Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Projekt 100l
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Jako, że po zawitaniu tutaj i odkryciu, że istnieje ciekawa akwarystyka poza światem dyskowców Oczko, złapałem akwarystycznego bakcyla na nowo to też zamarzyło mi się kolejne akwarium. Mam pusty zbiornik ok 100l i po chwili wachania czy go nie posolić zdecydowałem się jednak na słodkie a i tu był oczywiście problem z nadmiarem pomysłów. W podjęciu decyzji pomógł mi mój syn i tak padło na akwarium z małymi rybami i krewetkami. I tu pytanie do Was ponieważ spodobały mi się razbory galaxy zastanawiam się jakie towarzystwo innych ryb będzie najlepsze i jakie krewetki mógłbym z nimi trzymać. Oczywiście z uwzględnieniem, że jestem zółtodziobem i leniwym człowiekiem, więc gatunki te muszą być dla mnie wyrozumiałe i łatwe w hodowli. Później zastanowimy się na pięknymi roślinami dla leniwych i podłożem do akwarium. Duży uśmiech
Krewetki - jakakolwiek odmiana barwna neocaridina davidi, tj. Od najpopularniejszych red cherry, przez White Pearl, Blue Pearl, yellow, Orange sakura, carbon, schoko, black i wiele innych, jest tego cala masa ale w zbiorniku możesz trzymać jedna odmianę barwna. Do tego mozna dodac babaulti Green czy babaulti stripes. To z tych rozmnazajacych sie w akwarium. Ciekawymi krewetkami sa krewetki Red nowe (tzw. Pinokio), jednak one w akwarium sie nie rozmnożą, za to dużo plywaja w toni.

Ryb tez jej sporo. danio galaxy, danio erythromicron, sundadanio axelrodi blue, axelrodia riesei, bystrzyk amandy, Male razborki - boraras brigitae, boraras uropthalmoides, boraras merah, szczupienczyk karlowaty.
Czyli krewetki tylko jedną odmianę chodzi o to, że się będą krzyżować ze sobą czy się " zwalczają" ? Jeśli chodzi o ryby to zdecydowałbym się na razbora galaxy, danio erythromicron i szczupienczyka karłowatego tylko ten ostatni lubi podobno wodę kwaśną ph ok 5,5 a dwie pierwsze lekką zasadę ph ok 7,5 . Sorry jeśli zadaje głupie pytania, ale to nowe zagadnienia dla mnie.

Jaką ilość wyżej wymienionych ryb mogę trzymać w zbiorniku w jaki układzie?
Zrobisz wodę dla krewetek neocaridina, czyli ok. 6,5 - 7 i będzie dobrze.

Chodzi o to, że krewetki się krzyżują a z takich krzyżówek, bez dalszej selekcji, nic ciekawego nie wyjdzie. Dlatego jedna odmiana barwna Neocaridina davidi + jedna odmiana Babaulti + ewentualnie Red Nose i masz 3 rodzaje krewetek i ruch w zbiorniku.

Co do rybek, przemyśl jeszcze raz obsadę, bo galaxy i erythromicrony będą się chowały po krzakach, szczupieńczyki zajmą górną strefę a środek masz pusty (red nosy będą pływały Oczko).
Polecam jeszcze kirysy Corydoras hastatus i otoski - na dno. Z tym że akurat te kirysy też sporo pływają w środkowej strefie akwarium.
ciężko ostatnio z hastatusami. Od ponad pół roku je zamawiam i nie można dostać.
O kirysach i otoskach też myślałem. Kirysy to chyba te co ma Kamil fazi jeśli dobrze kojarzę. Rafał co proponujesz na środkową strefę.

