Norrden
(Stały bywalec)
*****

Data rejestracji: 26.01.2011
Data urodzenia: 25.11.1991 (30 lat)
Czas lokalny: 27.09.2022, godzina 23:40
Status: Offline

Informacje o Norrden
Dołączył: 26.01.2011
Ostatnia wizyta: 07.05.2018, 08:44
Razem postów: 1 978 (0,46 postów dziennie | 1.09 procent wszystkich postów)
(Znajdź wszystkie posty)
Razem wątków: 142 (0,03 wątków dziennie | 1.36 procent wszystkich wątków)
(Znajdź wszystkie wątki)
Spędzony czas online: 4 miesięcy, 1 tydzień, 6 Dni
Poleconych użytkowników: 0
Total Thanks Received: 1 (0 per day | 2.08 percent of total 48)
(Find All Threads Thanked ForFind All Posts Thanked For)
Total Thanks Given: 0 (0 per day | 0 percent of total 49)
  
Dodatkowe informacje o Norrden
Miasto: Wrocław
Rok urodzenia: 1991
Płeć: mężczyzna

Sygnatura użytkownika Norrden
Pozdrawiam,
Robert


[Obrazek: podpis.gif]

Norrden's Most Thanked Post
Post Subject Post Date/Time Numbers of Thanks
Zakładanie akwarium - krok po kroku 14.05.2011, 15:14 1
Thread Subject Forum Name
Zakładanie akwarium - krok po kroku Akwarystyka słodkowodna
Dla początkujących
Post Message
Zakładanie akwarium - krok po kroku

Witam serdecznie Smile Długo nosiłem się z zamiarem napisania ciekawego poradnika, wybór padł na "Zakładanie akwarium -krok po kroku". Dlaczego ? Dlatego iż mało użytkowników wie tak na prawdę jak to zrobić raz - a dobrze.

TYPY AKWARIÓW

Na początek trochę informacji.
Istnieje kilka odmian akwariów, mianowicie :

Akwaria towarzyskie - najbardziej powszechna forma tropikalnego akwarium słodkowodnego. Polecane dla początkujących akwarystów ze względu na prostotę. W takim zbiorniku bytują wspólnie ryby i rośliny, z rożnych rodzin, gatunków i rodzajów.

Akwaria gatunkowe - polecane doświadczonym akwarystom, główną cechą są ryby z określonego gatunku. W trakcie zakładania akwarium gatunkowego należy uwzględnić specyficzne wymagania ryb.

Akwaria holenderskie - są jednymi z najczęściej spotykanych i jednych z najładniejszych typów akwariów.Ich główną cechą jest ogromna ilość roślin. Z racji, iż są to głównie akwaria roślinne, rybki oraz inne stworzenia przechodzą na drugi plan. W tym przypadku z akwarysty robi się niejako „wodny ogrodnik”.

Akwaria środowiskowe - tzw. "wycinki z natury", gdzie fauna i flora są jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków z danego obszaru. W tym momencie można podzielić je na kilka biotopów :

Czarne wody - swoją nazwę biorą od zabarwienia wody na kolor herbaciany. Ilość garbników w wodzie jest uzależniona od ilości korzeni, szyszek czy liści umieszczonych w akwarium. Fauna i flora tego akwarium pochodzi z Ameryki południowej.

Tanganika oraz Malawi - afrykański biotop, gdzie głównym składnikiem są endemicznie występujące tam pielęgnice. Rolę podłoża pełni tam piasek lub drobny żwir, zaś za dekoracje głównie skały i rośliny z tego rejonu.

Oraz inne, jak na przykład :

Krewetkarium - główną zaletą tegoż akwarium jest to, iż z racji wymagań mieszkańców można zminimalizować je do pojemności rzędu 10 - 30L. Są to gęsto porośnięte mchami wszelakiej maści akwaria, w których głównymi mieszkańcami są krewetki.

A także japońskie - tworzone przez Takashiego Amano :

Iwagumi - jest to minimalizacjaskrawków terenów ze szczególnym naciskiem na realistyczne wykonanie. Jak najmniej sprzętu w akwarium przy zachowaniu bardzo wysokiej szczegółowości wykonania. Głównymi składnikami są kompozycje z kamieni.

Ryuboku - tak jak Iwagumi , szczególny nacisk kładziony jest na bardzo naturalne środowisko, lecz zamiast kamieni - używamy korzeni.

Mizube - styl akwarystyczny podobny do Ryuboku, z tą różnicą, iż natura "wychodzi" ze zbiornika np. wystające rośliny czy korzenie, w które możemy potem wkomponować rośliny doniczkowe z zewnątrz.SPRZĘT

Jeśli się już zdecydujemy na konkretny typ akwarium, należy dobrać sprzęt względem wielkości i funkcjonalności. Ważną sprawą jest tutaj jakość, więc staramy się unikać bubli z targu, bo może to się na nas negatywnie odbić.

