Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Towarzyski BlackWater?
05.11.2018, 22:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.11.2018 22:25 przez AmSe.)
Towarzyski BlackWater?
Dzień dobry, jak w temacie chciałbym założyć Black Water w akwarium 200l. Mam kilka pytań:
-Czy to dobry czas(początek listopada) na zbieranie gałęzi i liści w lesie? I jak je zdezynfekować, by nie zatruć rybek?
-W BW trzeba mieć bardzo miękką wodę, ale nie mam filtra RO (za drogie to dla mnie), a kupowanie co tydzień 40l wody destylowanej byłoby trochę irytujące. Co mam zrobić?
Czy torf w filtrze wystarczy?
-Często pisze się o wywarze z szyszek olchy, ale nie można go wlać za dużo, bo może to sprawić, że rybom będą się sklejać skrzela. W takim wypadku ile na 200l powinienem go wlać?
-Jak powinna wyglądać co tygodniowa podmiana wody? Co tydzień wlewać wywar z szyszek?

I jeszcze moja obsada
Obecna:
-platydoras armatulus
-2 skalary
-2 kiryski (1 panda i 1 spiżowy)
-drewniak
-1 molinezja.
Pierwsze co, to oddam molinezję i może jednego skalara.
Oto jest obsada jaką bym chciał:
-1 skalar
-10 kirysków(5 panda 5 spiżowych)
-4 piskorki kuhla(finalnie nie muszą się w nim znajdować)
-parka ramirezów
-parka prętników karłowatych(albo miodowych, lub akar niebieskich)
-drewniak
-zbrojnik niebieski.
Teraz planowane parametry wody: pH miałoby być lekko kwaśnie (6), a woda miękka(5dGH). Temperatura: 25 stopni. Jest to takie akwarium towarzysko, biotopowe(zostanę za pojęcie "biotopowy" rozstrzelany).
Z góry dzięki za odpowiedź.
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
05.11.2018, 22:44
RE: Towarzyski BlackWater?
Filtr RO na allegro moźna juz kupić za 100 zł To nie jest chyba duży wydatek?
06.11.2018, 00:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2018 06:38 przez serol.)
Wydatek duzy nie duzy, jak dla kogo... rachunki za wode tez troche sie zwiększaja. Wiem bo zużywam ok 50l osmozy dziennie Oczko
Jak za duży wydatek, to spóbuj zapodać armatke do przepuszczania przez torf. Choc to tez troche zachodu. Jesli nie jestes aż tak zdeterminowany do parametrów (zwłaszcza twardosci ogólnej), a zależy Cj jedynie na wyglądzie BW to liscie dębu zimą zbierz i wrzuć i zamiast wywaru szyszki olchy thlko puste bez nasion i powiedzmy co 2 tyg podmień na nowe. Na 200l mysle że z 15 - 20 sztuk ok w ciąglej rotacji. Zresztą ph mierz. Zbiegiem czasu powinno Ci to troche wode zakwasić i kolorek zapodać. TwO niestety bez RO nie ruszysz. Ale jak ryby sklepowe to i kwasniejsza woda juz im poprawi humor Uśmiech
A z biegiem czasu....
Masz 2 skalary i chcesz jednego oddac... to stadne rybki, w 200l z 5 sztuk albo cos kolo tego. 4 to minimum.
Powodzonka

Prętniki do skalarów tez nie. Za delikatne. Akary z kolei za silne. Za mala przestrzeń dla 2 gatunków pielęgnic. Tzn na sile da rade ale przy tarle może byc przykry widok Zostań lepiej przy samych skalarach.. no i malo światła jak chcesz choć wyglądem BW..

Kto hoduje rybki ten ma gładkie łydki Cwaniak
06.11.2018, 08:19
A co z ranierezkami, mogą być ze skalarami? Filtr ro to dla mnie problem, bo jego konserwacja i hydraulika mnie przerażają. A i jeszcze piskorki. Będą ok, czy lepiej przy platydorasie porzucić ten pomysł?
06.11.2018, 10:16
Nie potrzebnie chcesz sobie skomplikować sprawę.
Nie baw się w żadne armatki, filtry ro torf w filtrze.
Akwarium zasyp piaskiem 2-3 cm zalej kranowitem nazbieraj liści najlepsze bukowe,garść szyszek olchy ,gałązki -możesz na chwilkę zalać liście i szyszki wrzątkiem ,ale na chwile.
Wsyp to wszystko do akwarium i herbatka gotowa.
Skalary,suma ,piskorki, molinezje sobie odpuść.
Drewniak x2
Ramirezki parka
Loricaria parka
Kirysy jakieś małe x10 (panda,pigmei)
Neony np.simulans x20
Parametry z kranu tym rybą nie będą przeszkadzać A garbniki jakie im zaserwujesz z liści i szyszek zdecydowanie wystarczą żeby ryby czuły się dobrze.Oczywiscie jakieś słabe najlepiej punktowe światło doda klimatu.

