Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawdziwość piranii.
Witam, wszystko zaczęło się od tego, że pomyślałem sobie, jak to fajnie by było miieć kiedyś piranie. Po napisaniu posta na sb, kamcio powiedział że piranie czerwone(wujek google pokaże) są to oszukane przez sklepy oraz ludzi nazwy,i że są to piranie pacu. I tutaj rodzi się kolejne pytanie bo prawdziwe piranie z amazonki są mięsożerne, a pacu są roślinożerne, więc czemu są one piraniami, czy może są z tej samej rodziny? I tutaj prośba o rozpisanie morfologii i genealogi tych ryb. W zasadzie można by było sprawdzić w sklepie czy są to piranie typowo mięsożerne, ale do pyska nie zajżę, a jak nawet już to są na tyle małe w sklepach że trudno będzie ocenić prawdziwość tych ryb. Wszelkie jeszcze niejasności które mogły tu się wkraść mogę poprawić, i proszę o pomoc bo to na prawdę ciekawy temat.
[Obrazek: baner.jpg]
Odpowiedz
Wikipedia na temat taksonomii mówi:
Początkowo piraniami nazywano tylko ryby z rodzaju Serrasalmus, do którego zaliczano kilkanaście gatunków. W wyniku zmian w klasyfikacji obecnie należą one do rodzajów Serrasalmus, Pygocentrus, Pygopristis, Pristobrycon, Catoprion i Metynnis klasyfikowanych w randze podrodziny Serrasalminae w rodzinie kąsaczowatych (Characidae) lub wyodrębniane jako rodzina piraniowatych (Serrasalmidae). Dalsze gatunki są wciąż odkrywane, a prawidłowość opisu niektórych wcześniej opisanych jest kwestionowana. Grupa ta obejmuje również ryby roślinożerne (Colossoma, Mylossoma i Piaractus), o budowie zbliżonej do piranii. Wyniki badań genetycznych sugerują wydzielenie Serrasalminae z kąsaczowatych i podniesienie do rangi rodziny Serrasalmidae.

Więc ryby z rodziaju Piaractus, do który należy też Red Pacu, są "piraniami" - należą do rodziny piraniowatych. Tyle, że piraniami roślinożernymi.
Odpowiedz
Dzięki, ale jeszcze jedno pytanie. Kamcio mówił że Piaractus brachypomus i Serrasalmus nattereri to to samo, czy to prawda?
[Obrazek: baner.jpg]
Odpowiedz
Według mnie - nie. Z jednego prostego powodu. Ryby z rodzaju Serrasalmus to mięsożerne piranie, a ryby z rodzaju Piaractus są piraniami roślinożernymi. No chyba że ta ryba została kiedyś błędnie sklasyfikowana jako ryba z rodzaju Serrasalmus a teraz zmienioną tą klasyfikację i zaliczono ją do rodziny Piaractus.

edit:
Według tego co znalazłem, to dwie różne ryby. Serrasalmus nattereri to Pirania czerwona, ryba drapieżna, która może być niebezpieczna dla ludzi. A Piaractus brachypomus, czyli Pirania paku to ryba, która żywi się roślinami i owadami. Mimo dużych rozmiarów nie jest rybą niebezpieczną. Uwaga - poajwiła się również w Polsce, w okolicach Szczecina. W 2002 roku znaleziono w tamtejszych wodach kilka sztuk.
Odpowiedz
Ja dodam tylko, że oglądałem ostatnio na Discovery dokument "Rzeczne potwory" i piranie red pacu co były kiedyś roślinożercami przemieniły się w mięsożerców. Nie wiem jak to możliwe ale jednak.
Odpowiedz
Pirania paku żywi się głównie roślinami i owadami. Co nie znaczy, że nie zje mięsa. Jak brakuje pokarmu roślinnego, to i mięsem nie pogardzi.
Odpowiedz
w tym doumencie piranie atakowaly meskie genitalia:-o
Odpowiedz
diabeelek napisał(a):w tym doumencie piranie atakowaly meskie genitalia:-o
Pewnie robaka im przypominały :lol: A w końcu żywią się też owadami i larwami.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:

Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>