Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Nieduże akwarium morskie - co na start?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
No dobrze, mamy:
* szkło 90x45x45 czyli jak słusznie Robert zauważył 182 litry
* pokrywę alu z oświetleniem 4xT5 39W
* świetlówki 2 x Sylvania Coralstar, 1 x Sylvania Marinestar, 1 x Philips Aquarelle
* odpieniacz Red Sea Berlin x2 (choć sprzedający jeszcze się nie odezwał)
* dwie pompy cyrkulacyjne JVP-101
* sterownik Skalar z pH-metrem
* filtr RO4 (bez DI i raczej nie będzie bo po co?)
* prosty miernik TDS
* salimetr

Coś jeszcze ze sprzętu będzie potrzebne? Co dalej?

diabeelek

Widzę, że decyzja zapadła o solniczce Uśmiech
To ze sprzęt kompletuję, nie znaczy że zaraz będzie ono zalane. Miejsce w szafie jest i może poleżeć. Jeszcze trochę powalczę z glonami słodkowodnymi Oczko
Spkój i cierpliwość to domena akwarystów. No i jak by to było: szef forum bez solniczki? Bez sensu, nieOczko.
Sól - zaopatrz się od razu w paczkę minimum 10kg, polecam Kenta bo w sumie najmniej roboty przy nim(obywa się bez dozowania pierwiastków między podmianami). Czytałem też dobre rzeczy o Aquaforest FSRS(wersja dla korali, w sumie jedna z nielicznych które podają docelowe parametry przy danym zasoleniu).
Ponadto waga kuchenna, pompa do mieszania soli.
Z chwilą gdy zalejesz wodę do zbiornika i zaczniesz solić, możesz zamawiać skałę i piasek. Generalnie po sukcesie z suchą, mogę Ci polecić około połowy całkowitej zawartości - troszkę zaoszczędzisz. Resztę dobrze by było jednak kupić żywą ze względu na łatwiejszy rozwój. Docelowo powinno być około 10-20% objętości zbiornika zapchane skałą Uśmiech Piasku licz warstwę około 1.5 - 2.0cm.
Testy... Jeżeli te które posiadasz w domu nadają się do słonej wody to w zasadzie przydadzą się tylko NO2 i NO3. Osobiście wrąbałem się na minę i koszta, bo kupiłem pełen zestaw, a użyłem może z 10 razy(głównie bez powodu).
Kup sobie strzykawkę 2ml i setkę "dobrej" wódki - w sensie nie jakąś z Lidla lub Biedronki bo tam więcej mety niż alkoholu Duży uśmiech Może się przydać podczas dojrzewania jako tania pożywka dla bakterii.
Czyścik do szyb - najlepiej na zwykłe żyletki, ponieważ jak dobrze akwarium zarośnie to tępią się po jednym czyszczeniu Duży uśmiech
Odmulacz z pompką - przy morszczaku nie chciałbyś napić się wody, chyba, że lubisz solankę Duży uśmiech
Oczywiście oświetlenie nocne na pasku led Duży uśmiech - wystarczy 10cm(6diód) niebieskich na taki zbiornik i będziesz miał w nocy dyskotekę barw przy koralach fluo.

W sumie to chyba wszystko na chwilę obecną Uśmiech W razie czego dopiszę w tym wątku.
Takie drobiazgi jak waga, pompa do mieszania, to wszystko się znajdzie w domu.

Tak właśnie liczyłem - 30 kg żywej skały. Bez suchej.
Piasek... Jaki piasek, żywy? Coś konkretnego możesz polecić?
Piasek sypać od razu? Z tego co pamiętam, to Ty startowałeś pierwszy zbiornik bez piasku i dopiero później go dosypywałeś?
Żywy piasek. Można go dać od razu, zarośnie glonem czy okrzemkami, ale to minieUśmiech Natomiast najpierw układasz w akwarium skałę, dopiero potem sypiesz piasek, żeby jakiś podkop w przyszłości nie spowodował zawalenia konstrukcji. Waga czy pompa nie są niezbędne. Ja kiedy jeszcze bawiłem się w mieszanie robiłem to ręcznie w wiadrze, sprawdzając zasolenie salimetrem. Testy - moim zdaniem przez pierwsze 2-3 miesiące niepotrzebne, i tak zalewasz i czekasz. Ogólnie to testy robiłem w akwarium chyba raz. Dopóki nic złego się nie dzieje to zbyteczny wydatek. Za to wódeczka to i owszemUśmiech Odmulacz - niepotrzebny, ja używam metrowego węża i nie łykam solanki. W razie czego dezynfekcja wódeczką pozostałą po przyrządzeniu VSV.
Tak, pierwszy zbiornik startowałem bez piasku, lecz dosypanie skończyło się tak, że zgnił i musiałem go wyciepać.
Co mogę polecić... Nie wierzę w magiczne zdolności "żywego piasku" prosto z opakowania, które leżało Bóg wie ile na magazynie. Osobiście posiadam Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite - czy jest jakiś magiczny to nie wiem, lecz nie zgnił i to już uznaję za wielki sukces, choć minusem jest duża ilość pyłu który trzeba wybrać filtrem z watą z toni po wsypaniu go. Jeden worek to zdecydowanie mało, należałoby brać dwa opakowania po 9kg. Możesz też dorwać od ludzi "używany", który już w sobie zawiera urozmaiconą florę i powinien być w dużej mierze pozbawiony pyłu który lekko mówiąc irytuje przy każdym kopaniu zwierzaków.
Cytat:Ponadto waga kuchenna, pompa do mieszania soli.
Burżuazja Oczko Da się bez tego

Cytat:polecam Kenta bo w sumie najmniej roboty przy nim(
Również

Cytat:Kup sobie strzykawkę 2ml i setkę "dobrej" wódki
Przydają się też strzykawki "setki"

Cytat:Odmulacz z pompką - przy morszczaku nie chciałbyś napić się wody, chyba, że lubisz solankę Duży uśmiech
Esh, też burżuazyjny wynalazek Oczko

Cytat:Oczywiście oświetlenie nocne na pasku led Duży uśmiech - wystarczy 10cm(6diód) niebieskich na taki zbiornik i będziesz miał w nocy dyskotekę barw przy koralach fluo.
Odkąd mam nocne to ani jedna ryba nie wyfrunęła ze zbiornika.

Cytat:Nie wierzę w magiczne zdolności "żywego piasku" prosto z opakowania
Również jestem pozbawiony tej wiary. Wolę suchy, po 5zł/kg. Jeżeli startujesz z żywej skały piasek zalecałbym dodać po 2-3 tyg. Z skały wyleci trochę syfu, dodatkowo można ją przedmuchać i z szyby prościej się to zbiera.

Przy takim starcie warto wrzucić parę pancernych miękkasów. Uwielbiają azot, fosfor i są zastępczą formą testów: Polipują-bangla, Pochowane-nie bangla Oczko
No dobrze, mamy:
* szkło 90x45x45 czyli jak słusznie Robert zauważył 182 litry - ok
* pokrywę alu z oświetleniem 4xT5 39W
* świetlówki 2 x Sylvania Coralstar, 1 x Sylvania Marinestar, 1 x Philips Aquarelle - ostatnia do zmiany na coś niebieskiego
* odpieniacz Red Sea Berlin x2 (choć sprzedający jeszcze się nie odezwał)
* dwie pompy cyrkulacyjne JVP-101 - co o nich myślę napisałem w innym wątku
* sterownik Skalar z pH-metrem - na razie niepotrzebny
* filtr RO4 (bez DI i raczej nie będzie bo po co?) - ano po to aby mieć czystą wodę i nie narzekać potem na plagi egipskie
* prosty miernik TDS - po Demi - 000
* salimetr - przyda się
- chłopaki zasadniczo napisali co jak ... jak zamierzasz rozwiązać filtrację - sump? koniecznie automatyczna dolewka (najbardziej niedoceniany element w morszczyźnie)
- ja jadę od początku na soli Preis ... Aquaforest jest z probiotykami (widziałem dwa akwaria po jej użyciu i nie polecam ma tylko jedną "zaletę" cenę )
- o suchej skale i jej wadach i zaletach pisałem w innym wątku;
- kup bakterie np. prodibio połowa wody najlepiej z działającego baniaka ... jeżeli piach to zaszczep go piachem z działającego akwarium ... itd. .... daj znać jak będziesz ruszał będziemy czuwać wtedy
Mnie połowa wody z dojrzałego zbiornika nie uchroniła od dojrzewania. W prodibio warto zainwestować - to parę złotych.
Świetlówki dziś dotarły, jutro lub pojutrze będzie odpieniacz. Będzie też JVP-201 na magnesie (promocja na Allegro Oczko ).

Sól, Kent w tej chwili po 75 zł w promocji w erybce za 6,6 kg, albo niecałe 82 zł w akwarystyczny24 (tam jeszcze są akwamonety za zakup, więc 10% się zwraca) - 2 opakowania będą potrzebne, jedno na zalanie drugie na podmiany.

Piasek - jakiś konkretny polecacie? A może ktoś będzie swój sprzedawał? Uśmiech

Bakterie - faktycznie patrząc na start u paweltatoo, chyba warto dołożyć te parę złotych, więc będą.

No i żywa skała. Tylko żywa będzie. Ale to jeszcze jest czas Oczko
Rafał a za skałką się już cenowo rozglądałeś gdzie są dobre ceny ??
Tak, już wstępny rekonesans zrobiony i jest szansa na zmieszczenie się w 600 zł z transportem za 30 kg.
Rafal napisał(a):Ale to jeszcze jest czas

Skałę raczej należy wsadzić od razu. To główne medium filtracyjne. No, może po 24 h, jak się woda wymieli. A drugie opakowanie soli będzie Ci potrzebne za kwartał, więc nie przeinwestujOczko Piasek możesz dać później. Poszukaj używki na innych forachUśmiech
Ale pisząc to "jeszcze czas" miałem na myśli to, że jeszcze nie mam zamiaru solić wody, bo trochę krewetek i ryb pływa jeszcze w tym akwarium, i raczej słona woda im nie posłuży Oczko
Stron: 1 2
Przekierowanie