Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hodowle karmowe: Artemia po poznańsku
#1
Hej,

chciałbym Wam pokazać bardzo prosty sposób na wylęganie artemii. Stosowałem go przy rybach karpieńcowatych, sprawdza się świetnie tam gdzie potrzebujemy pokarm dla nano rybek.

Wersja filmowa
Wersja opisowa Smile

O wylęganiu artemii napisano w zasadzie już wszystko. Jedna metoda modyfikowana na tysiące sposobów. Zawsze potrzebny jest brzęczyk, światło oraz mniej lub bardziej skomplikowany pojemnik na wodę. Metoda ta wiązała się z użyciem dodatkowego sprzętu, nie należała do najcichszych, ale cóż pozostawało. W swoich poszukiwania natknąłem się na bardzo prostą, metodę, która poza pojemnikiem na wodę nie wymaga praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu. Opis tej metody znalazłem w kilku książkach, oraz na forum proporczykowce.pl.

Do metody tej potrzebujemy dwa lub więcej plastikowych pojemników - kuwet. Liczba pojemników uzależniona jest od naszego zapotrzebowanie na larwy artemii. Ja osobiście używam dwóch co wystarcza mi do wykarmienia sporej grupki narybku ryb żyworodnych oraz karpieńcowatych. Przez środek kuwet możemy poprowadzić przegrodę, powinna ona znajdować się 0,5 cm na dnie. Pozwoli to zatrzymać jajeczka pływające po powierzchni po jednej stronie kuwety.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie magnetycznej artemii, która pojawiła się ostatnio w Polsce w normalnej cenie. W przypadku tej artemii skorupki jajeczek są “namagnesowane” wystarczy zatem użyć mocnego magnesu, żeby łatwo je odseparować o larw.

Oprócz kuwet potrzebujemy jeszcze wodę i sól. Woda to zwykła kranówka. Sól nie rożni się od soli używanej w innych metodach wykluwania artemii, czyli sól stosowana w akwarystyce morskiej lub zwykła sól niejodowana.

Sól sypiemy w ilości 25-34g na litr wody. Ilość wsypywanych jajeczek artemi należy ustalić doświadczalnie, wszystko uzależnione jest od wielkości kuwety oraz ilości wody.

Najważniejszym parametrem w opisywanej metodzie jest poziom wody, nie powinien on przekraczać 1-1,5cm - jest to istotne ze względu na napowietrzenie wody, który przy niskim poziomie wody jest lepsze i nie trzeba stosować dodatkowego napowietrzania wody.

Tak, czy coś jeszcze … nie to juz koniec tak przygotowany pojemnik odstawiamy na 2 dni i po dwóch dniach mamy gotowa artemie, która możemy skarmiać nasze ryby. Oczywiście czas jest uzależniony od temperatury w jakiej wykluwamy artemię, w temperaturze pokojowej czas ten wynosi jak wspomniałem dwa dni.

W zależności od zapotrzebowania, możemy przygotowywać kolejne kuwety. Dodatkowe kuwety należy przygotowywać w rożnych odstępach czasu. Ja na przykład wykorzystuje dwie kuwety w ciągu tygodnia. W poniedziałek nastawiam pierwszą kuwetę, po dwóch dniach mam artemie i zaczynam nią karmić, w tym momenice nastawiam drugą kuwetę (środa). To powoduje, ze w ciągu tygodnia każdego dnia mam dostępną artemię (no oczywiście poza tygodniem, w którym pierwszy raz wystartujemy z naszymi wylęgarniami).

Najłatwiej jest wyłapać larwy artemii, oświetlając jeden z rogów kuwety, światłem, larwy będą zbierać się w tym właśnie miejscu, przez co będziemy mogli je łatwo wyłowić. Ja stosuje kawałek taśmy ledowej, można go podłączyć pod baterie 9V lub pod zasilacz. Można użyć też do tego celu zwykłej latarki. Po chwili larwy zgromadzą się w jednym rogu i będzie można je łatwo odłowić.

Larwy artemii z pojemników pobieram zakraplaczem kupionym w aptece, równie dobrze sprawdzają się wszelkie pipety.

Nie jest to metoda tak wydajna jak metoda z brzęczykiem, ale w przypadku gdy narybku nie jest bardzo duża ilość lub jeśli chcemy zwyczajnie urozmaicić naszym rybom diete - ta metoda sprawdzi sie idealnie.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Hodowle karmowe: Nicienie mikro, banana wormsy, walter wormsy arrowb 5 5 537 03.02.2017, 05:56
Ostatni post: kufel-25
  Hodowle karmowe: Teksańska masakra, czyli jak siekać pokarm dla narybku. arrowb 0 3 379 02.02.2017, 09:46
Ostatni post: arrowb
  Hodowle karmowe: Węgorki octowe arrowb 0 4 659 02.02.2017, 09:17
Ostatni post: arrowb
  Hodowle karmowe: Pierwotniaki arrowb 0 3 133 02.02.2017, 09:07
Ostatni post: arrowb

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>