Lubuskie Forum Akwarystyczne
Parametry wody a nawożenie. - Wersja do druku

+- Lubuskie Forum Akwarystyczne (http://akwarystyczne.info)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Rośliny w akwarium słodkowodnym (/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: Nawożenie (/forumdisplay.php?fid=40)
+---- Wątek: Parametry wody a nawożenie. (/showthread.php?tid=6954)

Strony: 1 2 3 4 5

Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 05.11.2014 19:24

Witajcie, dostałem dziś testy kropelkowe więc i pomierzyłem zawartość związków chemikaliowychDuży uśmiech hehe.
NIe wiem czy dobrze to zrobiłem bo nigdy nie miałem małego chemika i ywdawało mi się to skomplikowane.
Według odczytów mam:
Ph-7.6
Fe-0.0
No2-0
No3- 20
Z moich prób laboratoryjnych nie wyszło mi tylko KH i GH..nie potrafiłem ogarnąć chyba instrukcji.
Bądź co bądź co możecie wywnioskować z podanych cyferek? Rośliny rosną,owszem widać z dnia na dzień różnice ale są nie zielone a brązowo szaro pomarańczowo zielone. Podejrzewam że Fe jest tym problemem. Oświetlenie dodane mam 4x36W z czego 2x36W działa od 7 do 21 a kolejne 2x36W załącza się o 9 do 20. Co podawać, gdzie szukać ratunku?
Co2 z butli podaje w........ ciężko powiedzieć. Dość intensywnie kilka bąbli a sekunde. Czekam na pomocDuży uśmiech pozdrawiam.

RE: Parametry wody a nawożenie. - macon - 05.11.2014 19:33

Duże światło a brak nawozów w wodzie. Wymuszasz dużą fotosyntezę czy braku składników odżywczych.

Żelazo jest niezbędne do rozwoju roślin. Zakładam też, że są braki w potasie. W większości kupionych nawozów do akwarium jest dodane już żelazo- dlatego pytanie czy używasz jakiś?

Ale to wszystko tylko moja teoria i mogę się mylićJęzyk Sam dopiero w tym raczkuje.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 05.11.2014 19:44

Nic nie stosuje i własnie zastanawiam się co kupić...

RE: Parametry wody a nawożenie. - Rafal - 05.11.2014 19:49

Przydałoby się jeszcze poziom fosforu sprawdzić.

Światła sporo, CO2 jest a co z makro i mikro? Prócz azotu (NO3 jest, więc tego podawać na razie nie trzeba) potrzebny jest fosfor, potas. Musisz się zaopatrzyć albo w sole (KH2PO4, K2SO4) albo w jakiś dobrrze zbilansowany nawóz makroelementowy. Mikro pewnie też by się przydało, żelaza nie wykryłeś w wodzie. Choć test na żelazo Zooleka różnie potrafił kiedyś poziom pokazywać i nie zawsze można mu było wierzyć.

RE: Parametry wody a nawożenie. - macon - 05.11.2014 19:59

Albo jeśli jesteś początkujący to najlepiej kupić jakąś kompletną linie jakiegoś producenta. Ewentualne zmiany w ilości będziesz korygować obserwując rozwój lub jego brak roślin.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Rafal - 05.11.2014 20:03

Całkiem niezłe i niedrogie, a zarazem proste w podawaniu, bo to tylko dwie butelki - mikro i makro, są nawozy GROWPLANT które można kupić w roslinysklep.pl

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 05.11.2014 20:18

Test na Fe robiłem 2x bo myślałem że coś nie tak mi wychodzi. Ale brak wskazań. Będe musiał myśleć. Jutro zajrzę do wodnego świata, może kupie jakieś nawozy na miejscu by nie czekać. Jak nie, to zamówie na www. Jakby można było prosić o linki bo ja szukając to nie znajde sam. Po prostu się na tym nie znam.

RE: Parametry wody a nawożenie. - macon - 05.11.2014 20:23

Jeśli już koniecznie na miejscu to w wodnym świecie(w zielonej górze) widziałem dzisiaj, że sprzedają planta gainer. Ja ich używam i jak na razie nie mogę narzekać. Tylko, że nie są chyba takie tanie. Jak coś weź classic i K plus. Na sam początek będzie jak znalazł.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 05.11.2014 20:42

Jaka cena? zataki zestaw?

RE: Parametry wody a nawożenie. - Rafal - 05.11.2014 20:47

MAKRO: http://roslinysklep.pl/product_info.php?cPath=36_37&products_id=163
MIKRO: http://roslinysklep.pl/product_info.php?cPath=36_37&products_id=162
29 zł + przesyłka za nawozy 500 ml.
Tańszego zestawu nie znajdziesz.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 05.11.2014 20:48

Dzięki, nie ma tragedii. Ważne by pomogły.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 06.11.2014 18:59

Kupiłem EASY LIFE FERRO, producent podaje orientacyjne stężenie po dodaniu środka. 25ml raz w tyg na 240l. Wlałem 25ml po 2h wynik testu na Fe wyszedł 0.5. tylko woda jest "mleczko".

RE: Parametry wody a nawożenie. - macon - 06.11.2014 19:00

Wszystko ok ale potrzebujesz czego kompleksowego, nie tylko żelaza.

RE: Parametry wody a nawożenie. - Mati43 - 06.11.2014 19:04

Narazie podam to, będę co tydzień dodawał i mierzył testami. Nie było sensu kupowania póki co zestawu nawozów. Na forum znalazłem że arametry mam Oki tylko Fe brak. Chyba że źle to interpretowałem.

RE: Parametry wody a nawożenie. - macon - 06.11.2014 19:35

Azot i węgiel możesz mieć ok, żelazo teraz też. Możliwe, że wapń i magnez też. Jednak co z potasem i fosforem? Znasz ich poziom?

Do tego jeśli masz dobry przelicznik świtała W/L będziesz musiał z czasem podawać mikro elementy.

Osobiście uważam, że bezpieczniej jest trzymać zbilansowaną dietę dla roślinek i potem ewentualnie uzupełniać braki.

RE: Parametry wody a nawożenie. - diabeelek - 06.11.2014 20:25

A inne mikro jak masz zamiar podawać...?