Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki
#1
Rodzina:
Pielęgnicowate

Występowanie
Jest to ryba, która zasadniczo występuje tylko w dopływach rzeki Orinoko, czyli rio Atabapo, Inirida, Casiquiare i w samej Orinoko. Spotykana jest także w gornym biegu Rio Negro (przepływają tam poprzez połączenie Casiquiare-Negro, które jest jedynym przypadkiem na świecie żeby były ze sobą połączone dwa tak wielkie dorzecza), ale Altumy te są już mieszanką genów Altuma i Skalara, czyli nie są już Altumami czystej krwi. Oto obszar, zaznaczony czerwonym "kółkiem" w którym Altumy występują (oczywiście w dużym uproszczeniu):

[Obrazek: Cuenca_del_Orinoco.png]

Odmiany:
Altum wyłowiony z każdej z wyżej wymienionych rzek będzie się od siebie minimalnie różnił, więc śmiało można stwierdzić, że są 4 odmiany w zależności od połowu w danym rejonie.

Wielkość:
W naturalnym środowisku potrafi dorosnąć do 45 cm wysokości i 20 cm długości (razem z płetwami). W akwarium dorasta do mniejszych rozmiarów, odpowiednio 35 cm i 17 cm.

[Obrazek: IMG_2297.jpg]

Dymorfizm płciowy:
Poza okresem tarła płeć praktycznie nie do rozróżnienia.

Zalecane akwarium:
Zbiornik powinien mieć co najmniej 60 cm wysokości. Powinien być usytuowany w spokojnym, mało ruchliwym miejscu, gdyż ryby te są bardzo płochliwe. Szczególnie jest to widoczne u dzikich ryb. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, bo spłoszone Altumy potrafią się nieźle poobijać o dekorację podczas ucieczki. Akwarium powinno mieć minimum 350 litrów dla 2 par, a 500 litrów dla 3 par.

[Obrazek: IMG_4213.jpg]

Dekoracja akwarium:
Altumy żyją w wodach bardzo kwaśnych i miękkich, co oznacza, że niewiele roślin jest w stanie oprzeć się takim warunkom. Dlatego wystarczy, że ozdobę będą stanowiły piach, korzenie, mała ilość kamieni oraz bardzo wytrzymałe rośliny jak żabienica amazońska, nurzańce czy kabomba (które oficjalnie nie występują w ich naturalnym środowisku). Wskazane jest umieszczenie na tafli pistii lub hiacyntów wodnych, które dadzą Altumom poczucie bezpieczeństwa, gdyż lubią one mieć coś nad "głową". W celu odwzorowania naturalnych warunków można także wyścielić dno kawałkami kory, drobnych gałęzi i liści.

Woda:
Mocno kwaśna i miękka. Ryby te żyją w naturze w wodzie o pH nawet poniżej 4 st., oraz miękkości 0-1. Przewodność wynosi około 12 μS. Górną granicą dla tej ryby jest pH 6.5, a twardość 5-6 st., ale w takich warunkach ryba nie pokazuje swojego prawdziwego piękna. Woda powinna być filtrowana lub przygotowywana z dodatkiem torfu. Pomoże to w osiągnięciu tzw. czarnych wód. Podmiany raz na tydzień, co najmniej 30% objętości akwarium. Ja osobiście podmieniam wodę raz na 2, a nawet 3 tygodnie, ale moja filtracja i biologia działa bez zarzutu. Temperatura 29-31 stopni Celsjusza.

Oświetlenie:
Niezbyt intensywne, powiedziałbym wręcz, że znikome, punktowe. Źle znosi intensywne oświetlenie, czego oznaką są blade pasy i zwiększona płochliwość, a nawet podatność na choroby.

