Lubuskie Forum Akwarystyczne
Polerowanie szkła - Wersja do druku

+- Lubuskie Forum Akwarystyczne (http://akwarystyczne.info)
+-- Dział: Różne (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Pogaduszki (/forumdisplay.php?fid=44)
+--- Wątek: Polerowanie szkła (/showthread.php?tid=14266)

Polerowanie szkła - atbm - 16.09.2018 09:35

Mam w akwarium kilka przetarć powstałych w wyniku przesuwania , wyciągania i wkładania za bardzo dopasowanego korzenia.
Nie są to głębokie rysy , w sumie prawie niewyczuwalne pod palcem,Ale widoczne.
Chcę wypróbować polerki z tlenkiem ceru dostępne w sprzedaży

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6931146531

Ktoś próbował, może jakieś rady.???

Galaxy S7

RE: Polerowanie szkła - Eustachy - 16.09.2018 10:47

Koszt nie jest jakiś wielki.Można spróbować ale najpierw na jakimś kawałku szkła a potem ew na akwarium ;D

Polerowanie szkła - stona175 - 16.09.2018 12:18

Ja polerowałem tym szybę samochodową. Efekt taki sobie. Przy naprawdę niewielkich rysach bawiłem się pastą do zębów i filcem.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Polerowanie szkła - sbc - 17.09.2018 01:36

Filc z zestawu jest do niczego. Podobnie jak ta przejściówka. Tzn przejściówka może i jest ok, ale polerowanie wiertarką już nie.

Szkło to bardzo twardy materiał i wycięcie nawet pozornie płytkich rys wymaga sporo pracy. Robota jest żmudna i brudna.

Mogę Ci pożyczyć maszynę i nawet jakieś "przeszkolenie" zrobić. Tlenek i filce też się u mnie znajdą. Chociaż nie wiem ile tego tlenku mam.

RE: Polerowanie szkła - ArkuS - 17.09.2018 10:42

Jak będziesz polerował nierówno to zrobisz soczewki.
Daj sobie spokój jeśli to nie jest jakiś straszny krater.

Polerowanie szkła - atbm - 17.09.2018 10:53

To nie są jakieś kratery tylko takie oooo Uśmiech nie chcę tego mocno polerować tylko tyle żeby to nie było takie białe.
Nie zrobię teraz lepszego foto bo baniak jest zafoliowany.[Obrazek: 74577600315604ab0aa4a4b288c7e05c.jpg]

Galaxy S7

RE: Polerowanie szkła - ArkuS - 17.09.2018 12:01

Szyba to nie lakier samochodowy, musisz trochę docisnąć.
Jak się uparłeś to próbuj, pokaz efekt Uśmiech

Polerowanie szkła - sbc - 17.09.2018 13:32

Tomek to co pokazałeś może i nie wygląda tragicznie, ale naprawdę wymaga sporo pracy. Jak nie chcesz wpaść po sprzęt to na necie zamów sobie filc do szkła firmy flexipads, średnica 130mm. Do tego dysk wsporczy z marketu budowlanego za 13-15pln, srednica 125mm. Te marketowe dyski są spoko do szkła, ze względu na twardą piankę. Najgorsza tutaj jest wiertarka. Zeby skutecznie wypolerować szkło, musisz działać ze stałą prędkością i dociskiem, a to będzie ciężkie do osiągnięcia wiertarką. Upewnij się też, że udar jest wyłączony. Jak będę w domu przy kompie to jeszcze Ci podlinkuje instruktaże.

RE: Polerowanie szkła - sbc - 17.09.2018 18:34

Tutaj masz chyba najbardziej merytoryczny poradnik:

Z takich rzeczy o których nie wspomniał Paweł: tlenek rozrabiasz tylko z wodą demineralizowaną. Standardowe proporcje to 50/50 (objętościowo). Więcej tlenku/mniej wody = większa ścierność. Nie rób tego w krótkim rękawie bo tlenek ceru działa dość drażniąco (przynajmniej na mnie). Okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa wskazane bo dużo się chlapie na wszystkie strony. W sumie przy akwarium na pewno mniej, bo szyba jest idealnie płaska, nie obła jak ta w samochodzie. Najwygodniej będzie Ci położyć akwarium i w tedy polerować. W tedy też 90% syfu zostanie w środku akwarium. Zaschnięty/przepracowany tlenek dość ciężko się zmywa - duuuużo wody z kroplą płynu do mycia naczyń.

RE: Polerowanie szkła - atbm - 17.09.2018 21:59

sbc napisał(a):Najwygodniej będzie Ci położyć akwarium i w tedy polerować.
130 -sto kilowego klocka? będzie ciekawie.
Teraz jak to czytam wymiana szyby była by chyba lepszym pomysłem.

RE: Polerowanie szkła - Rafal - 17.09.2018 22:16

A nie mozesz obrocic zbiornika i ta porysowana szybe dac na tyl?

RE: Polerowanie szkła - atbm - 17.09.2018 22:24

Rafal napisał(a):A nie mozesz obrocic zbiornika i ta porysowana szybe dac na tyl?
Nie
I nie pytaj dlaczego O matko

Polerowanie szkła - sbc - 19.09.2018 22:04

No to zostaje Ci do środka wejść. Ja tak swoje robiłem. Z tym, że moje ciut większe. Ja zastreczowałem jakieś 20 cm wzdłuż szyby którą robiłem, żeby nie chlapało na sufit i ściany.