Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mineralizator do Tanganiki
06.11.2017, 22:01
Mineralizator do Tanganiki
Hej,

w planach mam założenie akwarium z biotopem Tanganiki, kieruje więc pytanie do Was: macie jakiś sprawdzony mineralizator, który ustawi KH (pH) i GH na pożądanych dla Tangi wartościach?
Poszukuję takiego: KH-15, GH-10, pH-8.2+

W kranie płynie mi beton Smutny, tj:
GH-28,KH-18. Planowałem mieszać go z RO w proporcji 1:1,5 otrzymując GH ok. 11 a KH 7 (KH zbyt niskie). Zostanie wtedy zatem podbić tylko KH. Czy sodą? Wolałbym chyba mineralizator sprawdzony przez użytkowników.

Serdecznie proszę o pomoc i pozdrawiam Zawstydzony
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

06.11.2017, 23:36
RE: Mineralizator do Tanganiki
Cześć
Skupił bym się bardziej na ph, podbij je np. grysem koralowym i będzie dobrze. Kh i Gh bym się zbytnio nie przejmował a na mineralizatory szkoda kasy lepiej wydać na ryby.
07.11.2017, 20:51
Z doświadczenia wiem, że twardości mają jednak znaczenie, dlatego chciałem zapytać praktykujących Duży uśmiech
Ale dziękuję za radę.
07.11.2017, 21:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.11.2017 21:19 przez uka_22.)
Wszystko zależy jakie zechcesz trzymać ryby, może nie wszystkie ryby będą się tarły. Parametry mojej tanganiki też nie są idealne (ph - 8; kh - 7; gh - 16) ale stabilnie a to też jest ważne i odbiegają od tych jeziorowych a similisy trą się jak głupie. Pamiętać też należy że woda w tanganice nie wszędzie ma takie parametry jak podałeś. Ja nie jestem jakimś bardzo doświadczonym akwarystą a informację o tym żeby nie przejmować się kh i gh dostałem od Pani Moniki W. Zresztą od nich mam swoje ryby.
Dla jakich ryb chcesz mineralizować wodę?
07.11.2017, 22:06
Posiłkowałem się po prostu parametrami z KMT - zakładka jezioro. Mam zamiar trzymać parę Alto (Calvus lub Compressiceps), Paracyprychromisy, Multiki i Telmatochromisy Vittatusy.
Nie masz aż tak źle, zauważ, że mam w kranie prawie 500ppm twardości, a to naprawdę bardzo dużo Duży uśmiech (norma do spożycia to 500...)
Chcę dla ryb jak najlepiej, dlatego pytam bardziej doświadczonych. Nauczony już trochę tym, że im lepiej rybom odwzorujemy środowisko tym się bardziej odwdzięczają.
07.11.2017, 22:20
ro+tanganika bufer+cichlid lake salt
07.11.2017, 23:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.11.2017 23:18 przez uka_22.)
Będą to ryby z odłowu?
Wiem że tam również pisałeś. Jak dobrze przejrzysz tamto forum to dowiesz się że lepiej mieć trochę słabsze odbiegające od jeziorowych parametry ale stabilne. Zresztą są to parametry uśrednione i różne źródła podają te wartości inne. Pamiętaj że używając mineralizatora będziesz to musiał robić cały czas i systematycznie żeby parametry nie leciały.
Moim zdaniem powinieneś podnieść tylko ph a resztę sobie odpuścić.

Jak już postawisz akwarium to koniecznie się nim pochwal.
08.11.2017, 09:46
Akwarium będę zalewał ok. stycznia więc trochę czasu jeszcze mam na dopieszczenie np właśnie parametrów. Zdaję sobie sprawę, że przy każdej podmianie trzeba bedzię używać mineralizatora, muszę dokładnie przemyśleć sprawę. Możliwe, że będę mieszał Ro z kranem a KH podbijał KH bufferem z Seachema - to chyba najbardziej optymalne.
Ryby planuje F1.
13.11.2017, 16:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.11.2017 20:39 przez alex.)
A masz już wybrane kamienie do akwarium? W tanganice to istotny element dekoracyjny. Mówię o tym, bo podłoża i kamienie potrafią dosyć mocno wpływać na ph, więc trzeba uważać czego się używa, warto wcześniej pomoczy dłuższy czas kamienie i zmierzyć później ph - jak będzie duży odchyl to trzeba poszukać co konkretnie miało na to wpływ.
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)

14.11.2017, 15:42
W najbliższym czasie jadę na skład po serpentynit. Ew. bazalt, kamienie wapienne czy piaskowce nie wchodzą w grę Uśmiech

Odpowiedz