Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr hamburski HMF
#1
Jaki jest idealny filtr? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedz. Filtr dobieram do mieszkańców akwarium. Na rynku mamy szeroki wybór rozwiązań. Idealne filtry zewnętrzne są nie zawsze odpowiednie dla danego akwarium, zajmują dużo miejsca, a i aspekt finansowy ma tutaj znaczenie.

Będą w posiadani większej ilości akwariów szukałem rozwiązania, które było by tanie i nie wymagało dużego nakładu pracy, zapewniając jednocześnie jak największą powierzchnię filtracyjną. Tak trafiłem na hamburski filtr matowy zwany popularnie „Hamburgiem”. Filtr ten ma wiele zalet, jest bardzo prosty w budowie i nie wymaga czyszczenia. Jest tani w konstrukcji i eksploatacji. Ma bardzo dużą powierzchnię filtracyjna, w zasadzie cała mata to duży filtr biologiczny.

Wyróżniamy kilka typów filtrów matowych:

– narożny, konstrukcja opiera się na dwóch paskach szkła wklejonych w rogu akwarium, tak żeby utrzymały gąbkę, gąbka wygięta jest w luk

– boczny filtr hamburski, gąbkę umieszcza się po boku akwarium, także długość akwarium zostaje trochę skrócona,nie potrzebne są żadne dodatkowe elementy do podtrzymania gąbki, odpowiednio docięta (kilka milimetrów większa niż szerokość wewnętrzna akwarium) sama utrzymuje się w odpowiedniej pozycji

– tylny, w zasadzie konstrukcja jest idealna jak w przypadku filtra bocznego, z ta różnica ze gąbka znajduje się na tylnej ścianie, najczęściej stosowany w kostkach

– mobilny filtr hamburski, najczęściej ma postać trojka i jest napędzany powietrzem, nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji akwarium, wadą może być głośna praca

Filtry te są bardzo proste konstrukcyjnie, w zasadzie wystarczy gąbka o odpowiednio dobranych względem obsady porach oraz źródła napędzania filtra. Jako „napęd” filtra możemy użyć zarówno głowic cyrkulacyjnych, jak również możemy filtr napędzać powietrzem przy użyciu popularnego brzęczyka. Musimy pamiętać, że użycie brzęczyka jako napędu filtra będzie głośniejszym rozwiązaniem, w przypadku mniejszej liczby akwariów lepiej jest użyć głowic cyrkulacyjnych.

Grubość gąbki należy dobrać względem wielkości zbiornika, jednocześnie najmniejsza sensowna grubość to 2-3 cm. Optymalną grubością gąbki jest 5 cm. Jeśli chodzi o gęstość gąbki to osobiście używam PPI 30, dzięki temu sama gąbka nie zapycha się. Przestrzeń między gąbką, a szyba powinna wynosić minimalnie 2-3 cm. W powstałej przestrzeni musi znaleźć się miejsce na „napęd” filtra. W przypadku stosowania głowic cyrkulacyjnych wartość zostawić więcej przestrzeni tak, żeby głowica nie dotykała szyb, w przeciwnym razie po włączeniu jej usłyszymy głośne buczenie. Za gąbką zostaje przeważnie dość dużo miejsca, miejsce to można wykorzystać do ukrycia pozostałych urządzeń technicznych jak i również wypełnić ja innymi materiałami filtracyjnymi. Sam w krewetkariach umieszczam za gąbką skałki mineralne oraz szyszki olchowe.

Matę można obsadzić roślinami, co nada naturalności gąbce. Do obsadzenia nadają się głównie rośliny epifityczne np. Mikrozoria, wątrobowce oraz mchy sprawdza się również wgłębka.

Istotnym elementem konstrukcyjnym jest wielkość maty. Optymalna wielkością w standardowych rozmiarów akwarium jest wielkość boku akwarium. Przepływ wody przez gąbkę, nie może być za szybki. Optymalna wydajność filtra to 1-2 objętości akwarium na godzinę, wartość ta może ulec zmianie. Wydajność będzie powoli spadać i należy ją kontrolować.

Bardzo ważną wartością w przypadku „hamburga”, którą należy uwzględnić przy konstrukcji filtra jest napływ wody na mate, optymalna wartość napływu mieści się w granicach: 5-10, warto ja uwzględnić w obliczeniach.

Przykładowe wyliczenie:

Akwarium: 50x30x30
Wielkość maty: 30x30

Przekrój filtra: 900cm2

V-prędkość przepływu
Q-moc pompki(w litrach na minutę)
A-przekrój filtra(cm2)

Współczynnik do obliczeń-1000(1 litr = 1000cm3)

V=(Q*1000)/A*60

Daje to nam v=(400*1000)/(900*60)=7,4

Wartość mieści się w przedziale 5-10, więc jest Ok.


Pozdrawiam Bartosz
Odpowiedz
#2
Witaj Bartosz

Jestem na etapie wykonywania Hamburga .
1100*1000/1400*60
Z obliczeń wedle wzoru wyszło mi v= 13
Jak duży to problem i czy są sposoby oprócz zmniejszenia mocy głowic na zejście do obranej wartości 5-10

Gąbkę zamierzam dać na bok szkła .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 11 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>