Jaką ilość przy układzie
- razbora galaxy
- danio erythromicrony
- szczupinczyk
- kirys Corydoras hastatus
- otoski
- krewetki red cherry, Babaulti i pinokio
Owszem mam hastatusy Oczko misiekkow - od niego kupiłem i polecam, ale nie wiem czy jeszcze ma. Fakt, dostać je trudno (bo chyba nigdzie indziej nie były do dostania)
Mogą być tez corydoras habrosus (które tez kiedyś miałem Oczko )
fazi_poz napisał(a):Mogą być tez corydoras habrosus (które tez kiedyś miałem Oczko )
Ten nawet bardziej mi się podoba, dzięki Kamil a co na środek i w jakich ilościach?
Ja jak zdarta płyta się powtarzam - razbory espei , mają intensywniejsze kolory niż np. klinowe i dużo pływają na pierwszym planie . Do tego może haremik prętnika karłowatego ? Mi się te ryby podobają ale wiadomo , kwestia gustu .
Słuchaj Glonka, a jak nie chcesz to możesz pomyśleć nad np. drobnoustkiem obrzeżonym. Albo wybierz coś z małych razborek (Rafał Ci polecał)

Danio erythromicron nie polecam jak lubisz patrzeć na ryby - mam je i mimo iż są śliczne i je lubię, to bulwersują mnie przeokrutnie jak ich nie widać wcale. Ja rozumiem gości nie zadowalać swoim wyglądem, ale mnie to powinny Oczko
Nie no pretnik jest OK też mi się podoba tylko czy pasuje do tej obsady bo odbiega wielkością i nie wiem jak to będzie wyglądało.
Nie do krewetek.

Habrosus fajny, ale mniej pływa niż hastatus. Jest też corydoras pygmaeus czy aspidoras pauciradiatus - też fajne małe kiryski, ten ostatni mi się szczególnie podoba, na równi z hastatusem. Z otoskami też możesz pokombinować i zamiast oklepanego otocinclus affinis poszukać np, otocinclus negros czy jeszcze innych.

Co do obsady na środek - boraras brigittae, axelrodia riesei, sundadanio axelrodi blue - to z tych najmniejszych i według mnie ciekawszych kolorystycznie.

Galaxy dałbym z 10 sztuk, erythromicrona wcale, bo miałem 25 sztuk w 180 litrowym zbiorniku i ich wcale nie widziałem, nawet myślałem że jakaś część padła ale przy odławianiu okazało się że są wszystkie, szczupieńczyka 10-15, coś z w/w trójki 15-20, kirysków 10, otosków 10.
krewetki neocaridina davidi i bbabaulti po 10 sztuk (rozmnożą się) a red nose ok. 20 sztuk.
Dzięki Rafał już wiem jaką obsadę skompletujęUśmiech Teraz czas pomyśleć nad wystrojemUśmiech Gdyby wiedziała wcześniej to było się o co licytować.
Może korzenie takie drobne rozgałęzione albo ciekawe kamienie, i ograniczyć się tylko do mchów, wątrobowców, gałęzatki? Nie będzie to wymagało nawożenia ani nie wiadomo jakiej ilości światła.

Tutaj co prawda malutki zbiorniczek, ale widać jak można wykorzystać gałęzatkę do aranżacji:
[Obrazek: a28.jpg]
(03.02.2015 17:07)Rafal napisał(a): [ -> ]Może korzenie takie drobne rozgałęzione albo ciekawe kamienie, i ograniczyć się tylko do mchów, wątrobowców, gałęzatki? Nie będzie to wymagało nawożenia ani nie wiadomo jakiej ilości światła.

Tutaj co prawda malutki zbiorniczek, ale widać jak można wykorzystać gałęzatkę do aranżacji:
[Obrazek: a28.jpg]

Właśnie myślałem nad mchami i zastawiałem się czy rosną przy słaby świetle bo nie chce inwestować. Rośliny jednak też planuje a korzeń ma całkiem spory i planowałem na nim oprzeć aranżacje, ale się zobaczy.
Zależy jakie mchy, ale duża część nie wymaga jakichś specjalnych warunków, co najwyżej wzrost będzie wolniejszy.
Przekierowanie