Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to są popalone stożki
13.01.2016, 03:18
RE: Czy to są popalone stożki
Tylko zależy przez którą więcej przeszłoDuży uśmiech

A znając Jarka- Akwariarza doświadczenia to na zielsku się zna jak nikt inny z naszego forum można by poematy pisać jak się go słucha.

Jakie doświadczenia prowadził na różnych podłożach i nawozach Uśmiech
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
13.01.2016, 13:31
Czyli jak ta belkę na chlopski rozum ustawić żeby bylo dobrzeOczko zalezy mi aby czerwone roślinki ladnie sie rozwijały.
13.01.2016, 13:40
JA też do tej pory słyszałem że przewaga widma niebieskiego nad czerwonym powoduje wzrost do góry.

Dlatego świetlówki roślinne miały więcej widma czerwonego niż niebieskiego.
13.01.2016, 13:51
Sylvania aquastar ma podbite widmo niebieskie. I mam dylemat jak ja ustawić...
13.01.2016, 14:09
Ustaw jakkolwiek i tak będzie dobrze.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
13.01.2016, 14:12
pj007 napisał(a):JA też do tej pory słyszałem że przewaga widma niebieskiego nad czerwonym powoduje wzrost do góry.

Dlatego świetlówki roślinne miały więcej widma czerwonego niż niebieskiego.

Najczęściej mają to widmo na podobnych wartościach przynajmiej tzw piki są na takich wartościach zależy jeszcze jaki zakres fali
13.01.2016, 23:09
pj007 napisał(a):JA też do tej pory słyszałem że przewaga widma niebieskiego nad czerwonym powoduje wzrost do góry
Bo nie bierze się pod uwagę także zielonego zakresu widma mimo, że nie jest wykorzystywane w fotosyntezie to stanowi dla roślin jakąś informację.
Taka aquastar sylvani ma najwięcej widma niebieskiego potem zielonego i najmniej czerwonego. Biorąc pod uwagę bardzo głęboko docierające światło niebieskie i zielone a słabo z dużymi stratami docierające czerwone, roślina "wie" że jest pod wodą i ciągnie do góry "spodziewając się" dotarcia do powierzchni gdy poczuje promienie czerwone.
To wtedy jest to prawda.Uśmiech
Wystarczy jednak użyć świetlówki morskiej jak sylvania "Marinestar" gdzie widmo niebieskie przeważa mocno w szerokim zakresie (zakres fali szerszy niż 430 nm ) nad zieloną częścią pasma (czerwieni praktycznie nie ma) by obserwować heteranterę paskowaną płożącą się po dnie i to w akwarium 60 cm wysokim.
Ja tak miałem właśnie. W innym akwarium musiałem do marinestara dołożyć świetlowkę 3000 K by zielsko ruszyło w końcu do góry. Inaczej, staurogyne miała liście przywarte do podłoża jakby kto ją nadepnął. Poprzednia, 4000 K nie spełniała swego zadania. Miała za mało czerwonego w stosunku do niebieskiej marinestar dodatkowo dorzucając swoją część widma niebieskiego.
Potrzebne są do takich zjawisk jednak spore skrajności między widmami.
Zola67 napisał(a):zależy jeszcze jaki zakres fali
I to ma również spory a nawet bardzo spory wpływ na zachowanie roślin. Szeroki zakres fali niebieskiej kładzie rośliny na boki całkiem skutecznie co opisałem wyżej.
Ledy mają jednak dość wąskie piki i przyznam, z ciekawością obserwuję jaką fakturę liści i łodyg mają wasze prezentowane rośliny pod ledami. Uśmiech
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
bartesta (13.01.2016)
14.01.2016, 09:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2016 09:37 przez cypeks.)
Akwariarz napisał(a):Biorąc pod uwagę bardzo głęboko docierające światło niebieskie i zielone a słabo z dużymi stratami docierające czerwone, roślina "wie" że jest pod wodą i ciągnie do góry "spodziewając się" dotarcia do powierzchni gdy poczuje promienie czerwone.
Trochę uprościłeś sprawę, ale masz rację i faktycznie duża ilość światła niebieskiego przyhamowuje wzrost. Jak jednak wskazuje artykuł z poniższego linka wystarczy manipulować barwą czerwoną 660nm (PR) oraz głęboką czerwienią 730nm (PFR) aby zmienić zachowanie rośliny.
http://trawka.org/topic/18502-czerwona-c...arw-wybra/
Cytat:Ilość w świetle fal z zakresu czerwieni i dalekiej czerwieni ma wpływ na wzrost i rozwój roślin, między innymi na kiełkowanie nasion, wydłużanie łodygi, tworzenie pąków kwiatowych. W świetle o małym udziale fal z czerwonego zakresu widma w stosunku do dalekiej czerwieni spada w roślinie ilość fitochromu PFR i następuje intensywne wydłużanie się łodyg, a w sytuacji odwrotnej następuje podwyższenie stężenia PFR i hamowanie wzrostu wydłużeniowego - rośliny są niższe i bardziej zwarte, zaczynają się też rozkrzewiać.
Masz natomiast rację, że barwa niebieska hamuje wzdłużny wzrost rośliny:
Cytat:Innymi, bardzo ważnymi fotoreceptorami uczestniczącymi w fotomorfogenezie są kryptochromy, aktywne w świetle niebieskim i ultrafioletowym. Światło niebieskie hamuje wzrost hypokotylu i łodygi, wpływa na rozwijanie się liścieni i liści, otwieranie aparatów szparkowych, fototropizm i termin kwitnienia roślin. Zarówno u gatunków jedno-, jak i dwuliściennych obecność światła niebieskiego wpływa pozytywnie na grubość blaszek liściowych, poprzez wpływ na liczbę i rozmiar komórek miękiszu gąbczastego i palisadowego.
Wpływ barwy zielonej na zachowanie roślin uznałbym za znikomy i ograniczałbym to pasmo do minimum ze względu na efektywne wykorzystywanie tego pasma przez krasnorosty.

