Duży uśmiech
Dokładnie tak, tylko to wydaje się proste jak gwizdek. Pytanie jak by to wyglądało? Takie słone malawi by wyszło. Tylko, że w malawi to pyszczki są kolorowe, a tu? Mirunę wpuszczęUśmiech? No ale zawsze to solniczka.

I tak nie szybciej niż po wakacjach, więc jest jeszcze sporo czasu na wymyślenie oryginalnego słonego biotopuUśmiech.
O ile nie skończyłoby się to haltem na granicy za przemyt zwierząt czy żywej skały(oba scenariusze nielegalne), to pewnie tak by to właśnie wyglądało Duży uśmiech
Słyszałem o przypadku gdy dziecko bez wiedzy rodziców schowało muszelki z Egiptu w bagaż i podczas kontroli były spore nieprzyjemności. Nie wiem ile w tym prawdy, jednak wydaje mi się to bardzo prawdopodobne.
Ja oprócz paru butelek wina przywiozłem z Grecji kraba, do złudzenia podobnego do percnona. Niestety znalazłem go nie w morzu, a podczas kolacji w muszli małża, więc pożytku z niego w akwarium nie ma... Tak więc pewnie zależy gdzie się trafi - kontrola może być mniej lub bardziej drobiazgowa. Tak czy owak przewożenie zwierząt bez stosownych zezwoleń jest nielegalne.
Wszystko oczywiście na legalu Oczko Ponad 1000 osób na forum, trzeba uważać co się pisze i pokazuje na zdjęciachUśmiech. Taczkę gruzu z plaży pewnie puszczą,[/align] ale żywe zwierzęta to już inna bajka. Poczekamy na Chorwację w schengen.
Okazuje się, że nie jest to prosty temat. Jednak są tacy którzy się w to zagłębiają. Czytałem na TheReefTank.com, że popularna ostatnio jest rafa karaibska (jako reef biotop) i że żyją tam trochę inne żyjątka niż na przykład na wielkiej rafie. Ale temat jest za szeroki myślę, na pewno jak dla mnie. Na wielkiej rafie żyje podobno 300 różnych koralowców, 2000 gatunków ryb i ze 4000 różnych skorupiaków. Jest w czym wybieraćUśmiech.
Adam napisał(a):Na wielkiej rafie żyje podobno 300 różnych koralowców, 2000 gatunków ryb i ze 4000 różnych skorupiaków. Jest w czym wybierać

zapewne to jest przyczyną, dla której większość amatorów morskich akwariów nie zaprząta sobie głowy biotopemOczko

marcinsz30

Biotop Bałtyku jest chyba trochę inny niż biotop okolic Wielkiej Rafy Koralowej Uśmiech a chyba są to biotopyUśmiech
I temperatura, i korale, i jakość wody, i czynniki chemiczne ( tam ilość korali i wapienia, u nas zanieczyszczenia Oczko )
Stąd też inne życie bogatsze, uboższe.

Takie Morze Północne łączące się z Bałtykiem. Niby takie samo, tylko zimniejsze i otwarte na Atlantyk, ale o ile bogatsze w żarcie niż nasze. Dorsze z Północnego są dwa razy większe niż te łapane w naszym morzu.

Uważam, że ze stanowczością można powiedzieć, ze są akwaria słone biotopoweUśmiech, tylko chcąc mieć cacko jak nasi posoleni, kto odpali biotop Bałtyku? Ja bym odpalił z fląderkami i krewetkami Uśmiech
To tak, jak z biotopem polskich jezior. Piękne ryby, ale odpal w domu akwarium, w którym zimą będzie kilka stopni?Uśmiech
Biotop polskich jezior ma jeszcze jedną wadę. Co z karpiem w wigilę, odłowić naszego czy przyniść drugiego ze sklepu? A biotop bałtyku, tam można śmiało na dno wrzucić jakiś wrak, albo puszkę po konserwie i będzie naturalnie. Przykre, ale prawdziwe.
Cytat:zapewne to jest przyczyną, dla której większość amatorów morskich akwariów nie zaprząta sobie głowy biotopemOczko
Tak, większym zmartwieniem jest dobór ogólnej obsady. Trzeba naprawdę dokładnie dobierać zwierzęta gdyż solniczka szybko weryfikuje błędy... Albo nowy nabytek zostaje zjedzony/zabity albo na odwrót: killuje pozostałą obsadę, tudzież zajmuje się z uwielbieniem aranżacją wciągając kolejne koralowce jako przystawkę. Zdarzają się też gatunki które rearanżują naszą solniczkę ściągając korale, przekładając skały itp.

marcinsz30

A co dałby piasek z Bałtyku w solniczkach, które posiadacie. Czy w ogóle ma jakieś zastosowanie w słonej akwarystyce?
Stron: 1 2
Przekierowanie