Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: AQUAEL PHOSMAX BASIC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
PREPARAT AQUAEL PHOSMAX BASIC 1L

Chemiczny absorbent fosforanów z wody akwariowej. Ma postać drobnego żwirku przypominającego z wyglądu miniaturowe kulki ceramiki. Dzięki unikalnemu składowi na drodze reakcji chemicznej wychwytuje z wody, wiąże i pochłania uciążliwe fosforany. Podobnie jak pozostałe media filtracyjne AQUAEL – sprzedawany jest w wytrzymałych pudełkach zawierających foliową torebkę z wypełnieniem o objętości 1 l. Najwygodniej stosować go – podobnie jak np. węgiel aktywny – przesypując do specjalnego ażurowego woreczka. Należy umieścić go w filtrze, najlepiej tuż za warstwą wkładów mechanicznych (gąbek lub waty) tak, aby trafiająca tam woda była już wstępnie oczyszczona z widocznych zawiesin. Wkład wydajnie chłonie z wody fosforany. Jest przy tym całkowicie bezpieczny zarówno dla ryb i bezkręgowców akwariowych jak i dla roślin. Działa selektywnie nie wychwytując z wody pożytecznych związków takich jak mikroelementy i witaminy. Nie wydziela do wody żadnych toksycznych substancji. Co więcej, działa również jako wkład biologiczny, bowiem pomiędzy jego drobnymi kulistymi cząstkami szybko wytwarzają się warunki idealne do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Z biegiem czasu – jako absorbent fosforanów – ulega stopniowemu wyczerpaniu. Chcąc zachować ciągłość jego działania zaleca się wymieniać go nie rzadziej niż raz na 4 tygodnie. Zawartość jednej torebki wystarcza do akwarium o pojemności 200 l.

Od siebie mogę dodać że użyłem tego produktu w swoim akwarium 112l. Wsypałem do filtra wewnętrznego 500ml (połowę opakowania) i po 8 godzinach PO4 z 5mg/l spadło do 1mg/l.
Czy można to stosować akwariach słodkich i słonych?
NIESTETY ANI NA STRONIE PRODUCENTA ANI NA OPAKOWANIU NIE JEST TO PODANE MI W ZOOLOGU SPRZEDALI TO JAKO ŚRODEK DO AKWARIUM SŁODKOWODNEGO

Akwariarz

Te absorbenty często zawierają tlenek żelaza co powoduje przyciąganie anionu fosforu jak i często, krzemu.
Podobno stosując absorbent do krzemianów pozbywamy się przy okazji fosforu a pochłaniacze krzemionki są dedykowane z reguły do wody słonej ale i słodkiej również.
Jak substrat choć trochę ma kolor rudawy to mamy do czynienia ze środkiem opartym na tlenku żelaza.
Obecnie można spotkać nowsze/inne produkty działające na innej zasadzie jak sądzę.
Przekierowanie