Akwarium z szafką - w zależności od potrzeb wybieramy interesujące nas akwarium wraz z solidną szafką, która wytrzyma ciężar zarówno akwarium jak i wody czy dekoracji w nim umieszczonej. Ważne jest jego ulokowanie w pomieszczeniu - powinno znajdować się jak najdalej od kaloryferów, by zachować względna równowagę temperatury, a także z dala od okna, by uniknąć wysypu glonów.

Oświetlenie - wątek ten poruszyłem w innym temacie, lecz napiszę w skrócie, iż średnia wymagana moc oświetlenia względem litrażu to :

- przy akwariach bez roślin około 0,2W/L, w celu zapewnienia sobie dobrej widoczności. Do tej grupy zaliczamy np. Malawi, Czarne wody, Tanganika,
- do 0,5W/L - przy mniej wymagających roślinach i akwariach roślinnych typu Low-Tech1 oraz np. w krewetkariach, gdzie roślinność to głównie mchy.
- przy roślinach wymagających, powyżej 0,5W/L a najlepiej powyżej 0,7W/L w akwariach typu High-Tech2 np. holenderskie czy japońskie.

Słowniczek:
*Low-Tech1 - akwaria w których do życia roślin potrzebne są znikome składniki odżywcze czy też oświetlenie. Staramy się nie ingerować zbytnio w ich życie.
*High-Tech2 - Ten typ akwariów to istny majstersztyk techniki, stosujemy w nim dodatkowe nawożenie w celu zapewnienia roślinom pokarmu. Głównym nawozem jest tutaj CO2, a także podstawowe nawozy zawierające potas, azot oraz fosfor.Filtracja - w naszym akwarium pierwszorzędną rolę odgrywają filtry. Wszystkie zwierzętawydalają zbędną materię, która bez filtracji zalegała by w wodzie, powodując choroby czy nawet zgony. Powszechnie stosujemy filtrację podwójną - mechaniczną i biologiczną. Rolę filtracji mechanicznej odgrywają gąbki oraz włókniny, a filtrację biologiczną pełnią bakterienitryfikacyjne,które żywią się produktamiubocznymi przemiany materii.
Najlepszym filtrem okaże się taki, który łączy te dwie cechy oraz zapewni przepływ wody na poziomie trzykrotnej objętości zbiornika - dla przykładu w 200L akwarium powinienznajdować się filtr o wydajności co najmniej 600L/h, wliczając wto opór wywołany wkładami filtracyjnymi.

Ogrzewanie - rolę utrzymania stałej temperatury w akwarium pełni grzałka z termostatem, która to po osiągnięciu zadanej jej temperatury, wyłączy się. Niektóre stworzenia są bardzo wrażliwe na jej wahania. Przyjmujemy wartość 1W/L - tak więc przy akwarium 200L grzałka powinna mieć 200W.
Siatki, czyściki, odmulacze, wiaderka, węże - wszystko po to, aby ułatwić sobie życie przy pielęgnacji akwarium.

ZAKŁADANIE AKWARIUM

Gdy już posiadamy w/w sprzęt, możemy przystąpić do montowania tego całego ustrojstwa do akwarium oraz zasypywania odpowiednim podłożem.Na rynku mamy ich dość sporo i dzielą się na następujące kategorie:

1. Naturalne - jałowe lecz naturalnie wyglądające podłoża, pełnią rolę czysto dekoracyjną np. piasek, żwirek czy też otoczaki.
2. Dla roślin - wzbogacone o dodatkowe nawozy i pierwiastki.
3. Aktywne - utrzymujące względnie stałe parametry wody, szczególnie podczas podmian.
4. Dla krewetek - zawierające suplementy potrzebne im do życia.

Podłoże powinno tworzyć warstwę 5 - 10cm oraz mieć wyższy poziom z tyłu akwarium celem posadzenia roślin wysokich. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, iż sadzimy rośliny na początku istnienia akwarium. Im więcej szybko rosnących roślin - tym lepiej. Osobiście polecam rogatka sztywnego, kabombę, limnobium czy pistię - innymi słowy wszystko co rośnie i namnaża się w szybkim tempie.Akwarium zalewamy wodą o parametrach, które będą najodpowiedniejsze dla naszych pupili - w tym przypadku warto wspomnieć o podstawowych parametrach wody, które możemy zmierzyć testami :

pH - skala określająca odczyn wody. Organizmy wymagają wody zasadowej, obojętnej lub kwaśnej w pewnym stopniu.

