Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakładanie akwarium po wielu latach przerwy... wiele pytań bez odpowiedzi.
24.12.2018, 11:13
RE: Zakładanie akwarium po wielu latach przerwy... wiele pytań bez odpowiedzi.
maniolek napisał(a):Powiedzcie mi, bo nie wiem czy dobrze rozumiem jak więcej światła to trzeba dożywiać roślinki?
Tak,bo inaczej z glonami będzie dużo problemu.

[Obrazek: atbm.jpg]
Mój kanał Youtube
Każda rybka może być złota, wystarczy obtoczyć w panierce Oczko
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
24.12.2018, 11:31
Rosliny potrzebuja (kolejnosc nie jest przypadkowa) swiatla, wegla oraz makro- i mikroelementow. Jak dasz wiecej swiatla, musisz dac CO2, a jak CO2 to zaczyna sie regularne nawozenie.

http://akwarium.gorzow.pl
http://korepetycje.gorzow.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
24.12.2018, 12:00
No to czeka mnie wyzwanie Uśmiech
W takim razie chyba pod piasek lepiej jakiś substrat dać pod roślinki Uśmiech
24.12.2018, 13:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.12.2018 14:29 przez xsara.)
Witam

Ja też po latach powróciłem do akwarystyki i miałem ten sam orzech do zgryzienia co Ty teraz. Akwarium założyłem 2 miesiące temu, taki tam roślinniak ale nie holender. Ja zdecydowałem się na żwirek rzeczny 1-3, a pod spodem 1,5 cm ziemi ogrodowej. Też mam kiryski i nie jest to dla nich problem, ale dodatkowo zrobiłem im plaże z drobnym piaskiem. Ja na starcie miałem obsadzone około 70 % dna roślinami co uchroniło mnie praktycznie przed glonami. Co do filtra lepiej większy jak zamarły, ja mam IKOLE 600 z wydajnością 1400 l i po załadowaniu mediami filtracyjnymi szału nie ma. Marki Eheim raczej nie trzeba reklamować górna półka. Światła mam na poziomie 0,7 W/L i tu tez myślę że lepiej mieć więcej światła bo jak będziesz chciał roślinki bardziej wymagające to nie będzie problemu. Jak zdecydujesz się na mniej światła a potrzeba będzie więcej to będą niepotrzebne kombinacje z dokładaniem lub zmianą oświetlenia. Wszystko zależ od tego co chcesz uzyskać. Tak jak pisał Rafał jak rośliny wymagające - dużo światła to zazwyczaj CO i nawożenie. Ja aktualnie używam Carbo zamiast CO i delikatnie dozuje nawozy makro.
Fakt że przez ostatnie lata akwarystyka mocno poszła do przodu, dużo nowych rzeczy do zapoznania ale wszystko do ogarnięcia Uśmiech. Żeby nie było tak różowo Oczko aktualnie kończę walkę z rybią ospą, a z glonów walczę z okrzemkami.
24.12.2018, 20:52
Kurcze powiem Wam szczerze, że nie wiem czy to ogarnę hehe, pewnie trzeba będzie uczyć się na błędach.
Ogólnie rzecz biorąc, jak sobie przypomnę, jak miałem wcześniej akwarium tonie byłem zbytnio doświadczony, zbiornik przed wpuszczeniem ryb może dwa dni dojrzewał, później wpuściłem ryby i nigdy nie miałem problemu z żadnymi chorobami ani nic takiego, jedyne co to glony doskwierały, ale patrząc na to z perspektywy czasu wychodzi na to, że światło było lipne.
Jak tak czytam i czytam, to nie wiem czy to ogarnę haha.
25.12.2018, 00:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.12.2018 00:15 przez cypeks.)
Zakładanie akwarium po wielu latach przerwy... wiele pytań bez odpowiedzi.
Dobrze zastanów się jakie chcesz akwarium. Dla prostych roślin typu zwartki, nurzańce, nadwódka wielonasienna, anubiasy, mchy itp. spokojnie ogarniesz światłem na poziomie 0.3W/l i minimalnym nawożeniem w razie potrzeby. Jeżeli coś bardziej ambitnego to powyżej 0.5W/l i pomyśl wtedy o regularnym nawożeniu, pow. 0.7l możesz sobie pozwolić już na większość roślin ale obowiązkowo regularne nawożenie + CO2. Generalnie zasada jest taka im więcej światła tym fajniejsze rośliny możesz mieć ale jednocześnie więcej przy.tym roboty i akwarium mniej błędów i zaniedbań wybacza. Przy moim akwarium 0.3W/l jedyny nawóz jaki daję to komplet mikro raz w tygodniu podczas podmiany wody w ilości połowy dawki zalecanej przez producenta - ale rośliny mam tylko takie które nie potrzebują dużo światła, co wcale nie oznacza, że nie są ładne.

Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem!

Odpowiedz