Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Babki z Rodzaju Stiphodon spp
#1
Pochodzenie: Azja i Oceania. Rozległość obszaru pochodzenia Stiphodonów uwarunkowana jest tym iż występuje ich około 30 gatunków. Dodatkowo dochodzą różne odmiany barwne co do których nie wiadomo czy są to kolejne gatunki czy też tylko odmiany barwne.

Środowisko naturalne: Wartkie strumnienie wysp tropikalnych. Generalnie ryby tego gatunku potrafią utrzymać się w bardzo silnym nurcie. Występują również w spokojniejszych miejscach strumieni, na piaszczystych zakolach, wśród otoczaków. Podłoże żwirowo-piaskowe, w miejscach spokojniejszych występują duże ilości gałęzi i liści drzew.

Zachowanie: Brak zachowań terytorialnych mogących zagrozić innym rybom w akwarium lub też innym z rodziny babkowatych. Wg artykułu kolegi Asagotha z KFA samce wykazują silne instynkty terytorialne jednak osobiście tego nie stwierdziłem. Owszem, czasami (niezbyt często) występowały ganianki jednak nigdy nie dochodziło do kontaktu fizycznego między rybami. Nie wykazują żadnego wręcz zainteresowania krewetkami. W ramach testów wpuściliśmy do akwarium z stiphodonami malutkie krewetki RC. Po tygodniu ilość krewetek była identyczna z liczbą startową. Babki okupuje głównie dolną część akwarium, jednakże uwielbiają wszelkiego rodzaju kamienie i prąd wody. Z tego co udało mi się zauważyć średnio interesują się korzeniami jednak z braku kamieni i tam będą szukały sobie miejsca. Sposób poruszania się jest dosyć ciekawy, ze względu na budowę babki poruszają się skokami, ślizgami. Ryba jest w stanie utrzymać się w naprawdę silnym prądzie wody (atman 203 o przepływie 2000l/h nie jest dla stiphodona żadnym problemem) Zabawną cechą z punktu widzenia obserwatora jest zdolność stiphodonów do kręcenia główą. Tą cechę ryb widziałem tylko u tych właśnie ryb.

Woda: temperatura wody-22 - 27°C , pH -6.5 do 7.5, twardość 2 - 12°

Pokarm: Główną dietą babek są glony, dlatego też preferowane są dla nich zbiorniki starsze, gdzie występuje większa ilość glonów. Dodatkowo chętnie przyjmowały rozmoczony granulat spiruliny. Uwaga: Białko pochodzenia zwierzęcego jest dla nich niewskazane, wręcz może być zabójcze.

Urządzenie akwarium: Dla małej grupki tych ryb wystarczy nawet 63l akwarium (trójka z nich spokojnie szalała sobie po dobrze urządzonej kostce 30x30x30). Ważny jest silny nurt wody, który te ryby wręcz uwielbiają. Podłoże: drobny piasek, jednakże z obserwacji naszych babek w różnych akwariach pokazowych substraty nie stanowią dla nich żadnego problemu. Silne oświetlenie pozwala wydobyć pełną kolorysytkę tych ryb oraz umożliwić wzrost glonów.

Rozmnażanie: Nie zanotowano w warunkach akwarystycznych. Dla larw potrzebna jest słona woda.

Moje uwagi: Wg informacji od osób które trzymały stiphodony zdarzyły im się wycieczki z akwarium. Osobiście mimo iż miałem ich naprawdę sporą gromadkę u siebie nie zanotowałem ani jednego przypadku wyjścia poza akwa. Zdarza im się również pozwiedzać filtry kaskadowe.. Nie jest to raczej żaden problem o ile z wylotu kaskady nie ma bezpośredniego dostępu do wirnika.

Stiphodon sp blue neon

[Obrazek: dsc2277nf.jpg]

[Obrazek: dsc2278z.jpg]
[Obrazek: dsc2318.jpg]

Foto by Asagoth (KFA)

[Obrazek: dscf2594u.jpg]

[Obrazek: dscf2603q.jpg]


Stiphodon sp red neon

[Obrazek: dscf2577e.jpg]

[Obrazek: dscf2694l.jpg]

Foto by Sepher

Sithpodon sp Cortunix
[Obrazek: czyscik03.jpg]


[Obrazek: czyscik02.jpg]

Foto by Dziki (DFA)

I dodatkowo filmik z cortunixem w roli czyścika do szyb Winkopis powstał w głównej mierze dzięki koledze Asagoth który jest chyba najlepszym polskim expertem od babkowatych.
Odnośnie zdjęć informuję że posiadam zgodę kolegów którzy je udostępnili na publikację.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Babki z Rodzaju Stiphodon spp sepher 0 12 002 19.06.2011, 22:27
Ostatni post: sepher

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>