Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tanganika 73l
14.01.2018, 14:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2018 14:20 przez Tuczek.)
Tanganika 73l
Jako, że zbiornik już kupiony, zakładam swój wątek. Jutro zamierzam zamawiać reszte wyposażenia, dzięki Waszej pomocy parę rzeczy już wyklarowanych, w reszcie jeszcze parę pytań jest.

Zbiornik: 73l, 60x35x35
Podłoże: Planuję piasek kwarcowy 0,5 - z wyliczeń ok 16 kg
Wystrój: Jeszcze nie zdecydowałem, które kamienie Link , skąd muszle ?
Filtracja: Zamawiam HBL701 - robić modyfikację filtracji w tej kaskadzie?
Oświetlenie: Będą moduły GOQ Samsunga
Ogrzewanie: Aquael comfort zone gold - 75 czy 100 W ?
Rośliny: nurzaniec, rogatek, może limnobium. - wszystko w śladowych ilościach
Obsada: Jeszcze nie zdecydowalem. Najbliżej mi do Neolamprologus similis i sumbu shell.

Wszelkie sugestie i porady jak najbardziej wskazane! Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
14.01.2018, 15:35
RE: Tanganika 73l
Muszle ladne w firmie Tropheus Tanganika mozna bylo jakis czas temu dostac, moze nadal sa, trzeba pytac.
Kaskada - na wlot gabka, do srodka jakas drobna ceramika i bedzie ok.
Grzalka - wszystko jedno, i jedna i druga bedzie ok.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
14.01.2018, 16:34
Muszle neothauma mają też w Tan Mal-u ale nie są tanie a kilka tych muszli będziesz potrzebował, poszukaj na allegro i olx muszli po winniczkach lub idź na spacer na jakąś łąkę może uda się coś w chaszczach znaleźć.
Kamienie mogą być zwykłe otoczaki z łąki lub znajdź w okolicy skład kamieni na pewno będzie taniej, ładnie w akwarium prezentuję się serpentynit.
Piasek jak dla mnie trochę za jasny ale to Tobie musi się podobać, ja bym wybrał sobex do piaskownic poszukaj w marketach budowlanych 20 kg kosztuje coś kolo 10-15 zł
Grzałka ja bym wziął 100W
Filtr - jak pisał wyżej Rafał
14.01.2018, 19:23
Piasek to piasek, bierz jaki uznasz za słuszny.
Co do kamieni: http://allegro.pl/dark-grey-stone-super-...04776.html
takie mam w jednym akwarium i wyglądają świetnie. W każdym razie podobne kamienie, np serpentynit dostaniesz na składach ogrodniczych za 10% ceny.

Filtacja: prefiltr na wlot. Grzałka: https://sklep.wodna-kraina.pl/grzalka-au...ael-nowosc

Muszli potrzebujesz z 40-50. Neothauma to 4-5pln sztuka, wdłg mnie to drogo. Na allegro masz winniczka po około 1pln sztuka. Już jest taniej. Ja, jak potrzebowałem muszli na dno akwarium 180x60 to zadzwoniłem do zakładu który przetwarza winniczka i dostałem za 50 pln dwa duże worki. Zużyłem jeden, drugi rozdałem.

Z roślin wybierz jeden gatunek, akwarium jest za małe na 3 ;-)

Co do obsady: połączenie similisów z sumbu shell w akwarium tej wielkości jest obarczone ryzykiem. Może to przemyśł? Ja bym spróbował, ale... Możesz się zniechęcić jak przyjdzie Ci odławiać martwe, zagryzione rybki.

autodetailing, folie, fvat, zapraszam Duży uśmiech
14.01.2018, 19:40
A jest coś mniej ryzykownego dla sumbu shell ?

Kto hoduje rybki ten ma gładkie łydki Cwaniak
14.01.2018, 20:06
Ceramika tylko do jednej komory kaskady, czy obu?
Grzałka - skad taka mocna rozbieżność? Jeden poleca 100w, a drugi 50w.

Rybki. Przemyśle jeszcze, bo ostateczne decyzje nie zapadły. Ale jak szukałem, to na kilku stronach pisali, ze jest to dobre połączenie. A sumbu z brevisami?
14.01.2018, 20:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2018 20:15 przez sbc.)
Tanganika 73l
Gatunki mniej ekspansywne. Np brevis. Może coś z grupy ocellatusa, ale z tymi też ostrożnie bo każda ryba musi mieć swój rewir (samice mają swoje terytoria (województwa) na terytorium samca (kraj)).

