Lubuskie Forum Akwarystyczne
Arapaima gigas - Wersja do druku

+- Lubuskie Forum Akwarystyczne (http://akwarystyczne.info)
+-- Dział: Kompendium Wiedzy Akwarystycznej (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Czy wiesz, że... (/forumdisplay.php?fid=60)
+--- Wątek: Arapaima gigas (/showthread.php?tid=3110)Arapaima gigas - marcinsz30 - 27.08.2012 20:12

Niedawno pojawiły się w Polsce w sprzedaży. Nie wiem, kto znajdzie akwarium dla nich, więc pomysł uważam, za poroniony, a tłumaczenie , że chcę poobserwować zanim wyrośnie za śmieszne.


RE: Arapaima gigas - Rafal - 27.08.2012 21:12

Zarybią nasze rzeki Oczko


RE: Arapaima gigas - marcinsz30 - 06.01.2014 09:30

Nowy gatunek wielkiej ryby odkryty w Brazylii

[attachment=1518]

W Brazylii odkryto właśnie nowy gatunek z rodziny, do której należą jedne z największych słodkowodnych ryb świata - Arapaimidae. Odkrycie warte jest uwagi z kilku względów - nowo odkryty gatunek Arapaima leptosoma jest pierwszym opisanym od 1847 roku, a do tego sama ryba jest gigantyczna - mierzy ponad 2.5 metra długości, a jej waga dochodzi do 200 kilogramów. A to nie wszystko, bo potrafi ona oddychać powietrzem atmosferycznym.

Nazwa nowego gatunku - leptosoma - pochodzi o greckich słów leptos (smukły) i soma (ciało) - i jest ona bardzo adekwatna, bo kształtem ryba przypomina torpedę. Różni się ona od pozostałych przedstawicieli swojej rodziny trzema cechami - jama sensoryczna najbliższa grzbietowi jest bardzo smukła, powierzchnia jej głowy od strony brzusznej jest niemal płaska, a do tego jej płetwa grzbietowa może się chować w specjalnej "kieszonce" skórnej.

Jedyny znany przedstawiciel tego gatunku został schwytany 12 lat temu w zbiegu rzek Purus oraz Solimoes.

Niżej możecie obejrzeć nagranie z innym przedstawicielem tej rodziny - Arapaima gigas.

http://animal.discovery.com/tv-shows/river-monsters/videos/the-powerful-arapaima.htm#mkcpgn=snag1


źródło informacji: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/17592/nowy-gatunek-wielkiej-ryby-odkryty-w-brazylii


RE: Arapaima gigas - Majkel - 07.01.2014 08:37

Ostatnio oglądałem na Animal Planet czy discovery, wędkarskie przygody jakiegoś tam Jakuba, a że przebywał 2 lata w amazonce to poprosił kolegów tubylców (o dziwo nie chcieli go zjeść) o pokazanie lagun w których występują Arapaimy i na 2 brania jedną udało mu się wytargać , ponad 150 cm , druga mu porwała sprzęt. Masakra ta ryba to potwór Duży uśmiech


RE: Arapaima gigas - mateuszurad - 07.01.2014 21:05

Również widziałem program w którym łapali tą rybę w sieć, w głównego prowadzącego uderzyła tak mocno w klatkę piersiową,że ma stały uraz serca.


RE: Arapaima gigas - Majkel - 08.01.2014 15:48

Z dinozaurami nie ma co zadzierać Duży uśmiech Szczęśliwy Szczęśliwy


RE: Arapaima gigas - Adam - 05.04.2014 07:05

Dzięki nowej metodzie ustalania płci, możliwe będzie skuteczniejsze odnowienie populacji i hodowla największej ryby Amazonki - informuje serwis "AlphaGalileo".


W Amazonce i jej dopływach występuje około 2500 gatunków ryb, czyli jedna dziesiąta wszystkich gatunków ryb słodkowodnych naszej planety. Żyje tu również jedna z największych ryb słodkowodnych świata - Arapaima gigas. Niektóre osobniki mogą osiągać ponad 4 m długości i wagę 200 kg.

Arapaima, na skutek przełowienia i kłusownictwa, trafiła na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków. Podejmowane są próby jej hodowli. Niestety, poza okresem reprodukcji właściwie niemożliwe jest odróżnienie płci osobników po ich wyglądzie, co jest poważnym utrudnieniem dla hodowców.
Naukowcy francuscy i peruwiańscy opracowali teraz nową, praktycznie nieinwazyjną metodę określania płci, opartą na analizie niewielkiej próbki krwi. Metoda umożliwia ustalenie ze 100-procentową pewnością płci 30 gatunków ryb. Badanie polega na pomiarze poziomu hormonu 17-beta estradiolu, który występuje w większym stężeniu u samic, oraz 11-ketotestosteronu, którego jest więcej u samców.

Dzięki nowej technice można będzie wspomóc program hodowli i reintrodukcji ryby, a także jej monitoring w naturalnym środowisku.

Mimo ścisłej regulacji połowów, ciągle wzrasta zapotrzebowanie na mięso arapaimy, dlatego podejmowane są próby hodowania jej na specjalnych farmach wzdłuż peruwiańskiej i brazylijskiej części Amazonki.

Trudności hodowlane związane są ze zwyczajami arapaimy. Jest to ryba drapieżna, pilnująca swego terytorium. Buduje gniazda, których strzeże przed intruzami. W wyniku tego w celu hodowli ryby trzeba zakładać dość rozległe sztuczne stawy, w których można wydzielić duże terytoria.
Dotąd hodowcy wpuszczali do jednego stawu kilka ryb nie znając ich płci. Skutkowało to tym, że tym, że rozmnażała się tyko część z nich, a reszta im w tym przeszkadzała. Teraz można będzie do jednego stawu wpuszczać równą liczbę samców i samic.

Ryba ma smaczne mięso pozbawione ości, dlatego już od XVIII w. prowadzono intensywne połowy. Sto lat temu ponad 1200 ton arapaimy rocznie trafiało do jednego tylko brazylijskiego portu Belem. W roku 2006 w całym basenie Amazonki kwota połowowa wynosiła 380 ton. Obecnie szacuje się, że populacja arapaimy waha się od 50 tys. do 100 tys. osobników.  

Żródło: PAP