Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siporax a bakterie tlenowe i beztlenowe
10.10.2016, 16:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2016 21:03 przez alegumis.)
Siporax a bakterie tlenowe i beztlenowe
(10.10.2016 16:04)TwojaRafa.pl napisał(a):  bakteria beztlenowe głównie, które giną prz kontakcie z powietrzem

Są zwolennicy którzy uważają, iż siporax powinien być zraszany nie zanurzony i tego nie rozumiem ..

https://www.youtube.com/watch?v=3Vw3REm2gj0

rafoholik Zdziwko
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
10.10.2016, 17:06
RE: Przenoszenie akwarium i migracja na większy litraż
W siporaxie czy ceramice raczej są marne szanse na denitryfikacje.
Przepływająca ciągle woda dostarcza tlen - dlatego zraszane złoże lepiej natlenia wodę i nitryfikacja działa wydajniej.
Co prawda może pojawić się środowisko beztlenowe gdzieś w głebokich partiach ale to raczej mit.
Skuteczna denitryfikacja jest mozliwa tylko w dsb i złoże piasku powinno mieć powyżej 8cm. wys.
Nie zaszkodzisz złożu przenosząc je zanurzone, ale wydaje mi się że bakterie beztlenowe raczej nie mają szans bytu w tym złożu.
Po co budować denitryfikatory np z 30m weża i przepływie kilku litrów na godzinę skoro sama ceramika wystarczy.

Zerknijcie tutaj:
http://nano-reef.pl/topic/83791-siporax-...a-dzialac/
i jeszcze tutaj:
http://aqua-reef.pl/topic/4382-sekta-siporax-siarzy/
..."wkład z milionami kanalików. Praktycznie każdy kanalik ma wlot i wylot co powoduje dużo większą powierzchnię do osiedlania bakterii nitryfikacyjnych i brak zamkniętych „komór”."
Jednym słowem woda płynie jest tlen - nie ma denitryfikacji

Warunki tlenowe NO2-》NO3
Warunki bez tlenowe NO2 -> NO -》N

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Denitryfikacja
WyTaplaTalkowane z Androida
[-] 1 użytkownik podziękował za ten post:
fazi_poz (11.10.2016)
26.10.2016, 20:45
Co do Siporaxu, to nie to samo co ceramika. Jest duzo wydajniejszy.
W Siporax żyją 2 rodzaje bakterii tlenowe i beztlenowe. Jeśli wyjmiesz Siporaax na powietrze to bakterie beztlenowe giną i tworzą martwą materię, która rozkładając się podbija fosforany.

https://www.facebook.com/koralowce/ - FanPage

http://www.TwojaRafa.pl - barwy Twojego akwarium
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
27.10.2016, 07:31
TwojaRafa.pl napisał(a):W Siporax żyją 2 rodzaje bakterii tlenowe i beztlenowe.

Bardzo ambitne twierdzenie ale moim zdaniem nieprawdziwe.
Warunki beztlenowe w strukturze tak porowatej, która doskonale nasiąka wodą i w filtrze (a więc przy dobrze natlenionej, płynącej wodzie) są raczej niemożliwe do osiągnięcia.
Gdyby Siporax był tak cudownym medium to nikt nie kombinowałby z DSB czy innymi rodzajami denitryfikatorów. Siporax ma swoje zalety i jest świetnym złożem, ale nie twórzmy legend o jego działaniu.

Edi - nowe szkło dalej ciasne Oczko

[Obrazek: 28238855_10210920988405419_1981395075703536378_o.jpg]
27.10.2016, 10:53
A na jakiej zasadzie działa denitrator np. z węża? Też jest stały przepływ, też wody natlenionej? Tylko ustawia się odpowiedni przepływ wody, na początku tlen zużywają bakterie tlenowe, później beztlenowe. Uważam, że z siporaxem, może być podobnie. Wolny przepływ przez kanały, z czasem coraz wolniejszy, na początku kanału bakterie tlenowe zużywają tlen, a potrzebują go dużo stąd filtry zraszacze o większym stopniu dotlenienia, w końcowej fazie kaników mogą już występować względne warunki beztlenowe. Bakterie nie mają cech ludzkich, o tym często zapominamy, skoro tlenowe przetrwają w butelce, to beztlenowe też w wodzie o znikomej ilość tlenu. Ja nie bawię się w dsb, wolę siporax.

Pozdrawiam serdecznie

Akwarystyka jest zbyt pięknym hobby, żeby mieć tylko jedno akwariumUśmiech

[Obrazek: sudan468px.jpg]
27.10.2016, 11:45
Tlenowe które są w butelkach są w postaci przetrwalinków dlatego mogą tam czekać aż ktoś je wleje do akwarium.