Myślę, że nie ma recepty na obsadę która w 100% wypali. Trzeba też pamiętać, że kupione ryby będą młode, trzeba będzie wziąć po kilka sztuk, aby zapewnić sobie pary/haremy. Przez pewien czas (póki ryby nie zaczną dojrzewać) w akwarium będzie względny spokój / sielanka.

100w jest przyszłościowe i z zapasem. 50 w zupełności starczy. Model grzałki który ja podlinkowałem jest bezobsługowy i bezawaryjny.

autodetailing, folie, fvat, zapraszam Duży uśmiech
14.01.2018, 20:40
Bo z grzałkami tak już jest, że można różnej mocy zastosować i każda da radę. 50W to takie minimum na ten zbiornik, utrzyma bez problemu optymalną temperaturę, będzie włączała się na dłużej. 75W to grzałki dedykowane dokładnie na taki litraż jak będziesz miał. 100W z małym zapasem, też nada się na ten litraż, będzie włączała się na krótsze okresy czasu, bo szybciej wodę ogrzeje. A przyszłościowo spokojnie nada się do zbiornika ponad 100 litrowego.
Grzałki Aquael są dość dobre, raczej nieawaryjne, podobnie jak grzałki Aquaszut. Na pewno nie kupuj najtańszej chińszczyzny typu Elite, mają bardzo nieprecyzyjną regulację. Najwyższą klasą są grzałki Jager, ale za nie trzeba więcej zapłacić.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
14.01.2018, 21:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2018 21:26 przez serol.)
Ja bym na pewno zapodał sambu shell bo przypomina pyskiem calvusa (zawsze mi się podobał).... i spróbował dodać brevisa.... piasek bym dał lekko grubszy i ciemniejszy http://allegro.pl/20-kg-bialy-piasek-kwa...43588.html ale to już drugorzędna sprawa.

Skałki też mają, można jedną paczką Uśmiech
https://allegro.pl/uzytkownik/retne/korz...56?order=m

Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
14.01.2018, 21:47
Ceramikę możesz dać do obu koszy a na wlot założysz gąbkę (prefiltr).

Obsada tu jak zwykle największy problem. Jak pisałem u mnie similisy i sumbu shell nie zdały egazminu. Similisy zdominowały shelle i zabrakło dla nich miejsca z tym że u mnie shelle się nie dobrały, rywalizowały między sobą o lepszą miejscòwke.Być może u Ciebie będzie inaczej a jak coś wymienimy się shellami Uśmiech ja mam prawdopodobnie dwie samice.
Shelle są rybami dość nieśmiałymi i płochliwymi, nie zaczepiają innych ryb ale zaciekle bronią swojego wyginając się w łuk. Są bardziej agresywne wewnątrzgatunkowo.
14.01.2018, 23:12
No a z brevisami....? Shelle oczywiście..

14.01.2018, 23:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2018 23:53 przez uka_22.)
Takie połączenie może się udać shelle nie wchodzą w paradę innym rybą i z dobraną parą brevisòw powinny się dogadać (brevisy nie powinny zdominować shelli). Para brevisòw zajmuje tą samą muszle i zaciekle będą jej bronić.
15.01.2018, 00:20
To może właśnie takie połączenie.... kupka muszli z kamolem z lewej strony akwa z prawej druga kupka z kamolem a pośrodku jakieś skałki/skałka wysokie, żyby sobie rewiry odgrodzić ....

15.01.2018, 08:34
Jeszcze kwestia dojrzewania zbiornika.... Dać Tuczkowi gąbke ze swojego żeby sobie wypłukał u siebie ? Choć pewnie na ryby chwile poczeka, ale piach, filtr i skałki w tym tygodniu będzie miał więc szkło można odpalać.... a do tej kaskady prefiltr z czarnej 40ppi ?

15.01.2018, 09:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.01.2018 09:19 przez uka_22.)
serol napisał(a):To może właśnie takie połączenie.... kupka muszli z kamolem z lewej strony akwa z prawej druga kupka z kamolem a pośrodku jakieś skałki/skałka wysokie, żyby sobie rewiry odgrodzić ....
Dla brevisòw kilka małych skupisk np. po 3 szt. dla shelli porozrzucał bym między skłałkami. Rewiry rozdzielić tak jak piszesz albo skałką albo rośliną.
Ja na prefiltr używałem gąbki z kaskady
15.01.2018, 10:03
I chyba wlasnie tak zrobie. A Ty gdzie kupowałeś swoje shelle?

Odpowiedz