Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektryka / zasilanie / sterowanie
18.02.2017, 16:20
Elektryka / zasilanie / sterowanie
Witam Wszystkich,

Nie widziałem podobnego tematu więc zakładam. Chciałbym Was prosić o pomoc w dobraniu sprzętu oraz o wrzucenie trochę przemyśleń odnośnie zasilania w akwarium. Dobrze, jakby to co piszemy zweryfikował ktoś z branży, bo ja to wiem, że dzwony biją tylko nie wiem w którym kościele Uśmiech Będę pisać na przykładzie swojego zestawu ale myślę, że zasady itd przydadzą się wszystkim.

Ogólnie to tak. Wakwarium mam 3 typu urządzeń:

- Zasilanie 230V - grzałki, oświetlenie HQi, prostownik do awaryjnego zasilania...
- Zasialnie 24V - pompa obiegowa, odpieniacz, RW-15 (cyrkulator)
- Zasilanie 12V - RV-8, komputer, elektrozawory, sterownik dolewki. Dojdą wentylatory i pewnie jakaś lampka LED....

Pytanie nr1.
Czy nie lepiej zamienić kilka zasilaczy 12V na 1, który by obsłużył kilka urządzeń?
To samo dotyczy się zasilacza 24V, wolałbym 1 konkretny niż 3 "laptopowe" walające się po szafce...

Pytanie nr2.
Zasilanie awaryjne... Jak rozumiem najważniejsze to mieć pompe obiegową zawsze działającą... W moim przypadku to 24V... Czyli mam kupić prostownik z 230V -> 12V (akumulator) by później 12V zamieniać na 230V i dzięki podłączeniu zasilacza z 230V iść na 24V... Kurde, jakoś to mocno przekombinowane!

Pytanie nr3.
Akumulator to zasilania awaryjnego - jaki? żelowy, AGM itd?
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
18.02.2017, 17:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.02.2017 17:10 przez Lukasz.)
RE: Elektryka / zasilanie / sterowanie
1. Myślę że lepiej mieć osobne zasilacze. Jak jeden padnie to reszta działa.

2. Ja myślałem o takim czymś
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISA...7430295811
Fajne ale trochę mała pojemność w stosunku do ceny.
Najlepiej zrobić takie samemu ale nie wiem jak. Może Cyprian wie z czego to się może składać?

3. Akumulator jak ma stać w domu to lepiej żelowy.
18.02.2017, 19:17
Widzisz, dobry zasilacz tak łatwo nie padnie... zresztą można zamontować dwa i połączyć.. Prędzej padnie zasilacz dołączany do pompy, ja już miałem akcję...

Co do battery packa, super wygląd itd ale pojemność mała. W tych pieniądzach można zmontować:

VOLT PRZETWORNICA INWERTER SINUS PRO 800W 12V UPS - 399pln
Akumulator ŻELOWY 100Ah - 700pln
lub nie żelowy:
Akumulator BOSCH SILVER S5 100 AH / 830 A - 469pln.
18.02.2017, 19:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.02.2017 19:57 przez Lukasz.)
Tylko ten co podałem automatycznie przełącza na zasilanie awaryjne kiedy braknie w sieci.
Nie zaskoczy Cię brak prądu w nocy, sam nie musisz przełączać.

Nie ma sensu z akumulatora na 230V i potem na 24V bo są spore straty.
Wystarczy przetwornica step up (duża ,,150W") i akumulator 12V. Przetwornica jak ustawisz 24V to zawsze będzie 24V, nawet jak napięcie akumulatora spadnie.
Wady tego rozwiązania:
- musisz samemu włączyć
- brak zabezpieczenia przed zbyt mocnym rozładowaniem akumulatora
- brak automatycznego ładowana akumulatora.

Edit:
Jeden problem rozwiązany wystarczy takie coś
http://allegro.pl/zabezpieczenie-akumula...63647.html

Ktoś wie jak rozwiązać 2 pozostałe???
18.02.2017, 20:28
Lukasz,
Przetwornica napięcia sinusPRO-500E służy do zasilania urządzeń elektrycznych wymagających napięcia przemiennego 230V z akumulatorów i instalacji samochodowych o napięciu stałym 12V. Może być również z powodzeniem wykorzystana jako awaryjne źródło energii dla urządzeń wymagających ciągłego zasilania, takich jak na przykład piece i pompy CO.

Czyli podłączasz do niej pompe (zasilacz 230V) a przetwornice do sieci. Dodatkowo wpinasz akumulator który przetwornica sobie ładnie ładuje. Jak nie ma prądu, automatycznie zasila urządzenie 230V w pełnym sinusie (ważne do pomp) zamieniając 12V z aku.

Czyli nie ma mowy o przełączaniu ręcznym, jest to plug and play na kilka lat aż akumulator nie straci parametrów.

Co do propozycji - u Ciebie będą podobne straty 12/24 a układ się zacznie komplikuje imho.
19.02.2017, 11:50
Hej,

odnośnie pytania pierwszego:
- tylko sterownik bym puścił na osobnym zasilaczu, domyślam, się ze steruje reszta urządzeń, wiec lepiej żeby miał osobne zasilanie

Ja jako zasilanie awaryjne używałem zwykłego ups-a, lepiej kupić taki z pełną sinusoida.
19.02.2017, 21:46
Hej,

Zwykły ups z sinusem a taki musi być to już spory wydatek a pojemność malutka.
Pierwszy lepsze z netu - 789pln i ma w sobie 2x 12V/7Ah akumulatory. Więc za 8 stówek mam 14Ah. To co ja pokazywałem to 100Ah. Tylko mój zestaw jest dużo większy.
UPS to nic innego jak układ prostownika i sterowanie + akumulator w jednej obudowie. Moje rozwiązanie to osobno prostownik ze sterowaniem i do tego dobiera się dowolne aku byle powyżej 25Ah. 77Ah Boscha kosztuje ponizej 300pln. A i sam prostownik możesz wziąć nie 800W a 500W i będzie taniej... Więc 789PLN za 14Ah vs 650PLN 77Ah lub 870PLN za 100Ah wydaję się raczej proste...
20.02.2017, 15:09
W domu do pieca CO i pomp obiegowych używam takie coś http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5727142998 plus Aku żelowy 55Ah sprawdza się wyśmienicie. Przetwornice firmy Volt zdecydowanie odradzam, miałem jedną i szybko ja wymieniłem na w/w urządzenie. Jeżeli Aku ma stać w domu to tylko żelowy lub AGM.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
23.02.2017, 08:00
cypeks - dzięki za podpowiedź, sprawdzę po forach co nie co o przetwornicach.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
07.03.2017, 16:26
Cypeks - no to zamówiłem podobny zestaw - ten sam prostownik tyle że aku wziąłem 80Ah. Zobaczymy jak się to będzie sprawdzać, dam znać!
07.03.2017, 17:54
Aku jakiego typu?

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
07.03.2017, 19:33
80Ah żelowy. Będzie dobrze Uśmiech Na weekend w planie montaż plus poprawa elektryki (poprzekładanie kilku włączników, pochowanie kabli), instalacja chłodziarki, przerobienie szafki oraz dołożenie elektrozaworu i czujnika do systemu podmiany...
Przy odrobinie szczęścia dobiorę się jeszcze do komputera bo po kilku próbach połączenia się wciąż nie uzyskałem komunikacji.. Skończy się pewnie na wyciągnięciu go z zabudowy i próbie na PC w pracy...

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.