Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nawożenie CO2 (bimbrownia) pytanie o sens.
15.11.2017, 14:07
Nawożenie CO2 (bimbrownia) pytanie o sens.
Od prawie dwóch tygodni mam założone akwarium 190 litrów. Docelowo ma być to akwarium ogólne. Dużo rybek roślinę i może jakiś raczek bądź krewetka. A więc pytam o sens nawożenie metoda bimbrowni. Oczywiście wolałbym z butli ale brak funduszy mnie blokuje. Przeczytałem temat odnośnie bimbrowni i nie wygląda to na skomplikowane (dwie butle wężyk i na grunwaldUśmiech) Dodam jeszcze ze światła mam 1 x 18w tropić i 1 x 18w Natural popek. Proszę o wypowiedzi i ewentualnie rady.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
15.11.2017, 14:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2017 14:25 przez Rafal.)
RE: Nawożenie CO2 (bimbrownia) pytanie o sens.
Przy tej ilosci swiatla dozowanie co2 cxy to z butli czy bimbrowni nie ma sensu. Roslinom w zupelnosci wystarczy CO2 produkowane przez zwierzeta zyjace w akwarium.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
15.11.2017, 15:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2017 15:35 przez majangorz.)
Światło-Nawóż-CO2
jeżeli ruszysz, któryś z tych dwóch ostatnich będziesz musiał (powinieneś) odpowiednio ustawiać dwa pozostałe parametry Uśmiech pytanie po co?
CO2 generalnie szkodzi rybom Uśmiech jeżeli go odpowiednio nie zbilansujesz Uśmiech
Po co robić sobie dodatkowy kłopot?

Przy takim oświetleniu ?

Dołóż lepiej z 10-20W ledów Uśmiech i ustaw czas naświetlania odpowiednio , da więcej niż bimbrownia i będzie mniej kłopotliwe (mam na myśli rośliny) . Wiem to troszku kosztuje .
Jak chcesz mieć "dużo" rybek będziesz miał inne problemy Uśmiech bo ruszasz "nawóz" ale go w miarę łatwo neutralizować.
A jak dasz raczki ... Uśmiech

Bimbrownia nie jest skomplikowana ale mocno upierdliwa i mało, że tak powiem sterowalna.
15.11.2017, 18:16
(15.11.2017 15:31)majangorz napisał(a):  Światło-Nawóż-CO2
jeżeli ruszysz, któryś z tych dwóch ostatnich będziesz musiał (powinieneś) odpowiednio ustawiać dwa pozostałe parametry Uśmiech pytanie po co?
CO2 generalnie szkodzi rybom Uśmiech jeżeli go odpowiednio nie zbilansujesz Uśmiech
Po co robić sobie dodatkowy kłopot?

Przy takim oświetleniu ?

Dołóż lepiej z 10-20W ledów Uśmiech i ustaw czas naświetlania odpowiednio , da więcej niż bimbrownia i będzie mniej kłopotliwe (mam na myśli rośliny) . Wiem to troszku kosztuje .
Jak chcesz mieć "dużo" rybek będziesz miał inne problemy Uśmiech bo ruszasz "nawóz" ale go w miarę łatwo neutralizować.
A jak dasz raczki ... Uśmiech

Bimbrownia nie jest skomplikowana ale mocno upierdliwa i mało, że tak powiem sterowalna.

Czyli dokładam ledwo nie daje co2 ani innych podobny i wszystko pięknie ładnie funkcjonuje. Roślinki zielone ładne itd czy się mylę?
15.11.2017, 19:00
Wszystko zalezy jakie rosliny wybierzesz, ale o tym juz pisalem w drugim watku.

15.11.2017, 20:43
(15.11.2017 19:00)Rafal napisał(a):  Wszystko zalezy jakie rosliny wybierzesz, ale o tym juz pisalem w drugim watku.

Jakies propozycje roślin. Zależy mi na trawniku i czymś coś obroni skały i korzenie.
16.11.2017, 01:14
Trawnik przy takim świetle? Zapomnij. Co najmniej 0,5W / litr (w świetlówkach) i CO2 oraz nawożenie.

16.11.2017, 10:53
dzidek8989 napisał(a):Jakies propozycje roślin. Zależy mi na trawniku i czymś coś obroni skały i korzenie.

Przy obecnym oświetleniu w akwarium z roślin polecam następujące:
- kryptokoryny,
- hydrophila polysperma,
- heteranthera zosterifolia,
- limnophila sessiliflora.

Marcin

[Obrazek: akwa.jpg]
16.11.2017, 11:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.11.2017 11:48 przez dzidek8989.)
(16.11.2017 01:14)Rafal napisał(a):  Trawnik przy takim świetle? Zapomnij. Co najmniej 0,5W / litr (w świetlówkach) i CO2 oraz nawożenie.

A jak by dać ledy zamiast świetlówek?
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
16.11.2017, 12:20
dzidek8989 napisał(a):
(16.11.2017 01:14)Rafal napisał(a):  Trawnik przy takim świetle? Zapomnij. Co najmniej 0,5W / litr (w świetlówkach) i CO2 oraz nawożenie.

