Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podłoże do akwarium 200L
cleo1985 napisał(a):i po prostu rośliny ładnie wyglądają na ciemnym podłożu.
to już kwestia gustu.
cleo1985 napisał(a):A od siebie dodam, że ten bazalt wcale nie jest taki czarny jak te specjalistyczne podłoża.
zwłaszcza jak z czasem zacznie obrastać zielenicami Wink
Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Odpowiedz
Starzy akwarysci też mają parcie na bazalt (np. Ja).
Jest ładniejszy od piachu. Poza tym to to samo co piach.
Mity typu nie rośnie na bazalcie, kaleczy ryby, źle sadzi się rośliny, podnosi twardość itp. to kit.

Mi wszystko rosło na bazalcie, ryby denne żyły, zerowaly, zormnazaly się.
Rośliny sadzi się peseta, a nie paluchami, zwłaszcza trawnikowe.
Zanieczyszczony bazalt podniesie twardość tak samo jak zanieczyszczony piasek.

Piach i zwir to ja stosowalem jakieś 20 lat temu, bo nic innego wtedy nie bylo.

Bazalt jest ciemny, nie czarny tak samo jak większość granulatow.

Także to tylko wzledy estetyczne, bo piękne aranżacje holenderskie widywalem na bazalcie.
Na piasku widuje większość poprzerastanych baniakow z prostymi roślinami. Oczywiście zdarzają się wyjątki, bo nie jest łatwo stworzyć świetny aranż z jasnym podłożem.
Odpowiedz
whyduck napisał(a):Jest ładniejszy od piachu.
O tym już pisałem, że to kwestia gustu - mi się bardziej piach podoba Wink
whyduck napisał(a):Mity typu nie rośnie na bazalcie, kaleczy ryby, źle sadzi się rośliny, podnosi twardość itp. to kit.
większość to mity, jednak kaleczenie ryb jest faktem - jakoś nie wyobrażam sobie kirysów przepuszczających bazaltu przez skrzela.
whyduck napisał(a):Piach i zwir to ja stosowalem jakieś 20 lat temu, bo nic innego wtedy nie bylo.
bazalt też był 20 lat temu Tongue
whyduck napisał(a):Oczywiście zdarzają się wyjątki, bo nie jest łatwo stworzyć świetny aranż z jasnym podłożem.
jak podłoże zarośnie trawnikiem, to jego kolor nie ma najmniejszego znaczenia.
Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
Odpowiedz
Trochę dyskusja jest jałowa, ale jak znajdę chwilę to opisze dokładnie własne doświadczenia z bazaltem łącznie z gatunkami fauny i flory jakie na nim miałem. Postaram się podpiąć fotki, by było wszystko widoczne.
Większość userow forum nie pamięta moich akwariów na bazalcie.

20 lat temu mialem tylko dostęp do bazaltu 10 mm. Nie twierdzę, że mniejszego nie było, ale ja nie miałem dostępu.
Przez neta wtedy się nie kupowało.
Używałem piachu i żwirku z jeziora.

Kiryski jakie miałem to głównie pandy i zwykle spiżowe. Pandy tarły mi się dość intensywnie.
Ryby te nie przesiewały bazaltu, bo nie miały możliwości. Nie kaleczyly pyszczkow. Żyły u mnie dość długo, później sprzedałem je poprzez forum eakwarystyka. U nowego nabywcy żyły na granulacie.
Poza tym miałem otoski różnych odmian, zbrojniki niebieskie, bocje.
Nigdy nie widziałem pokaleczonej ryby.
Te stworzenia mają instynkt samozachowawczy, nie kalecza się z premedytacją.

W kwestii zarosniecia masz rację, tylko nie każdy roślinniak to w 100% zarosniete podłoże. Nigdy takiego nie miałem.
Odpowiedz
cypeks napisał(a):większość to mity, jednak kaleczenie ryb jest faktem - jakoś nie wyobrażam sobie kirysów przepuszczających bazaltu przez skrzela.
Podobnie jak i żwiru kwarcowego nie przesieja przez skrzela. Co nie znaczy ze nie mogą na takim podlozu zyc i sie rozmnażać.
Te okaleczenia od bazaltu, tracenie wąsików - to mit powtarzany od lat. Nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. Nie widziałem tez pokaleczonych kirysow czy zbrojnikow na podłożu bazaltowym w akwariach które widziałem na zywo - a bylo ich sporo.
Czysty bazalt twardości nie podniesie, podloze bazaltowe w sklepach jest często zanieczyszczone i stad ten problem. Ale to samo jest ze żwirem czy piaskiem kwarcowym.

O gustach sie nie dyskutuje, jeden woli ciemne podloze, inny jasne. Ja tez przy akwarium roślinnym wybralbym ciemne. Niekoniecznie czarne, ale ciemny brąz (specjalistyczny granulat lub powlekany zywica czyli barwiony żwir - i takich właśnie używałem).
Odpowiedz
Dzisiaj zakupiłem ziemię i Żwir kwarcowy (25 kg-11zl Tongue) podobny mam w 112 i ładnie wygląda więc w 200 l też go zastosuje, dzisiaj zacznę to wszystko składać w całość , zastanawiam się tylko jeszcze nad ozdobami Tongue czy dać korzeń czy kamienie jako ozdobę ale to muszę sobie przemyśleć, mam mnóstwo polnych różnych rozmiarów więc w dzień będę kombinował. Smile
Odpowiedz