Witaj!
LogowanieRejestracja

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie świetlówki dołożyć?
07.01.2019, 20:30
Jakie świetlówki dołożyć?
Rozważam dołożenie dwóch świetlówek T5 80W do moich Maxspectów R420r. Pomysł jednej świetlówki na stronę podsunęła mi Jadwiga Morska, a ostatnio na forum też pisaliście, na T5 znacznie szybciej rosną LPSy. Belki T5 leżą na szafie i się kurzą więc czemu nie spróbować? Pytanie czy jest sens dodać po 80W na połowę akwarium czyli razem 160W? Jeśli tak to jakie świetlówki zastosować aby jak najlepiej uzupełnić widmo ledów? Planowałem świecić świetlówkami od powiedzmy od 12 do 18. Czy waszym zdaniem dałoby to zauważalny efekt?

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę podziękować
Odpowiedz cytując ten post
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
07.01.2019, 20:42
RE: Jakie świetlówki dołożyć?
Skoro Jadwiga też sugerowała takie rozwiązanie, to nie ma się co zastanawiać. To raptem 2 świetlówki....
Myślę, że w Twoim przypadku dobre byłyby ATI Aquablue special, bo łączy 2 widma- niebieskie i białe. W optyce dla naszych oczu to zimne-białe światło i dość mocne.

396l morska przygoda
07.01.2019, 20:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2019 20:48 przez ZielonyAmator.)
A jest odpowiednik Giesemanna dla tej świetlówki? Właśnie rozmawiałem z Jadwigą i powiedziała, że zdecydowanie lepszy jest Giesmann ze względu na trwałość świetlówek.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
07.01.2019, 20:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2019 20:54 przez alex.)
Jest podobna Giesemanna: Giesemann Aquablue+/Aquablue Coral

Szkoda, że nie doradziła od razu którą brać najlepiej Oczko
My mając cały zestaw trochę inaczej patrzymy na to i ciężko tak pojedynczą sztukę doradzić. Jednak ta jest na wzrost, więc powinna być ok.

396l morska przygoda
07.01.2019, 20:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2019 21:08 przez ZielonyAmator.)
Jutro mam zadzwonić jak będzie Marcin i będę wiedział jaką polecają.

Tak wygląda widmo Maxspectów. Może ktoś wyczyta co można uzupełnić.

[Obrazek: a-85135-16k-spectrum.gif]

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
07.01.2019, 23:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2019 23:07 przez Arturro.)
A może w taki sposób: Z lewej ATI Aquablue (biała) z prawej ATI coral plus (biało niebieska). Lub oczywiście ich odpowiedniki np Giesemann których nie znam.
W ten sposób od razu porównasz: wzrost, która podpasuje barwą dla oka itp itd

rafoholik Zdziwko
07.01.2019, 23:12

.jpg  pol_pl_ATI-Aquablue-Special-24W-T5-122_1.jpg (Rozmiar: 32,66 KB / Pobrań: 60)

Podejrzewam, że Giesemann będzie miał odrobinę mniej z prawej strony bo ma proporcje 70:30 a nie 50:50 jak Ati

396l morska przygoda
07.01.2019, 23:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2019 23:25 przez ZielonyAmator.)
Arturro napisał(a):A może w taki sposób: Z lewej ATI Aquablue (biała) z prawej ATI coral plus (biało niebieska). Lub oczywiście ich odpowiedniki np Giesemann których nie znam.
W ten sposób od razu porównasz: wzrost, która podpasuje barwą dla oka itp itd

Ciężko będzie przy LPSach to porównać, szczególnie, że z lewej mam bardziej płasko skałę, a z prawej wyżej. I z prawej więcej SPS.

alex napisał(a):[attachment=16031]

Podejrzewam, że Giesemann będzie miał odrobinę mniej z prawej strony bo ma proporcje 70:30 a nie 50:50 jak Ati

Widać dwa piki przy 550 i 625 których nie ma w razorach. Ciekawe na ile te fale są istotne dla wzrostu koralowców. Białe to pewnie dla SPS dobre. Ale czy dla LPS?

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
08.01.2019, 08:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2019 08:21 przez alex.)
Moje były pod tymi świetlówki kupę czasu i rosły bardzo ładnie.
Nie wiem, która świetlówka najbardziej pobudza wzrost LPS'ów (podejrzewam, że też dzienne widmo), stąd propozycja np tej konkretnej ATI, bo jako jedyna jest 2w1 (50/50 widmo białe i niebieskie, giesemann 30/70)).więc ciężko się pomylić Oczko

396l morska przygoda
Reklama (jeśli nie chcesz jej oglądać, zarejestruj się na forum!)
08.01.2019, 10:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2019 10:53 przez Morseton.)
Zielony a chcesz żeby była fajna barwa i korale zadowolone czy głownie pod wzrost ??
bo ja swojego czasu miałem założone przód i tył do ledow 4 x 39wat gaismany bodajże actynic blue x 3 i 1 x super actynic i było naprawdę ekstra korale napompowane i przyrosty także zadowalające i świetlówki zapalały mi się podczas świecenia na maksa tuz 15-20min wcześniej przed kanałem białym na ledach. teraz nie stosuje bo po co przy miekasach ale zastanawiam się czy nie dołożyć znów jakieś dla podrasowania barwy światła widocznego dla oka.
pewnie przy twardzielach zupełnie inna konfiguracja .
08.01.2019, 11:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2019 11:56 przez ZielonyAmator.)
Właśnie mam dylemat czy iść typowo pod wzrost. Z jednej strony zależało by mi na tym aby przyśpieszyć wzrost LPS, ale jednak nie chciałbym pogorszyć wyglądu akwarium czy pozbyć się blików od LEDów - a słyszałem, że przy białych świetlówkach one mogą zniknąć.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
08.01.2019, 12:07
ZielonyAmator napisał(a):.. Z jednej strony zależało by mi na tym aby przyśpieszyć wzrost LPS, ale jednak nie chciałbym pogorszyć wyglądu akwarium czy pozbyć się blików od LEDów ..

To właśnie założyłem proponując na początku dwie rożne.
Ale co nie zrobisz to i tak będzie na plus moim zdaniem.

rafoholik Zdziwko
08.01.2019, 12:17
Może uda mi się załatwić gdzieś zużyte świetlówki i porównać wizualnie.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak
08.01.2019, 12:40
ja zapytałem na nano reefie o zużyte bo chciałbym dobrać barwę światła , nawet tutaj pytałem kiedyś tam Uśmiech w sumie miałem chyba 30 szt Uśmiech 39wat . dobrałem te które mnie interesowały a resztę rozdałem dalej Uśmiech
i chyba tak jest najłatwiej Uśmiech
08.01.2019, 12:57
Ja mam wszystkie modele ATI, ale 54W. Jeśli masz jak podłączyć to nie ma problemu.

396l morska przygoda
08.01.2019, 13:01
Niestety lampy mam tylko 80W.

Pozdrawiam,
Artur Cwaniak

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
Elementy graficzne wykonane przez Polski Support MyBB.
Kodowanie i obsługa techniczna: TIserwis.pl.