Lubuskie Forum Akwarystyczne

Pełna wersja: Prośba o pomoc w wyjściu na prostą.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4

Zola67

A ile masz tam mikro? Może daj z 5ppm Mg do zbiornika suchej soli
Fe mam ok 0.05ppm i nie mogę podnieść, dałem już podwójną zalecaną dawkę Azoo Trace Elements - muszę kupić samo Fe. Siarczan magnezu zamówiłem w sobotę i na dniach powinienem go mieć. Chcę sobie zrobić gotową pełną mieszankę makro do tego akwarium, czy proporcje dla N:P:K:Mg 10:1:30:10 będą prawidłowe? - chodzi mi przede wszystkim o ilość magnezu w stosunku do pozostałych makro. Wodę leję kranową, dosyć twardą ale podejrzewam w niej znikome ilości magnezu i duże ilości węglanu wapnia (KH=12n, GH=20).

Akwariarz

Jest test zooleka na poziom wapnia i magnezu w wodzie słodkiej.
W kranówce stosunek Ca:Mg wyniósł mi około 7:1.
Całkiem fajny test moim zdaniem.
Akwariarz napisał(a):W kranówce stosunek Ca:Mg wyniósł mi około 7:1
podejrzewam, że u mnie może być podobnie - wyczytałem że idealny to 4:1. O ile przy słabym świetle nie stanowi to problemu to przy silniejszym jak widać niektóre rośliny zaczynają wykazywać braki. Czy jest sens utrzymywania jakiegokolwiek stosunku Mg do N-P-K, czy ma znaczenie tylko stosunek Mg-Ca natomiast N-P-K traktować osobno?

Akwariarz

To jest tak: Wapń, magnez, sód, potas są antagonistami względem siebie.
Jeden potrafi blokować drugi stąd dawniej akwaryści wymyślili stosunki pierwiastków by zminimalizować owe blokowanie się pierwiastków.
Stąd widzimy braki u roślin magnezu, potasu etc. mimo, że pierwiastki są obecne w wodzie.
Magnez uważa się za najszybciej przyswajany stąd z reguły większy poziom wapnia zalecany.
cypeks napisał(a):Czy jest sens utrzymywania jakiegokolwiek stosunku Mg do N-P-K
To jest coś z czym "walczą" często rosliniarze. N-P-K są względem siebie z kolei synergiczne czyli wspomagają się nawzajem. Suma tych pierwiastków może czasem zablokować przyswajanie wapnia lub magnezu.
Problem leży w tym, że im mocniejsze światło tym bardziej rośliny wchłaniają magnez i zaczynają mieć problemy z kolei wapniem.
I problem polega na tym, żeby przyblokować trochę magnez głównie azotem i potasem jednak tak, by dalej był pobierany a jednocześnie nie spowolnić znowu przyswajania wapnia.
Nie ma ogólnej recepty na te stosunki gdy w grę wchodzi mocne światło.
Sam na własne oczy to oglądasz.Uśmiech
Być może lepszy będzie nawet niższy poziom magnezu skoro im wyższe światło tym bardziej jest wchłaniany. Chyba, że nie masz go wcale w wodzie to inna historia. Najbardziej jednak nie lubią się K i Mg (przy dużym natężeniu światła oczywiście)
A tu bardzo fajna tabelka:
http://podforak.rzeszow.pl/upload/10056438201.jpg
Dziękuję za obszerną odpowiedź, naprawdę bardzo mi to wyjaśniło jakie procesy zachodzą w akwarium. Do tej pory miałem oświetlenie słabe lub umiarkowane do 0,5W/l i sobie radziłem z zielskiem. Solarium zaczynam dopiero się uczyć.

Jak przyjdzie MgSO4, podniosę stężenie Mg o 5ppm i będę obserwował jak zareagują rośliny.

Pytanie z innej beczki: czy można w jednej butelce wymieszać następujące sole (oczywiście w granicach rozpuszczalności): KNO3, KH2PO4, K2SO4, KCl, MgSO4 i ewentualnie zakwasić kwasem askorbinowym?

Zola67

Tak można tylko sprawdz czy się rozpuszczą wszystkie bo dużo siarczanów tam będzie może zamiast k2so4 daj tylko kcl
Wczoraj wieczorem rozpuściłem i wlałem do akwarium 2g MgSO4, co zgodnie z kalkulatorem Zulixa powinno podnieść poziom Mg o ok 5ppm.

Teraz pozostało mi obserwować czy coś się zmieni. Jeżeli to był brak Mg, to po jakim czasie powinienem zauważyć pierwsze efekty?
Zmiany na roślinach widać po około miesiącu niestety nie działa to tak że w tym tygodniu dodałeś to w przyszłym już będzie ok.Na to trzeba czasu.
Nie chodzi mi o to, że mają od razu wyglądać pięknie i zdrowo. Wąkrotki to rośliny szybkorosnące, więc może trochę szybciej zobaczę nowe zdrowe listki?

Zola67

Ciężko powiedzieć np u Toniny Belem przy niedoborze potasu i podaniu 10ppm różnicę widać po 2-3 dniach o ile jest wchłaniany
Wydaje się, że chyba obrałem dobry kierunek. Wąkrotki jakby przestały marnieć, natomiast bucki i anubiasy, które co prawda nie marniały ale stały w miejscu nagle wszystkie na raz zaczęły puszczać nowe listki - raczej mało prawdopodobne, żeby to był przypadek.

Zola67

Tak to dobry znak. Ja bym teraz wszystko solidnie pomierzył by wiedzieć jakie parametry są optymalne
Mogę zmierzyć N P i Fe, K lałem na pałę w całkiem sporych ilościach.

Zola67

To tak zrób potasu nie ma sensu
Wczoraj chciałem zrobić testy i jak na złość kropelki na NO3 mi się skończyły. PO4 wyszło pomiędzy 0.5 a 1, Fe między 0 a 0.1.

Przygotowałem sobie gotowa mieszankę nawozu w proporcjach N-P-K-Mg : 10-1-30-5 - mam nadzieję, że proporcje będą OK. Twardość KH mam 12n - nie wiem czy z tego można jakoś wyliczyć Ca w wodzie?

W tym samym czasie jak podawałem Mg w kostce, podałem 5ppm w dużym akwarium z mniejszą ilością światła, gdzie rośliny rosły i nie wykazywały braków, po tych kilku dniach krzaki dosłownie dostały szału, wszystkie anubiasy puściły nowe liście, sessiflora gwałtownie ruszyła w górę. Wygląda na to, że brakowało Mg.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie