akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Rozmnażane miedzika obrzeżnego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam jestem tu nowy.Dzisiaj podwyższyłem temperaturę wody w akwarium do ok 28stopni i moje niedziki zaczęły coś wyprawiać znaczy zaczęły się tak gonić po akwarium obijać się o siebie tak jak by coś swoim zachowaniem chciał pokazać.Czyżby tarło??? Mam nagrany filmik z tego zachowania ich tylko nie wiem czy da się wrzucić na forum tutaj.Jak by ktoś chciał zobaczyć do piszcie proszę na gg 24569068.Jednak proszę was o pomoc na tym forum bo widzę że piszą tu mądrzy ludzie to może udało by się coś osiągnąć.

Pozdrawiam

Akwariarz

Samce miedzików w ten sposób konkurują miedzy sobą o samicę i terytorium do tarła wolne od przeciwników. Takie pokazy dominacji objawiają się bardzo często pod wieczór. Jest to pora kiedy dochodzi zwykle do tarła.
Jeśli masz samice to chociaż na to najczęściej nie wygląda, one wybierają faceta do aktu zapłodnienia ikry. Warto więc być najsilniejszym, największym, najpiękniejszym w stadzie. Najczęściej obserwowałem samca miedzika płynącego za samicą w okoliczne zarośla gdzie na krótki moment parka przywierała do siebie i odskakiwała nagle.
Efektem jest kilka spadających ziaren ikry. Cały proces powtarza się, aż samica pozbędzie się ikry. Między tymi aktami samiec jak najbardziej mierzy się ze swoimi przeciwnikami "strosząc" ciało a kiedy drugi mu odwzajemni, obijają się bokami dodatkowo ścigając się nawzajem jak wspomniałeś.
Tak mniej więcej, wygląda tarło miedzików w akwarium.
Dodam, że takie zachowanie samców niekoniecznie musi kończyć się tarłem. Możliwe, że w twoim przypadku podwyższona temperatura spowodowała pobudzenie samców.
To czyli jest jakaś szansa aby do tego tarła kiedyś doszło czy to raczej nie możliwe,z tego ci się zorientowałem to mam 1 samice i 3 samce.

Akwariarz

Powiem w najprostszy możliwy sposób. Miedziki nie lubią za bardzo twardej wody do tarła. Nie są pod tym względem tak wymagające jak neonki. Jednak im mniejsza twardość węglanowa (KH) tym łatwiej i chętniej się trą. Za niską twardością węglanową idzie w parze niższy odczyn wody z reguły, w pobliżu Ph-7,0.
Z tego prostego powodu jak twardość wody, niektórzy akwaryści obserwują trące się u nich, różne gatunki potrzebujące mniej lub bardziej miękką wodę a inni mogą tylko sobie pomarzyć.
Nie znaczy to jednak że jesteś bez szans jeśli masz twardą wodę. Oto bowiem, wiele gatunków wraz z ich kolejnymi pokoleniami rozmnażanymi w akwariach, staja się mniej wymagające pod względem parametrów wody. Sam obserwowałem neony innesa trące się w twardej wodzie na drugi dzień po podmianie. Takim sztandarowym przykładem są skalary bez problemu trące się i uzyskujące zdrowe dzieci w twardej kranówce. Obecnie, trą się każdemu i net jest pełny zarówno pytań jak i odpowiedzi co i jak robić po złożeniu ikry przez skalary.
Zostaje ci obserwować rybki czy nie dochodzi do aktów tarła w akwarium. Warto czasem podejrzeć miedziki z rana, gdy oświetlenie nie jest jeszcze włączone.
przyjrzyj się także samiczce która znacznie mniej "miedziana" od samców powinna mieć lekko wypukły brzuszek co niejednokrotnie oznacza dojrzałą ikrę. Jeśli, pewnego dnia zobaczysz, że jest wyraznie chudsza, to znak, że miedziki jednak tarły się w twoim akwarium.
Jest też pewien trick możliwy do zastosowania w akwarium. Nie podmieniasz wody przez dwa tygodnie. Po tym czasie robisz sporą podmianę rzędu 50%.
A przez okres wcześniej wspomnianych dwóch tygodni karmisz miedziki z dużym udziałem żywego lub mrożonego pokarmu. Najskuteczniejsze będą larwy ochotki, wodzienia, solowiec, rurecznik. Jest wówczas nadzieja, że następnego dnia będą "szaleć" w akwarium.
Jest to stara metoda stosowana przez całe rzesze hodowców. Różnica polega na tym, że oddzielają samce od samic i po okresie obfitego karmienia wpuszczają obie płcie do specjalnie przygotowanego akwarium z odstaną wodą. Często, specjalnie o niższej twardości co dodatkowo pobudza rybki do rozrodu.

Eh...Miało być prosto. Mam nadzieję. Wink
No tak teraz rozumiem wszystko,jednak to był fałszywy alarm bo samiczka nie ma wypukłego brzuszka tylko samce za nią gonią trochę ,ale kto wie może coś w przyszłości z tego będzie