Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Na co zwracamy uwagę przed kupnem ryb
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Napisze kilka słów, na co powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie ryb do naszych akwariów.
Jeśli jedziemy sami po ryby do hodowcy lub sprzedawcy dokładnie przyglądamy się przyszłym podopiecznym.
Sprawdzamy wizualnie czy ryby nie mają:
-poważnych obtarć
-dziwnych plam na skórze
-zdeformowanych lub postrzępionych płetw (może to oznaczać wady genetyczne)
-guzków lub wyrostków pod skórą (może to oznaczać pasożyta lub wesz rybią)
-zaczerwienień lub krwawych przebarwień w okolicy narządów płciowych
-zapadniętych brzuszków (taka ryba od razu nie nadaje się do kupna, bo na 10 ryb przezywa 1-2 sztuki szkoda ryb i pieniędzy)
zwracamy również uwagę na inne rzeczy:
-czy ryby nie mają mętnych oczu
-czy nie są nabrzmiałe, nadymane (może być to oznaką jakiejś dolegliwości trawiennej lub podawania złych pokarmów przez sprzedającego)
-czy nie mają najeżonych łusek
-czy nie mają dziur w płetwach lub na ciele

Dopytujemy sprzedawcę o warunki w jakich ryby są trzymane, ile trwała kwarantanna (musi to być minimum 3 tygodnie), prosimy o podanie parametrów wody, oraz o pokazanie pokarmów jaki były karmione ryby. Jest to bardzo ważne i zazwyczaj sprzedawcy nie są przygotowani na takie pytania i wtedy wychodzi ewentualna zła dieta ryb.
Podczas rozmowy cały czas obserwujemy ryby i sprawdzamy:
-czy ryby zachowują się naturalnie
-czy się nie trzęsą
-czy podczas pływania nie uderzają o ściany akwarium
-czy nie kręcą się w kółko
-czy nie ocierają się o kamienie, dno lub inne elementy wyposażenia
-czy ryb nie jest zbyt dużo w akwarium, co powoduje ogromny stres u ryb
Jeżeli jest taka możliwość, to staramy się zaobserwować jakie odchody wydala ryba, jeżeli cienkie (włosowate) i ciągnące się to może być oznaką dolegliwości trawiennych.

Dobra jedziemy dalej często się zdarza, że ryby kupujemy w ciemno płacimy i czekamy na wysyłkę modląc się żeby wszystko było ok i licząc na uczciwość sprzedawcy. Przed takim zakupem dzwonimy do hodowcy/sprzedawcy i najlepiej robimy z siebie totalnego laika. Zadajemy pytania nie wychylając się zbytnio z wiedzą i czekamy na odpowiedzi. Wtedy wszystko wychodzi, czy leją nam wodę i na żywca próbują wcisnąć ryby o których pojęcia nie maja, czy w ogóle orientują się jakie ryby sprzedają. Zadajemy ogrom pytań o jedzenie, o wodę, o kwarantanne, o temperaturę itp. sprzedawcy muszą na te pytania odpowiedzieć jak chcą ryby sprzedać. Jak zobaczycie, że zaczyna się kręcenie to lepiej dajcie sobie spokój na pewno jeszcze trafi się inna okazja.
Często się zdarza, że ludzie sprzedają ryby pod nazwami nie adekwatnymi do danego gatunku, wtedy można się zdziwić i zamiast hipka dostać bóg wie co. Ważne jest też żeby się dowiedzieć, z jakiego źródła pochodzą ryby, czy odłów, czy pokolenie hodowlane F1, czy nie ma pokrewieństwa krwi no i czy czasami nie jest to pokolenie hybrydowe (tzw krzyżówki) np. 260 z 411 lub 340 z 333 itp.
Chyba się troszkę rozpisałem, ale może coś pomogłem i może ten tekst kogoś uchroni przed stratą ryb, które nie są tanie.

marcinsz30

Tak...to ważne. To i ja dołożę cegiełkę :


[attachment=1693]
Z ostatnim punktem się nie zgadzam. Nie każdy musi mieć akwarium biotopowe.

marcinsz30

Diabeł tkwi w szczegółach...wiadomo o co chodzi przecież. Ja się zgadzam, bo lubię biotopowe, ale nie neguję innych Uśmiech
Bratko napisał(a):zwracamy również uwagę na inne rzeczy:

-czy nie są nabrzmiałe, nadymane (może być to oznaką jakiejś dolegliwości trawiennej lub podawania złych pokarmów przez sprzedającego)

z wyjątkiem nadymki (Lagocephalus) Uśmiech
Wszystko ładnie i pięknie, ale czy nie brakuje wskazówki, by rybki dobierać pod wielkość akwarium, oraz by sprawdzić, czy akwarium na pewno ma narożniki i nie jest kulą ?
Z tego co widzę opis tyczy się kupna, a nie wyboru obsady rybnej Język Temat obsady to drugi taki(jak nie większy topic) Uśmiech
I ja to widzę, ale im więcej się o tym mówi, tym lepiej.
Panowie po to ten temat tu wstawiłem żebyście przeczytali i dodali coś od siebie wszystkie szczegóły są ważne także dobór ryb do zbiornika ,ten temat powstał z myślą o zbrojnikach bo na tych rybach się coś tam znam, ale jest przydatny przy zakupie innych gatunków ryb i tu prosiłbym o wasze uwagi
Przekierowanie