Lubuskie Forum Akwarystyczne
Glony - Wersja do druku

+- Lubuskie Forum Akwarystyczne (http://akwarystyczne.info)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Rośliny w akwarium słodkowodnym (/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: Glony (/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Wątek: Glony (/showthread.php?tid=14646)

Strony: 1 2

Glony - pysio721220 - 09.06.2019 23:06

Czym najlepiej walczyć z glonami? Trochę się pojawiło na liściach i nie wiem co teraz robić żeby nie opanowało całego. Konkretnie to krasnorosty, takie ciemne włochate... Kiedyś podmieniałem więcej wodę, mniej światła i dodawałem węgiel w płynie EASY LIFE CARBO. Co polecacie?

RE: Glony - Rafal - 09.06.2019 23:48

Przede wszystkim usunąć przyczynę, a nie skutek. Tzn. zwiększyć cyrkulację wody, zmniejszyć ilość DOC (zanieczyszczenia organiczne) - wyczyścić filtr, odmulić podłoże, większa podmiana wody. No i sprawdzić parametry wody, żeby wiedzieć co trzeba poprawić.

A usunąć same glony możesz dość szybko - po wyłączeniu cyrkulacji wody lej Carbo bezpośrednio na krasnorosty - zbieleją a resztę powinny zjeść kosiarki, krewetki amano (jeśli je masz). Można też dodać do wody trochę związków humusowych, stosując odpowiednie preparaty, wlewając wywar z szyszek olchy i liści dębu lub trochę najzwyklejszej herbaty - tak aby delikatnie wodę zabarwić na herbaciany kolor.

RE: Glony - pysio721220 - 27.06.2019 20:46

A czy ktoś stosował albo spotkał się z takim preparatem - TETRA ALGIZIT TABLETKI PRZECIWGLONOWE ?

RE: Glony - Rafal - 27.06.2019 20:57

To tylko zlikwiduje skutek a nie przyczynę. Więc problem zaraz powróci.

RE: Glony - pysio721220 - 27.06.2019 22:44

Tak zgadza sie ale zlikwiduje to co jest a reszte zacznie sie polepszać gdy bede wprowadzał zmiany. Wszystko zepsuła mi brudna i mętna woda oraz grzebanie w podłożu bo sadziłem różne rośliny . W tej chwili mam tak że mam drugi filtr w akwa, bedzie więcej podmian i bym dał coś na glony. Co sie nie udało mi to dawałem CO2 w płynie przez miesiąc, może za mało ale nic nie zmieniło. Polewałem wodą utlenioną i tym CO2 po liściach żeby spaliło ale nic nie dało. Kosiarki wpuściłem 3 ale na razie tylko się gonią a nie widzę żeby coś skrobały ale poczekam. Związków humusowych na razie nie stosowałem bo nie mam odnośnika ile i jak stosować. Może jeszcze spróbuję .

RE: Glony - Rafal - 28.06.2019 08:49

Chemia tego typu tylko w ostatecznosci. Doprowadzi warunki w akwarium do odpowiedniego stanu i przy wspomaganiu się CO2 i Carbo w plynie glonow się pozbędziesz.

RE: Glony - pysio721220 - 29.06.2019 19:11

Rozumiem. Pierwsze. Jeśli chodzi o parametry wody to mam jakiś test pH GH KH NO2 NO3 CL2 z JBL . Taki paskowy może nie daje idealnych ale z ciekawości można by sprawdzić co on pokaże. Pózniej mogę podać co wyszło. Drugie Jeśli chodzi o stosowanie związków humusowych, stosując odpowiednie preparaty, lub kilka szyszek olchy. Czy można je np wrzucić do filtra żeby się stopniowo wypuszczały kolor do akwarium?

RE: Glony - Rafal - 29.06.2019 19:28

Szyszki zalej wrzątkiem, niech się trochę pomoczą, potem szyszki na dno (nie ma sensu do filtra) i wodę też wlej, żeby lekko zabawić wodę w akwarium.

RE: Glony - pysio721220 - 29.06.2019 20:03

Może trzeba jakoś przeliczyć ile szt szyszek na 120L ... ?

Ewentualnie coś gotowego?
Biotorfin garbniki czarne wody Zoolek,
TROPICAL KETAPANG EXTRACT,
TETRA Torumin - wyciąg z torfu
AZOO PLUS Triple Black Water,
JBL TROPOL,
SERA BLACKWATER AQUATAN

RE: Glony - Rafal - 29.06.2019 21:59

Można gotowe, tylko po co przepłacać. Szyszek kilka. I wlanie wywaru tak, aby lekko zabarwić wodę.

RE: Glony - pysio721220 - 29.06.2019 22:48

No, niby doczytałem że 1 szyszka na 10 l. Więc 12 szyszek niby dać. Ale może dam na 1 raz połowe dawki. Nie pomoże ale i nie zaszkodzi...

RE: Glony - Rafal - 29.06.2019 22:59

A walkę z glonem zacznij od odmulenia dna jeśli to żwir, czyszczenia filtrów, dużej podmiany (nawet 50%) wody, Ma to na celu usunięcie DOC i poprawę parametrów wody.

RE: Glony - pysio721220 - 30.06.2019 09:48

No tak się staram robić. Odmulanie - prawie nic nie ma bo żwir świeży i czysty. Podmiana wody - zrobiłem co tydzień tak po 30%. Filtr - jest świeży, 2 tyg temu założyłem nową gąbkę, AQUAEL ASAP PHOSMAX.

Rano robiłem próbę testu paskowego Easy Test JBL . Nie znaczy że tak jest w akwarium na 100 procent ale jako ciekawostkę, bo wiem że lepsze są podobno testy np kropelkowe. Podam Wam co mi wyszło.
NO3 - 50
NO2 - 0
GH - >14>250
KH - 15/268
PH -8
CL2 - 0
Znam się tylko trochę na tych danych, ale coś możecie mi podpowiedzieć.

RE: Glony - Rafal - 30.06.2019 10:33

Bardzo wysokie pH. I bardzo wysokie NO3. Sprawdz tym testem wode kranowa, jak NO3 i pH będzie niższe to kolejna duża podmiana Masz tam jakieś kamienie? Jeśli nie to podloze podnosi Ci pH, wiec powinno pójść do wymiany. No i nie przekarmiaj ryb.

RE: Glony - pysio721220 - 30.06.2019 18:16

Rybki dostają mało i na razie daję tylko mrożonki. Jeśli chodzi o podłoże to żwir kwarcowy i kilka kamieni tzw otoczaki.
Dane z testu zrobione samej wody w kranie są takie.
NO3 - 10
NO2 - 10
GH - >21 >375
KH - 10/178
PH - 8
CL2 - 1.5

RE: Glony - Rafal - 30.06.2019 18:26

To niemożliwe, żeby tak zmieniła się twardosc wody w akwarium. Tak wysokie NO2 w wodzie kranowej też mało prawdopodobne. Powtórz testy.