Bakterii beztlenowych (tlenowych też) jest dużo gatunków. Niektóre żyją przy małej ilości tlenu (jest szansa że będą żyć na siporaxie), a dla innych tlen jest toksyczny np. bakterie przrprowadzajace proces ANAMMOX nie mają szans żyć na siporaxie
27.10.2016, 11:45
Deja Vu?
Post #13,#15
Nawet producent - Sera, pisze wyłącznie o nitryfikacj.

(27.10.2016 11:45)Lukasz napisał(a):  Tlenowe które są w butelkach są w postaci przetrwalinków dlatego mogą tam czekać aż ktoś je wleje do akwarium.

Bakterii beztlenowych (tlenowych też) jest dużo gatunków. Niektóre żyją przy małej ilości tlenu (jest szansa że będą żyć na siporaxie), a dla innych tlen jest toksyczny np. bakterie przrprowadzajace proces ANAMMOX nie mają szans żyć na siporaxie
Czytalem kiedyś o bakteriach w butelkach. Istnieje teroria spiskowa że buteleczki owszem zawieraja jakieś przetrwalniki ale raczej zawierają glownie porzywkę dla przyspieszenia namnażania się w.w. bakterii.

27.10.2016, 12:27
Dj o czym Ty mówisz jakie "derzawi" Twój post jest przeciwieństwem mojego, czyli ja nie mogę się wypowiedzieć? Jedyną słuszną racją jest Twoja racja? To załóż bloga, to jest Forum i mam prawo do swojego zdania i je podtrzymuje. Skoro w wężach może powstać strefa beztlenowa to siporaxie również, szczególnie po pewnym czasie. Skoro "galaretka" w wężach od kubełka ograniczy średnicę i spowoduje spadek przepływu to tym bardziej mikroskopijne kanaliki mogą z czasem stać się strefą beztlenową w pewnej swej części. Skoro jak mówi producent, jest to miejsce do osiedlenia się milionów bakterii tlenowych to dlaczego nie są one w stanie zużyć tlenu w takim stopniu by bakterie beztlenowe mogły żyć? Dlaczego wszyscy tak panikują jak nie ma prądu, że im w kuble bakterie padną? Czyżby dlatego, że zapotrzebowanie jest ogromne, przy rozwiniętym złożu i tlen jest szybko konsumowany. Ja szanuje Twoje zdanie i to, że uważasz odwrotnie niż ja masz takie prawo, ale nie odbieraj mi prawa do innego niż Twoje zdania. Tyle ode mnie.

Pozdrawiam serdecznie

27.10.2016, 14:47
Bartku (o ile mogę po imieniu) absolutnie źle mnie zrozumiałeś i w żadnym wypadku nie komentowałem anie nie cytowałem Twojego posta, nie bronię nikomu prawa do wypowiedzi, napisałem wyraźnie o które posty mi chodzi #13 i #15, miałem wrażenie że posty #13 i #17 to to samo i że postem #16 autor zamknął wątek.

alegumis napisał(a):skoro tlenowe przetrwają w butelce, to beztlenowe też w wodzie o znikomej ilość tlenu
Uważam że b. tlenowe nie przetrwają w butelce : czym jest brak prądu w porównaniu do roku leżakowania na półce w sklepie (jedynie przetrwalniki lub pożywka jest w tych magicznych buteleczkach), a bakterie beztlenowe - dlatego pobierają tlen z NO2/NO3 bo nie ma go w wodzie.
Mam nadzieję że nie wyszło masło maślane i nie dolałem oliwy do ognia - jeżeli ktoś poczuł się urażony : Przepraszam, nie miałem takiej intencji.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
27.10.2016, 15:19
Przenoszenie akwarium i migracja na większy litraż
[Obrazek: 2c8b837a242ac81bb08bb10f08595def.jpg]
To dla mnie rozwiewa wszystkie wątpliwości. Bo wiem, że ten człowiek ma naprawdę wiedzę o czym mówi.
27.10.2016, 18:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.10.2016 18:09 przez fazi_poz.)
Przenoszenie akwarium i migracja na większy litraż
Bartku kilkumetrowy waż najpierw pozbawiony przepływu a potem z lekkim by nie dopuszczać zbyt wiele tlenu to inna bajka niż siporax który cały czas jest w wodzie silnie natlenionej. Zamulenie siporaxu spowoduje spadek jego możliwości do nitryfikacji (poprzez zmniejszenie powierzchni roboczej dla bakterii) ale nie spowoduje powstania w nim stref beztlenowych lub prawie beztlenowych. Dlaczego producent zaleca wymianę złoża co jakiś czas a nie chwali się, że stworzył cud denitryfikacyjny? Przecież to byłby marketingowy majstersztyl i cenę można by jeszcze podnieść Oczko

