Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nawozy firmowe a sole
08.01.2016, 08:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2016 08:31 przez Rafal.)
RE: Nawozy firmowe a sole
raiders napisał(a):Już kiedyś o tym pisaliśmy
Tak, pisaliśmy. Jak ktos ma na tyle duże doświadczenie, ze potrafi bezbłędnie zdiagnozować niedobory i szybko zareagować, to może da rade w sytuacji kryzysowej. Ja nie potrafię, bo niektóre wyglądają dla mnie identycznie - mogę próbować trafić ale to nietrafiona proba i na ratunek dla niektórych moze być juz zbyt późno. Ty moze to potrafisz.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.01.2016, 10:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2016 10:09 przez Przemek.)
(07.01.2016 23:57)Nantai napisał(a):  
(07.01.2016 22:17)Przemek napisał(a):  A ja odpowiem inaczej, nie stać mnie by używac soli.

Przecież sole są kilka lub nawet kilkanaście razy tańsze niż gotowe nawozy. Uśmiech

raiders napisał(a):Dokładnie np 100G potasu 1.99 a wychodzi z tego min 2 liry nawozu + RO 5.99 z marketu to mamy 8zl za 2 litry ,gotowy potas 500ml to koszt 19zl (Aqua Art)
Jak porównujesz to porównuj do naprawde dobrych nawozów....

Dokładnie tak jak Rafał poniżej napisał:
Rafal napisał(a):Ale błąd w nawożeniu i delikatne rośliny za kilkaset złotych polecą do kosza. A stosując DOBRY gotowy nawóz mamy wszystkie składniki odpowiednio zbilansowane.

----------
whyduck napisał(a):A tak się jakoś składa, ze więcej zbiorników z tymi trudnymi roślinami jest na solach, ale tu wiedza i rozsądek akwarysty czesto góruje nad resztą, a nie producent nawozów.
Mylisz się, większość osób, które znam, które hoduje naprawdę rzadkie i / lub trudne rośliny na solach to co najwyżej robią sobie makro, czy też sam potas.
Hodowcy, których znam zarówno w Polsce jak i zagranicą najczęściej używają dobre mikro min takich firm jak: AquaRebell, Drak Aquaristick, znam tez pare osób które używają VIMI, Azoo czy Ferki (kolejnośc przypadkowa).

Tak dla informacji krytykujących zarowno Aquarebell jak i DrakAquaristick podaja pełen skład swoich nawozów.

Pozdrawiam Serdecznie Uśmiech

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
08.01.2016, 10:35
Przemek napisał(a):Mylisz się, większość osób, które znam, które hoduje naprawdę rzadkie i / lub trudne rośliny na solach to co najwyżej robią sobie makro, czy też sam potas.
I tutaj po raz pierwszy się z Tobą zgodzę. Nawożenie makro z soli przygotowanych samodzielnie jest o wiele łatwiejsze i bardziej przewidywalne niż z gotowych nawozów, sporządzenie dobrze zbilansowanego i odpowiedniej jakości nawozu mikro nie jest już sprawą taką prostą - jednak piszemy tutaj o solach, czyli o makro, ponieważ mikro to najczęściej nie są sole tylko chelaty mikro.

a dokładniej, żeby nie zatracić sensu wątku i nie zjechać po raz kolejny w przepychankę i udowadnianie sobie wyższości jednego nad drugim, przytoczę cytat z pierwszego wątku:
pj007 napisał(a):Chodzi tu głównie o N,K,P, MG
i tego się trzymajmy - jeżeli chodzi o NPK, to dla mnie wybór jest oczywisty czyli samodzielne przyrządzone sole, ale nie z nawozów ogrodniczych tylko z czystych związków chemicznych o czystości min. 99% - zdecydowanie niższa cena i lepsza kontrola nad dawkami. MG nie dozowałem osobno, bo leję go w gotowcach mikro i nie widzę potrzeby aby zwiększać poziom tego pierwiastka.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
08.01.2016, 10:45
Jak zbiornik jest prowadzony na kranówce to Magnezu potrzeba znikome ilości.
Myślę że większość "solowców" jednak miesza sobie właśnie makro a mikro używają markowe lub ze ssprawdzonego koncentratu ogrodniczego ponieważ poślizg w mikro kończy się zazwyczaj burzą w akwarium i raczej chodzi tu o trucie obsady
08.01.2016, 11:21
Myślałem że tematem są sole czyli makro.
Kogo znacie kto samodzielnie robi mikro z soli/chelatow?
Proszę nie mylić pojęć.
08.01.2016, 16:18
Ja dodawałem helat żelazowy EDTTA jak się nie mylę 8% ale nic więcej korzystałem z kalkulatora zulixa nic mi się z tym nie działo skutki były normalne czyli wzrost Fe w zbiorniku .
08.01.2016, 16:28
Ja przeciwnikiem soli w żadnym wypadku nie jestem, sam tez nawozilem solami i gotowymi nawozami. I na dobrym granulacie, przy umiarkowanym świetle (nie 1w/l) można spokojnie dobry gotowy nawóz mikro i makro stosować bez obawy o jakies nadmiary czy niedobory. Jest to łatwiejsze, wygodniejsze i często bezpieczniejsze.

08.01.2016, 23:33
A Ja tak wcale nie uważamUśmiech
Jednak sole są tańsze a Ja np wolę wiedzieć co i w jakim czasie podaje ile tygodniowo podam N,P,K przy takiej dawce i w 7 lub 6 lub innej liczbie dni. Nie trzeba wtedy testów robić by wiedzieć co i ile jest w akwarium
08.01.2016, 23:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2016 23:40 przez Rafal.)
Tak, ale prócz N, P i K są inne pierwiastki makro, których może zabraknąć, wszystko zależy od składu kranówki i tego ile RO dajemy (Mg i Ca). Więc nie masz kontroli nad wszystkim. A jak chcesz wszystko dokładnie kontrolować, to jeszcze do kosztów nawożenia solami trzeba doliczyć cenę zestawu dobrych testów na każdy z pierwiastków.

Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.01.2016, 23:41
Makro to tylko NPK, cała reszta to mikro - przynajmniej do tej pory tak myślałem, jeżeli się mylę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
08.01.2016, 23:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2016 23:55 przez Rafal.)
Mylisz się - do makro zaliczają się węgiel ( C), tlen (O), wodór (H), azot (N), fosfor (P), potas (K), siarka (S), wapń (Ca) i magnez (Mg) (niektórzy magnez do mikro zaliczają).

09.01.2016, 00:49
Dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu - człowiek uczy się całe życie Uśmiech

09.01.2016, 01:28
Przy okazji zgłębiania tematu soli znalazłem tabelę z rozpuszczalnością w wodzie poszczególnych związków.

09.01.2016, 02:17
No to dawaj ją TU przyda sie
09.01.2016, 02:34
wydawało mi się, że wkleiłem linka, ale jak widać wydawało mi się więc wklejam teraz:
http://www.psychodelik.pl/joomla/index.p...e&Itemid=3

09.01.2016, 11:22
Fajna zwróćcie uwagę że rozpuszczalność K2So4 przy 20℃ to tylko 11g gdzie chlorku potasu KCL to aż 34 i jest on lepiej przyswajalny i wydajniejszy

Odpowiedz