Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doświadczenia z różnymi solami
27.01.2017, 00:04
Doświadczenia z różnymi solami
Chciałby aby nasze doświadczenia z solami różnych firm znalazły się w jednym temacie aby je jakoś uporządkować.

Do tej pory używałem 3 soli.
Od startu akwarium przez pół roku AF reef salt. Dojrzewanie przebiegło spokojnie i bylem z niej zadowolony.
Jako że korali było potem więcej w akwarium i miałem wysokie stężenie NO3 następne wiadro kupiłem probiotyczną AF. Bakterie w niej zawarte pomogły zbić NO3 do 5 ppm, korale też były zadowolone z bogatszej soli. Nie miałem żadnych negatywnych efektów ubocznych stosowania tej soli (plagi, dziwne naloty na skałe i piasku itp). Ale wiaderko się skończyło a niektóre partie AF mają bardzo różne parametry i wolałem nie ryzykować i zmienić na jakąś bardziej wiarygodną.
Wiec kupiłem TM pro reef. Nie widzę narazie różnicy na koralach po zmianie. Ale ta sól szybciej się rozpuszcza i jest bardziej klarowna od AF.

Każde akwarium jest inne i co u niektórych się sprawdza u innych niekoniecznie ale myślę, że warto to wszystko zebrać w jednym temacie Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
27.01.2017, 01:01
RE: Doświadczenia z różnymi solami
AF Reef salt - jako sól zastosowana w zakładanym zbiorniku na suchej skale - nie polecam !
1. Po podmianie delikatny pył, niektóre korale SPS objawy ślinienia.
Nie mając porównania ww traktowałem jako coś normalnego.
2. Najgorszy był osad brązowo/okrzemkowy.
3. Kh niskie ok. 7.3.7.7 lecz małe spóźnienie w teście i miałem dużo poniżej 7.
4. marketingowe chwyty z wydajnością soli, w rezultacie aby osiągnąć właściwe zasolenie należało dodawać więcej soli
5. Pozytywy: ładne i praktyczne wiaderka

Fauna Marin Professional Salt -sól która uratowała mnie od klęski
1. Po podmianie nic nie pyli, koralowce nie zestresowane,
2. W mojej ocenie wyśmienicie zbilansowana - niewymagające SPS posiadały ładne kolory
2. Kh 8,0-8,3 łatwo utrzymać w wartości 7,7 kiedy najładniej polipują SPSy
3. rozpuszczalność lepsza niz AF, istrukcja zużycia soli zgodna ze stanem istniejącym.
4. Wada - cena, no i by coś jeszcze wynalezc na "nie" to najmniejsze opakowanie to jakiś szary karton, wyglądał jak opakowanie zastępcze.

rafoholik Zdziwko
27.01.2017, 01:18
Ja miałem do czynienia z czterema solami.

Startowałem zbiornik na soli Kent Marine Reef Salt Mix
Dojrzewanie dość krótkie, glony szybko pojawiły się, szybko zniknęło, nie było żadnych plag. Byłem z niej zadowolony

Później, skuszony reklamą i ceną przeszedłem na sól AquaForest. Zużyłem dwa albo trzy wiaderkam nie pamietam, na początku Reef Salt, potem Probiotic Reef Salt. Później zrezygnowałem z tej soli ze względu na zbyt niskie KH jak na moje potrzeby i spowodowany tym niestabilne pH (duże wahania dobowe). Innych problemów u mnie w zbiornik przy tej soli nie było. Zaleta to na pewno fajny kubeczek, którego do dzisiaj używam do odmierzania ilości soli (ale kontrola na wadze też jest).

I kolejne dwie sole, stosowane przeze mnie na przemian (w zależności która akurat jest tańsza lub w promocji w ofercie sklepów) to H2Ocean Natural Reef Salt i Red Sea Coral Pro Salt. Wybrane akurat te dwie ze względu na wysokie poziomy Ca, Mg, KH przygotowanej solonki. Ważne to jest u mnie ze względu na prowadzenie zbiornika jedynie na cotygodniowych podmianach, bez dozowania czegokolwiek. I póki co się to sprawdza, bardzo dobre sole, do zbiorników LPSowych. Do acropor ze względu na wysokie KH raczej nie byłyby najlepszym rozwiązaniem.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
27.01.2017, 08:31
Arturro napisał(a):AF Reef salt - jako sól zastosowana w zakładanym zbiorniku na suchej skale - nie polecam !
1. Po podmianie delikatny pył, niektóre korale SPS objawy ślinienia.
Nie mając porównania ww traktowałem jako coś normalnego.
2. Najgorszy był osad brązowo/okrzemkowy.
3. Kh niskie ok. 7.3.7.7 lecz małe spóźnienie w teście i miałem dużo poniżej 7.
4. marketingowe chwyty z wydajnością soli, w rezultacie aby osiągnąć właściwe zasolenie należało dodawać więcej soli
5. Pozytywy: ładne i praktyczne wiaderka
Też tak zaczynałem tylko na "żywej" ale wszystko tak samo.
Potem blue tresaure, z której byłem zadowolony jednak była ospa i inne plagi więc zacząłem "wszystko" zmieniać i sól też. Następna była kent, fajna sól tylko droga a potem Red Sea Coral Pro Salt podobnie jak kent wysokie KH i wszystko ok ale droga. No i na koniec spróbowałem tej Kordona. Tak jak pisałem wcześniej oby tak dalej. Począwszy od rozpuszczalności przez korale i na szybach kończąc!!I nie jest przy tych promocjach taka droga.
27.01.2017, 09:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2017 09:02 przez Rafal.)
Mi parametrami pasuje (oprócz RSCP i H2ONRS) trefna partia AquaForestu z wysokim KH. Mam wiadro od Oli ale ciągle mam opory, aby zrobić na niej podmianę.