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

[Obrazek: 28238855_10210920988405419_1981395075703536378_o.jpg]
28.10.2016, 00:20
DJ to ja raczej źle zrozumiałem, wybacz mi moją reakcje, jak czytam na spokojnie to faktycznie źle interpretowałem Twoją wypowiedź, potrafię się przyznać do błędu Oczko , więc przepraszam, że tak zareagowałem.

Łukasz, każdy ma wolną wolę i może wierzyć komu chce i w co chce Uśmiech ja wierzę, że jest to możliwe Oczko I żeby było jasne, rozumiem, też Wasze argumenty, jednak jakoś uparty jestem w tej kwestii, nie wiem dlaczego, może to upór głupca, a może intuicja Oczko a może chcę po prostu w to wierzyć i jest to takie placebo akwarystyczne Język Dobra jutro postaram się wydzielić wątek Uśmiech Chyba, że ktoś mnie ubiegnie Język

Pozdrawiam serdecznie

28.10.2016, 01:03
Sytuacja dot. chwilowego braku tlenu oczywiscie może powstać w miejscu o bardzo słabym przepływie i sprzyjajacych beztlenowo warunkach ale na pewno nie bedzie to proces ciagly a raczej sporadyczny i nie majacy wpływu na akwarium w sposób mierzalny.

Kiedyś kombinowalem aby zrobić denitryfikator z ceramiką ale to trochę jak z dsb (bomba bez zegara) w efekcie zasadziłem rosliny i stwierdziłem że hydroponika jest bezpieczniejsza i efektywniejsza ale w solniczce to chyba tylko DSB i podmianki.

Każdy może wierzyć w co chce, forum jest po to aby każdy mógł się wypowiedzieć i przedstawić swoje doswiadczenia i argumenty ale nie zwalnia z myślenia i z wyciągania własnych wniosków, testowania rozwiązań przedstawianych na forum - każdy zbiornik jest inny i co się sprawdza u mnie nie koniecznie sprawdzi sie gdzieś indziej.
Bartku ostatnio objechales mnie za powielanie mitów dotyczących leczenia plesniawki;
tak jak i tym razem wydaje mi się że zbyt ostro zareagowałeś a wtym wątku sam robisz to samo.

Staram się słowami: uwazam, wydaje mi się, itp. podkreślić brak nacisku na stosowanie w praktyce mojej wypowiedzi a raczej jako jedną z sugesti w rozwiazaniu problemu - wszyscy chcemy pomóc gdy ktoś jest w potrzebie lub ma problem.

Nie mam złych intencji i prosty chlopak jestem a moje wypowiedzi raczej nie posiadają ukrytych aluzji, drugiego dna czy uszczypliwosci, jak będę chciał kogoś urazić to napiszę bezposrednio tak aby żadnych aluzji nie zostało.
Tutaj chciałem jedynie zwrócić uwagę że Twojarafa.pl był w błędzie z "glownie beztlenowe" staralem się wyjaśnić w poscie 15 (co potwierdził Fazi) w 17tym znowu to samo co w 13 :|

28.10.2016, 09:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2016 10:01 przez alegumis.)
DJGRABARZ napisał(a):Bartku ostatnio objechales mnie za powielanie mitów dotyczących leczenia plesniawki;

Adam, nie objechałem Cię, a jedynie zwróciłem uwagę, że leczenie ryb to nazwijmy to śliski i niepewny grunt a cierpią ryby. I tutaj, zwracam uwagę nie tylko Tobie, a każdemu, ostatnio np. Stonie. To taka moja misja, jak np. biotopowa Kamila. W kwestii leczenia jestem ortodoksyjny. Wybacz. Od tego, że wierzę w możliwość zasiedlenia , przy normalnym jego użytkowaniu ryby nie zdechną. Nigdzie też w tej kwestii nie napisałem, że jest to, czy, że wiem, że jest to na tyle wydajny proces by brać go pod uwagę, jako wydajna denitracja Oczko Jedynie, że wierzę w to, że mogą tam żyć dwa rodzaje bakterii Oczko

Z mojej winy odeszliśmy od tematu. Adam Kufellfa

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.