A jak by dać ledy zamiast świetlówek?

A z czego Ty chcesz ten trawnik ? Jaki konkretnie Ci sie marzy?

[Obrazek: akwa.jpg]
16.11.2017, 13:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.11.2017 13:50 przez majangorz.)
[/quote]
Czyli dokładam ledwo nie daje co2 ani innych podobny i wszystko pięknie ładnie funkcjonuje. Roślinki zielone ładne itd czy się mylę?[/quote]

Zależy od ilości, jak spełnisz warunek o którym pisze przedmówca, będzie funkcjonowało na zasadzie utrzymania większości gatunków roślin. Część będzie już miała szybkie przyrosty, ale są takie, które nie będą tylko marnieć. Zresztą każdy zbiornik jest inny, mechanizmy działania te sam ale uwarunkowania inne.

Jak chcesz duże przyrosty (a trawnik takich wymaga) wchodzisz na wyższy poziom , gdzie pojawia się już CO2, wzbogacanie regulowanie wody (gleby) w zakresie "substancji pokarmowych" i więcej światła. Bez światła nie zrobisz prawie nic.

Możesz próbować trawnik robić z mniej wymagających roślin (Marsilea crenataale,Hemianthus micranthemoides,Sagittaria subulata ) ale żeby to wyglądało i tak musi mieć odpowiednie przyrosty (bez co2 się da bez światła no poziomie nie).

U mnie na piasku (bez ingerencji chemicznych same podmianki wody około 20% na tydzień) dobrze rośnie tylko hemianthus , sagitaria się rozrasta ale jest karłowata (u syna w roślinnym jest kilka razy większa 0,5 w ledów:+ CO2+ingerencje w skład wody podłoże ziemia ogrodowa) ja mam około 0,3 W ledów na litr ale mam bardzo niskie akwarium. O dziwo dość dobrze radzi sobie alternanthera red mini choć raczej nie powinnaUśmiech .

Marsilea crenataale powinna rosnąć nawet przy skąpym oświetleniu ale będzie to proces długotrwały aby dojść do czegoś co będzie przypominało trawnik. Możesz próbować z pelią itd.

Oczywiście operowanie Watami to w przypadku led dość śliskie metody porównania.
ja używam modułów led z Castoramy Typ 5050 3PCS (57lm z modułu tem.7000-8000k a wiec nie jest to jakieś szaleństwo) + kilka czerwonych i niebieskich. Moim zdaniem najlepsze są moduły RGB Uśmiech ale to dość drogi sposób, bo dobre swoje kosztują i trzeba ich naprawdę sporo.
Nie kupuj ledów bez dokładnej specyfikacji barwa i natężenie to minimum informacji w przypadku modułu.
16.11.2017, 20:34
Czyli dokładam ledwo nie daje co2 ani innych podobny i wszystko pięknie ładnie funkcjonuje. Roślinki zielone ładne itd czy się mylę?[/quote]

Zależy od ilości, jak spełnisz warunek o którym pisze przedmówca, będzie funkcjonowało na zasadzie utrzymania większości gatunków roślin. Część będzie już miała szybkie przyrosty, ale są takie, które nie będą tylko marnieć. Zresztą każdy zbiornik jest inny, mechanizmy działania te sam ale uwarunkowania inne.

Jak chcesz duże przyrosty (a trawnik takich wymaga) wchodzisz na wyższy poziom , gdzie pojawia się już CO2, wzbogacanie regulowanie wody (gleby) w zakresie "substancji pokarmowych" i więcej światła. Bez światła nie zrobisz prawie nic.

Możesz próbować trawnik robić z mniej wymagających roślin (Marsilea crenataale,Hemianthus micranthemoides,Sagittaria subulata ) ale żeby to wyglądało i tak musi mieć odpowiednie przyrosty (bez co2 się da bez światła no poziomie nie).

U mnie na piasku (bez ingerencji chemicznych same podmianki wody około 20% na tydzień) dobrze rośnie tylko hemianthus , sagitaria się rozrasta ale jest karłowata (u syna w roślinnym jest kilka razy większa 0,5 w ledów:+ CO2+ingerencje w skład wody podłoże ziemia ogrodowa) ja mam około 0,3 W ledów na litr ale mam bardzo niskie akwarium. O dziwo dość dobrze radzi sobie alternanthera red mini choć raczej nie powinnaUśmiech .

Marsilea crenataale powinna rosnąć nawet przy skąpym oświetleniu ale będzie to proces długotrwały aby dojść do czegoś co będzie przypominało trawnik. Możesz próbować z pelią itd.