Poniżej podaję spektrum wspomnianej w artykule lampy AGRO:
[Obrazek: Philips-Son-t-agro-400W-spectral-power-distribution.jpg]

Zastanawia mnie bardzo duży udział pasma żółtego w lampie i kusi mnie dołożenie do lampki LEDa o tej właśnie barwie. Zauważ, że pasmo zielone praktycznie nie istnieje.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
16.01.2016, 14:53
Załączam foty tej Ludwigi Repens po tygodniu nie podawania potasu...Roślina rośnie, pszucza boczne pędy ale te stożki dalej w takim samym stanie.
Może ktoś z Was coś odkryje co to może być.
Dodam, że nad nią świeci T5 24W 10000k oraz belka led.
[Obrazek: DSCN8738.jpg]
[Obrazek: DSCN8741.jpg]
[Obrazek: DSCN8742.jpg]
[Obrazek: DSCN8743.jpg]
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
16.01.2016, 17:06
A mi się wydaje że brakuje im azotu, daj go troche by było minimum 10 ppm w wodzie i napisz jaki skutek. Niebieskiego widma bym nie obwiniał, u mnie pod marine ludwigia ładnie i zdrowo rosła.

http://akwarystyczne.info/showthread.php...648&page=5
16.01.2016, 18:02
Mi rośliny karłowaciały przy braku Fe - dodatkowo stare liście marniały.

16.01.2016, 18:45
Pethro napisał(a):A mi się wydaje że brakuje im azotu, daj go troche by było minimum 10 ppm w wodzie

Właśnie zrobiłem test NO3 i azotu jest między 10 a 20ppm.
Od wczoraj podaje mikro na noc Rataj COLOUR Fe+.
No chyba że to jest tak jak pisał Akwariarz
Akwariarz napisał(a):To raczej pierwsze problemy z przyswojeniem wapnia w obliczu większego natężenia światła. Często, większej dostępności widma niebieskiego.
Akwariarz napisał(a):Jeśli jednak stożki obumrą a rośliny puszczą boczne odrosty to owszem, może to być potas blokujący przyswajanie boru.
Żadne nie obumarły ale puszczają boczne odrosty...w związku z tym co? za dużo potasu?
16.01.2016, 22:25
Jeżeli ruszyły i nowe stożki będą rosły normalnie, to być może faktycznie roślina musiała przestawić się do nowych warunków świetlnych. Obserwuj nowe stożki.

18.01.2016, 00:21
cypeks napisał(a):Wpływ barwy zielonej na zachowanie roślin uznałbym za znikomy i ograniczałbym to pasmo do minimum ze względu na efektywne wykorzystywanie tego pasma przez krasnorosty
Owszem, jednak Diana Walstad twierdzi, że pod wodą spektrum wygląda inaczej na sporą korzyść żółtego i zielonego pasma. W lampach ADA jest poważny udział widma zielonego i krasnorostów czy innych glonów jednak nie widać. A przynajmniej u pana Amano nie było widać żadnych.Oczko
Po za tym jak to jest, że pełzacz bagienny mający u mnie liście podobne jak ludwigia u diabełka po wyjściu z wody nie miał żadnych problemów z liśćmi i stożkami wzrostu. I to centralnie pod samą świetlówką. Prawie zaczął się smażyć.Duży uśmiech
Ja upatruje główny problem w składzie wody i oświetlenia z jakim kombinujemy w naszych akwariach. Liście podwodne aparatów szparkowych przecież nie mają i cała osmoza odbywa się przez liście i łodygi co może być elementem sprawiającym problem zwłaszcza, że reakcja roślin pod wodą jest dużo wolniejsza niż liści tych samych roślin nad wodą. Stąd, nagła zmiana oświetlenia, podania soli może powodować taką reakcję jak u diabeełka.
Przynajmniej, mi się tak wydaje.Oczko
18.01.2016, 00:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.01.2016 00:27 przez cypeks.)
Akwariarz napisał(a):Stąd, nagła zmiana oświetlenia, podania soli może powodować taką reakcję jak u diabeełka.
Przynajmniej, mi się tak wydaje.
Też tak mi się wydaje, tym bardziej że krzaczek już zaczyna odbijać - znaczy przystosował się do nowego światła.

27.01.2016, 20:41
A co sądzicie o tym zjawisku? To 2 różne Rotale i nie wiem czy to karlejące stożki czy spalone

[Obrazek: 4232883_IMAG0932.jpg]
[Obrazek: 4232884_IMAG0930.jpg]

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.