Przy RSCP szybę muszę przetrzeć dwa razy w tygodniu, ale nie wiem czy to też nie sprawa dużej ilości światła. Bo jak odesłałem lampę do naprawy i świeciłem mniejszymi lampkami, to nalotu na szybie nie było.

27.01.2017, 09:27
Moja kolej Oczko

1.Kent- nie mogę tej soli nic zarzucić. Dobrze się rozpuszczała, parametry były w miarę zgodne z opisem, nie było zakwitów, zmętnień i tym podobnych. Moim zdaniem przyzwoita sól na start.

2. Tropic Marin Pro Reef- bardzo dobrze się rozpuszcza, woda klarowna, zero problemów. Fajna sól do zbiorników mieszanych lub sps'owych. Ma niskie kh, co jest zaletą w przypadku koralowców twardych. Wad nie znalazłam, ale cena mogłaby być niższa Oczko Obecnie wróciłam do tej soli i podtrzymuję pozytywną opinię.

3. Tropic Marin Bio Aktif- jak wyżej. Zero problemów, świetna rozpuszczalność i klarowność wody. Cechuje się również niskim poziomem kh, więc fajna pod sps'y. Wad nie stwierdzam, może tylko ta cena.

4. Red Sea Coral Pro- bogata sól do zbiorników mieszanych. Nie mam zastrzeżeń co do rozpuszczalności i klarowności wody. U mnie jednak powodowała naloty na skale i częstsze czyszczenie szyb mimo sporej obsady. Ma fajne, wysokie kh buforujące trochę ten parametr, jednak przy sporej obsadzie lps i sps i tak nie zastąpi ballinga.

5. Aquaforest Reef Salt- zalanie świeżego zbiornika było pomyłką. Woda robiła się rudo -bura. Pojawiały się częste zmętnienia i zażółcenia wody. Na skale, szybach i w sumpie osadzał się rdzawy pył. Trafiło mi się też wiadro z bardzo wysokim kh i musiałam reklamować. Generalnie sól rozpuszcza się w miarę dobrze i szybko, ale nigdy nie wiadomo jaką niespodziankę skrywa wiadro Oczko

6. Kordon Coral Sea z Amqel'em- użyłam do startu drugiego zbiornika. Rozpuszczalność pozostawiała dużo do życzenia, na dnie pozostała masa osadu. Muszę jednak dodać, że trafiła mi się częściowo zbrylona sól i może to wpłynęło na rozpuszczalność. Niestety woda w akwarium zrobiła się ruda i wyraźnie mętna. Nie planuję jej więcej używać Oczko

W planach 2 kolejne marki, ale o tym już po zastosowaniu napiszę.

396l morska przygoda
27.01.2017, 09:43
Alex, jak rok temu brałem od Ciebie wodę na start akwarium to była zasolona AF?
Może miałem szczęście ale żadne efekty uboczne AF u mnie nie wystąpiły Uśmiech
27.01.2017, 09:46
Lukasz napisał(a):Alex, jak rok temu brałem od Ciebie wodę na start akwarium to była zasolona AF?

Nie Łukasz, soli Af użyłam pierwszy raz do zalania obecnego zbiornika. Tamta woda, to był RSCP lub TM (już nie pamiętam czego akurat używałam, bo stosowałam zamiennie 3 sole).

396l morska przygoda
02.02.2017, 20:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2017 20:16 przez ZielonyAmator.)
Jak ktoś ma chęć przetestować sól Microbe Lift to w sklepie jadwigamorska.pl jest ta sól w bardzo dobrej cenie 219zł za worek 25kg.

http://jadwigamorska.pl/microbe-lift-pre...abatu.html

Normalnie na rynku taka paczka kosztuje około 260zł.
Ja osobiście tą sól polecam, nigdy nie miałem problemu ze zbryleniem, nalotami czy parametrami.

Teraz będę testował inną sól tego samego producenta czyli Microbe Lift Organic Salt która ma niby przyśpieszyć wzrost i poprawić wybarwienie koralowców. Dam znać jakie będą efekty.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
02.02.2017, 20:23
Właśnie czekam na ML Premium z Jadwigi Oczko
Organic'a sobie jeszcze odpuściłam, ale chętnie poczytam o Twoich doświadczeniach.
Kolejne w kolejce będzie Colombo Duży uśmiech

396l morska przygoda
02.02.2017, 20:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2017 20:26 przez Rafal.)
Mnie też ceną ta sól kusi. I KH dość wysokie - 10. Ale na razie mam jeszcze trochę RSCP i AquaForesta z wysokim KH całe wiaderko Uśmiech

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.