Oczywiście operowanie Watami to w przypadku led dość śliskie metody porównania.
ja używam modułów led z Castoramy Typ 5050 3PCS (57lm z modułu tem.7000-8000k a wiec nie jest to jakieś szaleństwo) + kilka czerwonych i niebieskich. Moim zdaniem najlepsze są moduły RGB Uśmiech ale to dość drogi sposób, bo dobre swoje kosztują i trzeba ich naprawdę sporo.
Nie kupuj ledów bez dokładnej specyfikacji barwa i natężenie to minimum informacji w przypadku modułu.
[/quote]

To co propujesz konkretnego jeśli chodzi o światło?
17.11.2017, 09:31
A ile chcesz przeznaczyć kasy i jakie masz możliwości mocowania dodatkowego oświetlenia .
17.11.2017, 10:45
(17.11.2017 09:31)majangorz napisał(a):  A ile chcesz przeznaczyć kasy i jakie masz możliwości mocowania dodatkowego oświetlenia .

Nie mamżadnej orientacji cenowej takze fajnie by było jakbyś rzucił jakies propozycje a co do mocowania to chyba jedynie od spodu pokrywy. Akwarium juwel trigon 190
17.11.2017, 13:32
Jest kilka możliwości. Z pokrywą jest delikatnie mówiąc kłopot bo tam skrapla się duża ilość wody a moduły ,których ja używam to tylko ip65 wiec w pokrywie będziesz musiał je dodatkowo zabezpieczyć bo będą się "przepalały" lub inwestować w ip68 . Do tego to narożnik. Pewno można pokrywę wykleić modułami ale eksploatacja będzie koszmarna do tego może kabli.

Są zestawy listew modułów led do dokładania i samodzielnego montażu https://sklep.aquaelzoo.pl/moduly-oswiet...10027.html .
Ja bym robił wkładkę z pleksi lub poliwęglanu .tylko mocowanie ? Można kombinować z profilami .
U moich rodziców. w narożnym brat stosuje profile pcv te z wkładką (szybą) z poliwęglanu ,które klei silikonem do obudowy w nich moduły. zostawił jarzeniówki dołożył 1 listwę - moduł aquela ale on ma 75l chyba tylko.

Ceny modułów są różne ale dobre to 3-7 za moduł 0,75-1w https://www.led.micros.pl/index.php?m=Of...=57&page=2+ zasilacz 24w około 15pln z allegro. łączy się to wszystko bardzo prosto.
Moduły (listwy) już w obudowie około 100-150 PLN za sztukę.
Jak masz kasę wymień świetlówki na moduły aquela aby mieć z nich mniej więcej 50-60 W (teoretycznie powinno to dawać równowartość 100W w świetlówkach) . to najdroższy ale najprostszy sposób.

Ja bym robił sam bo za około 150 -200 można to zrobić spokojnie samemu ale u ciebie jest kwestia mocowania i zabezpieczenia przed wodą .

Ja wolę moduły bo łatwo je wymieniać zasilać i dość łatwo komponować temperaturę świata (wada to mała moc i duża powierzchnia, która zajmują ) . Diody o dużej mocy są dość kłopotliwe ze względu na sterowanie, konieczność stosowania soczewek i kombinowania z zakresem temperatur a także wydzielane ciepło Uśmiech.
17.11.2017, 14:07
(17.11.2017 13:32)majangorz napisał(a):  Jest kilka możliwości. Z pokrywą jest delikatnie mówiąc kłopot bo tam skrapla się duża ilość wody a moduły ,których ja używam to tylko ip65 wiec w pokrywie będziesz musiał je dodatkowo zabezpieczyć bo będą się "przepalały" lub inwestować w ip68 . Do tego to narożnik. Pewno można pokrywę wykleić modułami ale eksploatacja będzie koszmarna do tego może kabli.

Są zestawy listew modułów led do dokładania i samodzielnego montażu https://sklep.aquaelzoo.pl/moduly-oswiet...10027.html .
Ja bym robił wkładkę z pleksi lub poliwęglanu .tylko mocowanie ? Można kombinować z profilami .
U moich rodziców. w narożnym brat stosuje profile pcv te z wkładką (szybą) z poliwęglanu ,które klei silikonem do obudowy w nich moduły. zostawił jarzeniówki dołożył 1 listwę - moduł aquela ale on ma 75l chyba tylko.

Ceny modułów są różne ale dobre to 3-7 za moduł 0,75-1w https://www.led.micros.pl/index.php?m=Of...=57&page=2+ zasilacz 24w około 15pln z allegro. łączy się to wszystko bardzo prosto.
Moduły (listwy) już w obudowie około 100-150 PLN za sztukę.
Jak masz kasę wymień świetlówki na moduły aquela aby mieć z nich mniej więcej 50-60 W (teoretycznie powinno to dawać równowartość 100W w świetlówkach) . to najdroższy ale najprostszy sposób.

Ja bym robił sam bo za około 150 -200 można to zrobić spokojnie samemu ale u ciebie jest kwestia mocowania i zabezpieczenia przed wodą .

Ja wolę moduły bo łatwo je wymieniać zasilać i dość łatwo komponować temperaturę świata (wada to mała moc i duża powierzchnia, która zajmują ) . Diody o dużej mocy są dość kłopotliwe ze względu na sterowanie, konieczność stosowania soczewek i kombinowania z zakresem temperatur a także wydzielane ciepło Uśmiech.

:-/yyyy czarna magia dla mnie to wszystko. O co chodzi z tą wymiana świetlówek N moduły?

Odpowiedz