Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pterophyllum scalare - Żaglowiec skalar
#1
Rodzina:
Pielęgnicowate

Odmiany:
Są ich dziesiątki, ale najpopularniejsze to:
- P. scalare "Manacapuru" - pochodzi z rio Manacapuru, różniące się troszkę wyglądem od P. scalare, m.in. pyskiem czy ubarwieniem (czerwony grzbiet). Opiszę go w osobnym opisie, ale tutaj wstawię tylko zdjęcia młodych Manacapuru w towarzystwie dorosłych P. scalare.
- P. leopoldi - bardzo podobny do P. scalare, ale osoąga mniejsze rozmiary,
- odmiany barwne jak marmurkowe, złote czy czarne.

[Obrazek: IMG_2365.JPG]

Występowanie:
Zamieszkuje Brazylię, Peru i wschodnią część Ekwadoru. Często spotykany w towarzystwie Pielęgnic skośnopręgich.

Wielkość:
Do 15 cm długości, 25 cm wysokości.

[Obrazek: IMG_2366.JPG]

Dymorfizm płciowy:
Trudne do rozpoznania, choć z wiekiem u samców tworzy się na pysku tzw. garb tłuszczowy, który jest zwyczajnie większy niż u samic. Jednak nie zawsze rozpoznanie płci jest trafne tą metodą.

Zalecane akwarium:
Zbiornik powinien mieć co najmniej 50 cm wysokości i mieć pokrywę, ponieważ Skalary są w stanie wyskoczyć z akwarium. Tak podaje Atlas Aquaela, ale nigdy nie słyszałem żeby Skalar popełnił harakiri. Ale gdy trzymałem je kiedyś z Labeo :facepalm: to faktycznie kilka razy zaliczyły bliskie spotkanie ze świetlówka... Więc chyba coś w tym jest.
Z uwagi na to, że Skalar jest rybą stadną i najlepiej prezentuje się w grupie 6-8 osobników (najlepiej więcej) potrzeba mu dużego litrażu. Przy grupie 10 "kawalerów i pann" powinno wystarczyć 240 litrów z dużą przestrzenią do pływania. Im więcej dekoracji tym bardziej powinien zwiększyć litraż. Z czasem ryby dobiorą się w pary i samotnym osobnikom powinno się poszukać nowego domu.

[Obrazek: IMG_2393.JPG]

Dekoracja akwarium:
Skalary w naturalnych warunkach pływają w czystych wodach, gdzie jest całkiem sporo roślin, szczególnie wysokich o pionowo rosnących łodygach i liściach (żabienice, nurzaniec, wywłócznik). Zalecana jest także roślinność pływająca. W celu odwzorowania naturalnych warunków można także wyścielić dno kawałkami korzeni, kory, drobnych gałęzi i liści.
Bardzo dobrze czują się także w akwariach typu blackwater z herbacianą wodą.

Woda:
Miękka, ale wytrzymują także wyższe parametry twardości wody. pH 6-6,5, temp. wody 24-28 st. Regularnie podmieniana w ilości 20-25%.

Oświetlenie:
W przypadku posiadania roślin zalecane jest silniejsze oświetlenie stłumione delikatnie roślinnością pływającą.
W przypadku BW oświetlenie powinno być słabe, ciepłej barwy, najlepiej punktowe.

[Obrazek: IMG_2409.JPG]

Opis:
Ryba silnie spłaszczona bocznie, wysoka. Płetwy grzbietowa i odbytowa sprawiają, że Skalar wygląda jak półksiężyc (dawniej był nazywany "rybą księżycową"). Płetwy brzuszne przekształcone w "płozy", "wąsy". Ubarwienie srebrzyste z kilkoma, ciemnymi pasami. Dotyczy to odmian dzikiej. W handlu spotykane są różne barwne odmiany Skalara, takie jak marmurkowa, złota, weloniasta, czarna itp. Skalary te różnią się od dzikich nie tylko barwą, ale też zachowaniem, które uległo zmianom poprzez kombinacje genetyczne...

Zachowanie:
Ryba spokojna, pokojowo nastawiona wobec innych ryb, nadaje się do akwarium towarzyskiego pod warunkiem braku w takim akwarium ryb, które są w stanie podgryzać ich płetwy (np. brzanki tygrysie).

Odżywianie:
Pokarm żywy, mrożony, suchy, granulat, a nawet mixy dla paletek. Moje Skalarki uwielbiały te mixy, szczególnie ze szpinakiem i czosnkiem. Karmienie hodowlanego Skalara nie powinno stanowić problemu. Gorzej z dzikim, ale do wszystkiego można przyzwyczaić.

[Obrazek: IMG_3911.JPG]

Rozmnażanie:
Stosunkowo łatwe. Po dobraniu się pary należy ją odłowić do osobnego akwarium, w którym dekorację powinny stanowić wysokie rośliny i korzenie. Dobrze posadzić w podłożu roślinę szerokolistną, np. żabienicę, na której Skalary chętnie składają ikrę. Należy podwyższyć temp. do około 29 st. i możliwie zmniejszyć jej twardość. Gotowość do tarła przejawia się czyszczeniem pyskiem wybranego miejsca. Samica składa od 400 do 800 jaj, które zapładnia samiec. Rodzice przeważnie opiekują się potomstwem, agresywnie odpędzając potencjalnych intruzów. Larwy wykluwają się po około 48 godzinach, ale są nieruchome przez około 5 dni. Po zużycie woreczków żółtkowych zaczynają szukać pożywienia. Należy karmić je solowcem lub "rozbełtanym", zmiażdżonym wodzieniem lub czarnym komarem.
Ikra ma tendencję do pleśnienia, więc dobrze dodać do wody tryplawinę w odpowiednich dawkach. Wskazane także napowietrzanie i zacienienie zbiornika.
To oczywiście tylko teoria, bo znane są przypadki, że Skalary rozmnożyły się w ogólniaku w kompletnie innych warunkach niż wyżej opisane. Smile

Uwagi końcowe:
Jeden z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych, pierwsze okazy zostały sprowadzone już na początku XX w. Niestety to też jeden z częściej mutowanych gatunków. Zabiegi takie źle wpływają na ich instynkty, np. u form "kombinowanych" zanika instynkt rodzicielski.
Stosunkowo łatwy w hodowli, wybacza wiele błędów początkującego akwarysty. Przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach odwdzięcza się efektownym tarłem. Mnie niestety nie udało się go rozmnożyć. Sad

Informacje zebrane na podstawie swoich doświadczeń z rybami, opisów w internecie oraz Wielkiego Atlasu Ryb Akwariowych Aquaela
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pterophyllum leopoldi/dumerilii kocurek 4 1 050 31.01.2022, 14:39
Ostatni post: kocurek
  Pterophyllum Altum - Żaglowiec Wysoki Zdzichu 10 7 203 03.02.2017, 22:05
Ostatni post: serol

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
[-]
Witaj
Musisz się zarejestrować aby pisać na LFA.

Login:


Hasło:

[-]
Historia forum
akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne istnieje od 12 lat
To forum powstało 08.12.2009.

[-]
Magazyn Akwarium

[-]
Reklama

>