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
06.11.2018, 18:01
Hmm jeśli mam być szczery, to do suma i skalarka jestem przywiązany, a do neonów mam strasznego pecha. Skalar jest aspołeczny i żadnego skalara innego nie lubi, a sum krzywdy nikomu nie robi.
07.11.2018, 08:37
Towarzyski BlackWater?
Jeżeli to standardowa 200 to jest za niska dla skalara. Sum raczej duży rośnie i 200l też dla niego ciasne.
Do swojego akwarium wrzucam suche liście bez dodatkowej obróbki, tak samo szyszki olszy czarnej. Ważne, żeby były suche, bez pleśni i nie mogą być zielone. Nawet jeżeli znajdzie się tam jakiś robaczek, to ryby będą miały gratis pokarm.
Przemyśl jeszcze raz obsadę.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
07.11.2018, 10:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.11.2018 10:16 przez serol.)
50cm dla zwyklego skalara Cyprian mówisz że za mało ?
Jak byly dwa to nie dziwota ze sie naparzały.. jeszcze jak np 2 samce. 5 szt to by sie rozlożyło "ciśnienie"..
Ale jak Cyprian mowi ze masz za niskie to tak jest bo Cypeks wie co pisze Uśmiech
W takim akwa pomyśl o:
* pielęgnicowate - np. 2 parki ramirezek/harem apisto/para akary z maronii
* ławiaca - neony/zwinniki/bystrzyki/drobnoustki
* odkurzanie - kiryski min 7 szt
* przyssawki Uśmiech - otosy, loricarie, sturisomy
* pisek kwarcowy ok 1mm, gałęzie, liście szyszki olchy
* dobry humor Oczko

07.11.2018, 14:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.11.2018 14:13 przez AmSe.)
Skalary mogę oddać, suma też. Na stronach internetowych o platydorasie pisze, że minimalny zbiornik to 100l. Ze skalarami to znam osobę, która je hoduje w 300l. A ma ktoś pomysł co dać zamiast ławicy( nie lubię ryb ławicowych)?
Pielęgnice niebieskołuskie też odpadają?
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
07.11.2018, 14:54
Niebieskołuskie to bardziej Ameryka Centralna no i pólnocna czesc SA wiec raczej srednio twarda i twarda woda i ph 7-8. Nie pasuje na BW i zbiornik za maly. Tradycyjna 240stka to minimum dla pary. Co do ławicy... rzadko które ryby lawicowe trzymaja sie ławicy w akwarium bez jakiegos straszaka w postaci ryb im zagrażającym... jak nie chcesz miec dużo w jednym gatyknu tyko "zupe rybną" - ciekawie jest dla poczatkujacego akwarysty, to wymienilem tam oid grupa lawicowych gatunki i po kilka sztuk można sobie wybrac wg gustu. Niemniej w 200l tych malych tzw ławicówek łącznie pow 30 bym nie dawal a nawet mniej..
Akara z maroni jest naprawde fajna... wiem ze moze niezbyt kolorowa ale b. Ciekawa. Jest jeszcze pielęgnica skośnopręga lub pokrewna flagowa z większych ryb.

07.11.2018, 15:00
Akary z maroni... ale one są piękne! Zapomniałem o nich kompletnie. Będą mogły być z parką ramirezek?
08.11.2018, 00:28
Poruszalem kiedys temat ramirezek i akar z maronii w 240k i odradzano mi. Spróbowac można... bedą małe przepychanki ale na luzie .... do czasu tarła. Musis, zawsze pamietac ze to pielegnicowate i zawsze obiorą sobie rewir. Bez tarla lużno powinny tylko sie przeganiać natomiast po pojawoeniu sie ikry, walka na smierc o te przynajmniej 40cm (przy małych rybach) rewiru w okolicy "gniazda".
Ale szczeze powiedziawszy ja bym spróbowal bedąc na Twoim miejscu. W razie czego jedne oddał, to nie sa przeciez drogie ryby.
Tylko rozsądnie i pomyslem umeblował, tzn na srodku jakiś np brylasty korzeń jaka naturalną granice jak najbardziej odgradzającą pary i po dwóch stronach urządzil im dobre warunki bytowania. Nie wiem jak akary ale ramki najczęściej na płaskim kamieniu ikre kladą to takie wlaśnie ulubione miejsca tarła umiesciłbym najbardzie mocno skrajnie po bokach aby w przypadku dwóch tarel jednocześnie jednak odstep od gniazd był z 80cm najmniej.
Oczywiscie przy rozpłynieciu narybku (raczej akar bo ramek na 98,76% nie zobaczysz młodyc) może byc i tak różnie... nie mam doswiadczenia z akarami marońskimi ale jakbtak z wylęgiem jak z ramkami to przy twardawej wodzie i tak narybku cieżko cokolwiek.....
Decyduj Uśmiech

08.11.2018, 08:10
Towarzyski BlackWater?
Przepraszam, myślałem że to 40cm wysokości. 50cm będzie ok. Do 4szt skalarów można tam wpuścić ale pod warunkiem, że będą to jedyne duże ryby w toni wodnej i jedyne pielęgnice.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!
08.11.2018, 10:48
Ciesze sie Cypeks że sie we wszystkim zgadzamy hehe
A poważnie to jak skalary to weź porządne moze wlasnie Cypeks ma, albo kup jakies prawdziwe. Tylko prosze nie jakies hybrydy, weloniaste, koi etc bo to pokraki. Kup takie formy jak w naturze wystepują. Z 10 kirysów jednego rodzaju lub po 6 dwóch gatunków no i zbrojasy napisalem wyżej jakie (przyssawki) Uśmiech
Przy skalarach można by sie pokusic o jakieś male apisto jak masz jakieś cisnienie na pielegniczki. Ale apisto bo one typowo przy dnie spędzają czas. Ramirezki juz bardziej w toń. Borelki np.????

08.11.2018, 14:03
A w takich 200-240 litrach to ile par tych Borelli - 1 para czy 2 dadzą rade?
08.11.2018, 17:11
Aha, czyli do skalów ramirezy odpadają? Pytam, bo o inne będzie mi ciężej. Myślałem na 3 stadkami po 4 sztuki kirysķów: panda, spiżowe i czaprakowe. Na tych ostatnich szczególnie mi zależy. Do tego jak ktoś mówił jeszcze 1 drewniaka i parkę zbrojków. Ale czy w tym przypadku parka borelli nie bedzie miała za mało miejsca? Boję się, że zupę rybną będe miał.

><>

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.