GH - twardość ogólna wody. Możemy zaobserwować np. w czajnikach jako kamień.

KH - twardość węglanowa wody,za którą są odpowiedzialne głównie wodorowęglany np. Ca(HCO3)2 oraz magnezowy Mg(HCO3)2.

NO2 - azotyny czyli główny związek wydalany podczas przemiany materii u zwierząt, już w bardzo małej ilości potrafi być szkodliwy, a nawet powodować zgony. Pobierany przez bakterie nitryfikacyjne które samoczynnie namnażają się w filtrze.

NO3 - azotany, czyli związek potrzebny roślinom do wzrostu, w nadmiarach bywa równie szkodliwy co NO2.
To tyle na temat parametrów wody.

DOJRZEWANIE

Mamy akwarium zalane wodą, z uruchomionym systemem filtracji, zasadzonymi roślinami.

-Co dalej ?
-Czekamy...
-Ile ?!
- Miesiąc Smile
- Dlaczego ?!
- Dlatego że akwarium jest biologicznie "puste". Musi "dojrzeć", czyli bakterie muszą zasiedlić się w filtrze i muszą zrównoważyć jej parametry. W tym czasie nie wpuszczamy żadnych ryb, mogło by się to skończyć dla nich tragicznie - wydalałyby produkty przemiany materii, lecz nic by tego nie "sprzątało". Zamiast tego, można po okresie około dwóch tygodni wpuścić ekipę sprzątającą - ślimaki.
Ważną sprawą w czasie dojrzewania jest oświetlenie, w przypadku akwarium z roślinami stosujemy cykle 4-5h. Wahania pierwiastków w wodzie są na tyle duże, iż długi czas oświetlenia spowodować może wysyp glonów - nie chcemy tego. Tak więc, przez tydzień świecimy 4-5h dziennie, w kolejnym 5-6h, w następnym 6-7 - aż dojdziemy do 10 - 12h.


ZASIEDLANIE

Akwarium ma już miesiąc. Twoja cierpliwość powinna zostać w końcu nagrodzona. Tak więc, udajemy się do sklepu, kupujemy kilka rybek,które nas interesują.

Mamy ryby w worku... niezbyt przyjemny widok, trzeba coś z tym zrobić, lecz tak jak Tobie robi się zimno jak wychodzisz z ciepłego domu na dwór, tak i ryba potrzebuje pewnej stabilizacji.
Umieszczamy woreczek w akwarium, gdzie co około 10-15 min dolewamy nieco wody ze zbiornika w celu wyrównania się temperatury jak i parametrów. Zakładając, że w woreczkujest około litra wody - powinniśmy wlać dwa. Jeśli się nie mieści, odlewamy troszkę do akwarium i wlewamy znowu. Cały ten proces powinien trwać nie mniej jak godzinę. Po tym czasie przelewany ostrożnie zawartość woreczka do akwarium.
Aby nie obciążyć zbytnio systemu, rybki wpuszczamy partiami w odstępie czasowym około 3-4 dni. W zależności od wielkości ryby jak i zbiornika akcja ta powinna zostać odpowiednio przedłużona, by dać szansę bakteriom na jeszcze większe namnożenie.

PIELĘGNACJA

Tak jak wszystko i akwarium wymaga od nas uwagi. Poza koniecznością karmienia organizmów, wymaga także okresowej przycinki i pielęgnacji roślin, takich jak usuwanie martwych liści oraz czyszczenia szyb z nalotów kamienia czy też glonów. Wymagane jest także odmulanie dna aby pozbyć się odpadków organicznych. Korzystając z odmulacza bądź węża, przyłożonego około 1-2cm ponad dno, zasysamy te właśnie nieczystości. Akwarium wymaga także okresowej ( poza okresem dojrzewania ) podmiany wody w ilości około 30% zawartości, w ten sposób pozbywamy się wody starej, którą uzupełniamy świeżą.
Ważnym elementem jest konserwacja oświetlenia. W tym celu odłączamy wtyczkę od zasilania, czekamy aż żarówki ostygną i przecieramy je wilgotną szmatką,by pozbyć się kamienia oraz kurzu. Po wyschnięciu włączamy je.To był opis akwarium, z którym raczej nie miewamy problemów. Taka sobie zabawa, rozwijanie hobby. Jeśli wystąpią problemy, zakładamy odpowiedni wątek i opisujemy swój problem Wink

Norrden's Received and Given Thanks
  Thanks Received Thanks Given
Last week 0 0
Last month 0 0
Last 3 months 0 0
Last 6 months 0 0
Last 12 months 0 0
All Time 1 0
 
Most thanked by
maciek0013 1 100%
 
Most thanked
Norrden has not yet thanked.

[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 12 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>