Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: [346 + 96] Jamnik
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Zagęściliśmy ostatnio ruchy w stronę przesiadki i dziś akwarium stanęło na nowych nogach. Mógłbym podzielić się kolejną barwną relacją z przeprowadzonych działań, ale ponieważ w piwnicy spadła mi na palec opona (że też taka rzecz ma ścisły związek z akwarystyką morską...) i boli mnie onże irytująco, ograniczę się do podstawowych faktów.

Kilka dni temu opróżniliśmy akwarium z życia i wody. To, co zostało żyje w przyszłym sumpie na... stole w jadalniUśmiech Stosowna fota w odpowiednim wątku jak już uporządkuję stół, bo teraz nie można nawet piwa na nim wypić. Nie mam zresztą jeszcze właściwego kufla, więc nie ma co w ogóle gadaćOczko Po kilkudniowym odpoczynku i przytarganiu do domu bloczków ytonga, dodatkowej skały i kilkudziesięciu litrów słonej wody (uff...), nastąpił dzień prac remontowych. Demontaż akwarium i likwidacja szafek:
[Obrazek: miejsce.JPG]

wtarganie bloczków
[Obrazek: balagan.JPG]

i instalacja nowych nóg
[Obrazek: bloczki.JPG]

Powiedzmy tyle - stoi. I nie drążmy niepotrzebnieOczko Na szczęście dziecko spało wyjątkowo długo na spacerze z babcią. Na szczęście różne rupiecie z piwnicy się przydały. Oczywiście dziś był idealny dzień na inwentaryzację w pobliskim Brico, co wydatnie podniosło temperaturę w domuOczko Dla wszelkiej pewności przymocuję jeszcze blat do ściany, ale konstrukcja wydaje się ok.

Wieczorem wlewamy wodę, skałę i przekładamy życie z małego akwarium. CDNOczko
Fajnie się w szkle odbija mniejsza solniczka Oczko

tomek wrona

Już nawet widać odbicie na ostatniej fotceUśmiech
Kibicuję Duży uśmiech
Dobrze, że nie widać mnie w lekkim negliżu... Muszę uważać jak robię zdjęcia, wszystko wypatrząOczko

irekw71

Czy telewizor nie będzie przeszkadzał w pracach przy akwarium i czy wilgotność go nie zabije?

marcinsz30

irekw71 napisał(a):Czy telewizor nie będzie przeszkadzał w pracach przy akwarium i czy wilgotność go nie zabije?

O to samo chciałem zapytać, a biorąc pod uwagę ilość odparowywanej wody w słonym...nie znam się, dlatego pytam.
Druga sprawa, chcesz ustawiać bloczki pionowo? Nie boisz się o ich wytrzymałość? Ja w pierwotnych założeniach myślałem o podobnym rozwiązaniu, ale o bloczkach 24x59cm czy jakoś tak i kładzionych w poziomie.
Zapowiada się super Uśmiech tak trzymać, czekam na następne fotki
Poproszę o wymiary zbiornika?
Pionowe bloczki są spoko. Będzie tego około 170kg na nóżkę. To jakby stanąć we dwoje na jednej. Nie pęknieOczko
No to się porobiło Uśmiech
Po kolei. Co do bloczków miałem wątpliwości, ale przecież ich wytrzymałość na ściskanie chyba nie jest orientowana kierunkowo. 60 cm mi ładnie pasowało pod odpieniacz. Gdybym kładł poziomo musiałbym je ciąć na długość. Miałem taki moment słabości, ale spuchnięty palec skutecznie odwiódł mnie od zbytecznych fanaberii. Bloczków jest 12. Waga akwarium nie powinna przekroczyć pół tony z blatem, wodą, skałą itd. W takim układzie na bloczek przypadnie mniej niż 50 kg. Dla pewności usiadłem na jednym, a ważę mniej więcej podwójne przewidywane obciążenieOczko Bloczek nie wykazał oznak niezadowolenia.

Wymiary zbiornika nietypowe 220 x 35 x 45 h. Takie akwarium zamówiliśmy zakładając słodkie, żeby wypełnić lukę między lodówką a ścianą. Wody może nie dużo, więc z obsadą nie poszaleję, ale te lubiące pływać będą miały się gdzie rozpędzić.

Parowanie. To zagadnienie niepokoiło mnie przy słodkim. Całe akwarium jest jednak przykryte. Do tej pory telewizorku nic nie było. Zastanawiam się też nad fenomenem parowania wody w morskim. Czy twierdzenie, że woda słona paruje szybciej niż słodka jest potwierdzone w jakiś naukowy sposób? Nie bardzo pojmuję dlaczego tak miało by być, ale może jest jakiś kruczek.

Obserwacje.
1. Piasek z poprzedniego akwarium pójdzie do kosza. To, co było w głębszych warstwach, nie zachęca do jego wykorzystania. Babka będzie miała kilka dni stresuSmutny
2. Lampa oświetla dość szeroką część akwarium, dając możliwość znalezienia stref bardziej i mniej naświetlonych. Może drugi taki moduł wystarczy?Uśmiech

A oto ku uciesze gawiedzi obraz ogólnej zadymy po przekładceUśmiech
[Obrazek: DSC_9760.JPG]
Ten telewizor na dole fajniejszy a tak serio bardzo podobają mi się jamnikowate akwaria.
Ja również wolę akwaria długie.
Bartka akwarium widziałem jako słodkowodne i bardzo mi się podobało.
Taki kształt zbiornika stwarza pozory dużo większego litrażu niż w rzeczywistości.
Moim zdaniem Bartek jak zrobisz drugą taką lampę będzie ok.
A gdzie kufelek do kasztelanka?))
Kufelek jeszcze nie dotarł, bo Marcin do mnie nie dojechał.
(30.06.2014 23:22)Rafal napisał(a): [ -> ]Kufelek jeszcze nie dotarł, bo Marcin do mnie nie dojechał.

A już się bałem, że nie zamówił. A tak poważnie to myślałem, że piwko z butelki smakuje najbardziej a jednak z kufla bardziej. Sorki, że nie na temat)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Przekierowanie