Opis:
Przypomina popularnego Skalara (Pterophyllum scalare), ale przewyższa go zarówno rozmiarami, jak i urodą.
Ciało jest trójkątne, silnie spłaszczone o wydłużonej płetwie grzbietowej jak i odbytowej z zakończeniami rozszerzonych w szerokie żagle. Czoło Altuma jest wklęsłe, co tworzy "siodełko", "nosek". Boki mają barwę srebrną w pionowe, szerokie i czarne pasy, których jest 5. Posiada także płetwy brzuszne, które przekształcone są w "płozy", które pomagają Altumowi w rozpoznawaniu terenu. Ryba płochliwa, łatwo ją przestraszyć.
Bardzo dobrze czuje się w stadzie, złożonym z kilku-kilkunastu osobników. Zestresowany, spłoszony silnie blaknie, chowa się i zwiera w ciasną grupę z innymi osobnikami. Posiada też dwa długie, cienkie promienie odchodzące od płetwy ogonowej. Podczas przenosin ryby jest ryzyko, że promienie te złamią się. Nie ma powodów do paniki i płaczu - odrosną. Smile

[Obrazek: IMG_4123_1.jpg]

Zachowanie:
Bardzo spokojny i pokojowo nastawiony do innych ryb. Co nie znaczy, że można go trzymać z małymi rybami, np. Neonami. Jak nadarzy się okazja to atakuje z prędkością światła wszystko co zmieści się mu do pyska. Często można widzieć go w grupie, rzadko kiedy jest osamotniony.
Z moich obserwacji wynika, że wykazuje zwiększoną aktywność pod wieczór i podczas karmienia, czego efektem jest intensywne wybarwienie. Po włączeniu światła ma na w pół wyblaknięte pasy, jest nieco apatyczny i płochliwy.

Odżywianie:
Wszystkożerny. Dzikie osobniki jedzą tylko i wyłącznie żywy lub mrożony pokarm jakim jest wodzień, kryl, lasonóg, czarny komar. Z czasem można je przyzwyczaić do suchego pokarmu, ale to długa droga. Ale jak już nadejdzie ten moment to zje wszystkie rodzaje suchego. Nie należy przesadzać z żywym pokarmem, gdyż prowadzi to do problemów gastrycznych. 2 razy dziennie to optimum.
Kolejne pokolenia nie mają problemu z pobieraniem płatków czy granulatu.
Można czasami wrzucić posiekaną dżdżownicę.

Rozmnażanie:
Praktycznie niemożliwe w "zwykłym" akwarium, choć pojawiło się kilka przypadków na świecie. Profesjonalni, wieloletni hodowcy (szczególnie w Niemczech) mają więcej szczęścia i wiedzy. Amatorów można policzyć na palcach rąk. Piszę tu o dzikusach. Jak już uda się rozmnożyć dzikie to kolejne pokolenia już łatwiej stymulować.

Uwagi końcowe:
Przepiękna, majestatyczna, droga i ciekawa ryba, aczkolwiek delikatna i płochliwa. Absolutnie niezalecana dla początkujących. Zaaklimatyzowane dzikusy, które żyją już jakiś czas w naszych wodach wybaczą kilka błędów, ale świeżo sprowadzone nie będą tak łaskawe. Ważna jest odpowiednia i powolna aklimatyzacja, to już połowa sukcesu.
Gorąco polecam hodować Altumy w akwarium "w miarę biotopowym", gdyż w takich warunkach nasze pupile pokażą nam pełnię swego niepodważalnego piękna. Smile
Jeśli ktoś podejmie decyzję o kupnie tych ryb to pomyślcie i sprawdźcie 5x (nie 2x) czy naprawdę wszystko dopięte jest na ostatni guzik (szczególnie woda) i czy naprawdę czujecie się na siłach, bo później może być za późno na korygowanie błędów! Smile

Informacje zebrane na podstawie swoich doświadczeń z rybami, opisów w internecie oraz Wielkiego Atlasu Ryb Akwariowych Aquaela.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki - przez Zdzichu - 03.02.2017, 19:23
RE: Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki - przez serol - 03.02.2017, 19:30
RE: Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki - przez serol - 03.02.2017, 21:34
RE: Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki - przez serol - 03.02.2017, 22:05

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pterophyllum leopoldi/dumerilii kocurek 4 1 050 31.01.2022, 14:39
Ostatni post: kocurek
  Pterophyllum scalare - Żaglowiec skalar Zdzichu 0 2 352 06.02.2017, 21:55
Ostatni post: Zdzichu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 12 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>