Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apistogramma baenschi
11.02.2017, 18:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.02.2017 18:08 przez Rafal.)
Apistogramma baenschi
Apistogramma baenschi "inka".
Występowanie: Nie dokładnie poznane. Dotychczasowe miejsca gdzie A. baenschi były odławiane to małe leśne strumyki wpadające do Rio Shanushi i Rio Paranapura w okolicach osady Yurimaguas w Peru.
Dymorfizm płciowy: Bardzo wyraźny. Samiec większy. Bardzo kolorowy, z wyraźną czerwoną obwódką na płetwie ogonowej, która u samic bywa widoczna niezwykle rzadko. Charakterystyczna dla samca wysoka płetwa grzbietowa u tego gatunku osiąga bardzo pokaźne rozmiary. Samice żółte, posiadają ciekawy „zebrzasty” deseń na który składa się typowe żółte zabrwienie i czarne pasy, najczęściej widoczne wyłącznie od połowy ciała do ogona. Policzek samicy zakrywa szeroki pas, jednak nie aż tak rozległy jak w przypadku A. nijsseni.
Grupa i symbol:Cacatuoides/Nijsseni, A188
Rozmiar: samiec - 8cm, samica 6cm
Hodowla i rozmnażanie: Gatunek względnie łatwy w rozmnażaniu. Posiadanie dobranej pary, jak w przypadku innych przedstawicieli Grupy Nijsseni jest kluczowe. Woda powinna mieć następujące wartości: pH 5.5-7.0, twardości bliskie zeru, temperaturę ok. 25-28st. Samica składa bladoróżową/białą ikrę w kryjówkach takich jak łupiny orzecha kokosowego, czarne pojemniczki po filmach fotograficznych, między korzeniami, w ilości 30 do ponad 100 sztuk. Młode wylegają się po 36-72 godzinach, w ciągu kolejnych 5-6 dni zaczynają pływać. Narybek karmiony świeżo wylęgłą artemią rośnie stosunkowo szybko i po 5-6 miesiącach osiąga dojrzałość płciową.
Cechy gatunku: Samce obejmują terytorium kilku samic. Możliwe jest trzymanie jednego samca z 2-4 samiczkami. Celem ośmielenia w akwarium należy zapewnić im dużą ilość kryjówek, rośliny rzucające cień i towarzystwo ryb rozpraszających (np. małych kąsaczowatych). Przy odpowiednio dużym akwarium zalecane jest trzymanie większe liczby samic i samców, np. 3 samce i 6 samic.
Dodatkowe informacje: A. baenschi w ostatnich latach stała się prawdziwym przebojem, podobnie jak inni przedstawiciele Grupy Nijsseni. Ze względu na atrakcyjne ubarwienie jest nadal w dużych ilościach odławiana z naturalnego środowiska. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten prawdopodobnie rzadki na obszarze swojego występowania gatunek może zostać szybko wytrzebiony.
Źródło: http://www.apisto.pl

Moja parka z odłowu

Młode podrostki

Ja trzymam parkę tych przepięknych pielęgniczniczek w akwarium 50l (60cm dł.) choć na pewno jest to troche mało. Dla chcących hodować te ryby proponuję zbiornik o min. długości 80cm. Woda jakiej używam to mieszanka kranu z RO. Twardości bliskie 0 a Ph z zakresu 6 - 7. Temperatura - 27 st. W zbiorniku jeden korzeń, kilka roślin, piasek kwarcowy ok 1mm (jedyne słuszne podłoże) i połówka łupiny kokosa z wydrążonym otworem "wejściem". Ryby trą się regularnie...
Zachęcam, naprawde warto je hodowaćUśmiech

Inki, ich młode i towarzystwo

Kto hoduje rybki ten ma gładkie łydki Cwaniak
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

12.02.2017, 19:38
RE: Apistogramma baenschi
Dorzuce jeszcze kilka fotek swoich inek, może zachęci to kogoś do hodowli tych pielęgniczek Uśmiech

26.04.2017, 20:31
Pilnowanie ikry

07.05.2017, 14:05
Pilnowanie narybku